Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Robot Tarzı Uygulamaları Nasıl Aratmalıyım?

Konu, 'Mekatronik / Robotik' kısmında GorkemSanal tarafından paylaşıldı.

1. GorkemSanal

GorkemSanal Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    İnşaat Mühendisi (Pana İnşaat)
    Merhaba. Başlığın anlamsız olduğunu farkındayım. Beni yönlendirmenizi umuyorum

Örneğin oyuncak robotlarda bulunan ve örneğin elini kaldırmasını, adım atmasını sağlayan sistem hakkında sorum olacaktır.

1- Mekanik aletlerdeki bulunan çip gibi aletin orjinal adı nedir?
    2-Bu tazr aletlerde kullanılan yazılım dili nedir?

Arama motorlarında hangi anahtar kelimeleri kullanmalıyım

Teşekkürler

2. Furkan Onka Uğur

Furkan Onka Uğur Moderatör Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    47
    1) Dediğiniz gibi genel adları yonga (çip). Hobi olarak benzeri bir şey yapmayı planlıyorsanız ATMEL, MICROCHIP firmalarının sırasıyla AVR ve PIC mikrodenetleyicilerine bakabilirsiniz. Belli üretim miktarını geçince genel değil özel üretim yongalar kullanılabilir. Mekanik kısımları da servo, adım (step) motorlar ya da daha basit (ve güç gerektirmeyen) işlemler için pek özelliği olmayan doğru akım motorları kullanılır. ...ve tabi motor sürücüleri.
    2) Yukarıda saydığım yongaların kendi birleştirici dil uyarlamaları mevcut. Ayrıca CCS, MikroPASCAL, MikroBASIC, MPLAB, HI-TECH C gibi çeşitli araçlarla pascal, basic, C dillerini kullanabilirsiniz.

Bunların yanında sözü geçen mikrodenetleyicilerin RISC mimarisinde olduğunu (haliyle kişisel bilgisayarlar için program yazmaya benzemiyor), elektronik bilgisi olmadan kullanılamayacağını da hesaba katmalısınız. Önerim Güçlü Tuğay'ın Elektronik Hobi adlı kitabını edinmeniz.

3. GorkemSanal

GorkemSanal Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    İnşaat Mühendisi (Pana İnşaat)
    Detaylı bilgi için teşekkürler aratıyorum