Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Root İşlemi Hakkında

Konu, 'Mobil Programlama' kısmında idrisyagci tarafından paylaşıldı.

1. idrisyagci

idrisyagci Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Kolay gelsin. Cep telefonlarını rootlandığında hangi durumlarda kişisel veriler yada rom silinir. Samsung s6 edge, samsung s4 ve s5 mini gibi telefonları rootladım ama herhanbi bir şey silinmedi. Fakat root işlemi sonrasında kişisel verilerin ya da romun silinme ihtimalinin olduğunu duydum. Hangi durumda bunlar silinir, ya da bunlar silinmeden nasıl root edilir bu konu hakkında yardımcı olabilirsseniz çok memnun olurum.

2. yunus

yunus Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    126
    root aktif edildiğinde tüm korumalı dosyalara erişim açık hale gelir. kötü amaçlı bir yazılım veya kullanıcı kendisi sehven bu dosyaları silebilir.
    root aktifleştirme işlemini kullanılan methoda göre tüm rom yeniden yazılabileceği gibi sistemde hiçbir değişiklik yapılmadan özel scriptlerle de yapılabilir. kullandıhız cihaza ve uygulayacağınız yönteme göre değişir yani.

3. idrisyagci

idrisyagci Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Evet tam da bu noktada detaylı bilgi sahibi olmak istemiştim. Root işlemi sonrasında kullanıcının kendisinin sehven silmesi ya da yüklediği başka bir uygulamanın silmesini kastetmiyorum. Rootlama işlemiyle beraber silinme olur mu, ya da hangi yöntemle rootlama yapılırsa tüm rom yeniden yazılır ya da kişisel veriler kaybolur bunu öğrenmek istiyorum. Örneğin ben Odin ile yaptığım root işlemleri sonucunda herhangi bir veri kaybı yaşamadım. Rootlamayı nasıl ya da hangi yöntemle yaparsak veri kaybı olur/olmaz? Ya da Hangi Android sürümünden sonra/önce yapılan rootlama işlemlerinde bu gibi verilerin yok edilebilmesi ya da romun yeniden yazılması problemi söz konusu olabilir?