Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Resim Büyütme

Konu, 'Tasarım Atölyesi' kısmında ALEXrunaway tarafından paylaşıldı.

 1. ALEXrunaway

  ALEXrunaway Misafir

  Arkadaşlar..
  Bir resmi Aşağı yukarı ölçüleri 25x25 cm

  Bunu 9x3 'metreye' büyültmek istiyorum ancak çözünürlüğünü minimum hatta hiç bozmadan nasıl büyültürüm..

  Daimi ve meslek icabı sarf ve sırf Corel Draw Graphic Suite 12 kullanıcısıyım.
  Yapmak istediğim grafik Digital baskı makinasında 9x3 metreye (27m2) Vinil (branda) üzerine basılacak. Acaba en iyi sonucu nasıl alabilirin..
  Hangi Programı ne şekilde kullanabilirim yada böyle bir şeyin mümkünatı yokmu... Bilgisi olan varsa bi zahmet yardım ediversin..
   
 2. ALEXrunaway

  ALEXrunaway Misafir

  Hiç umut yokmu...

  Bu sorunu aşabilmem için bir çözüm yolu bilen yokmu..
   
 3. MoonbeaT

  MoonbeaT Yeni Üye

  Kayıt:
  9 Şubat 2005
  Mesajlar:
  24
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Desinatör
  Şehir:
  İstanbul
  :garip:

  mesajına cevap biraz geç olacak ama mesajı yeni gördüm. sanıyorum photoshop ta resmi okadar büyütürsen illaki bir bozulma olacaktır. ( yani yanlış olmasın ama ben öyle biliyorum) birde resmin boyutu 25*25 yani kare bu resmi 9*3 mt ye büyütürsen resmi germiş olacaksınve resim dikdörtgen dolayısıyla zaten bir bozulma bunun sonucunda olacaktır diye düşünüyorum.
  birde bu işler için yani digital baskı işi için freehand daha çok kullanılıyor.
   
 4. ALEXrunaway

  ALEXrunaway Misafir

  Ölçüler eşit olarak büyüyecek

  Pardon.. sanırım yanlış izat etmişim
  verdiğim değerler tahmini ölçülerdi.. yani 25x25 cm değilde
  örneğin 90x30 cm olan bir resmi 900x300 cm'e büyültmek istiyorum
  yani büyütme işlemi orantılı olarak uygulanacak. Fakat 1/10 büyütme işlemi esnasında çözünürlüğün mümkün olduğunca az hatta bir mucize hiç olmaması lazım.. 90x30 da gördüğüm görüntüyü 900x300 da nasıl elde edebilirim..
   
 5. Grafik

  Grafik Daimi Üye

  Kayıt:
  29 Haziran 2004
  Mesajlar:
  1,255
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Grafik Designer
  Şehir:
  Frankfurt
  - böyle bir teknoloji yok digital ortamda büyüttüğün zaman kalite duman olur
  - diya,film,digital baski turu fiziksel bir nesneyse nokta taramalı cihazlar ile yapapilirsin. ozaman olur.


  32000x32000 pixel diyelim buna.. bide benim bildigim butur baskılar parca parca yapilir mesela 6 parca gibi.. sen tekbir parcadan soz ediyorsun bilgisayarina allah sabir versin , :p
   
 6. ALEXrunaway

  ALEXrunaway Misafir

  Hep Yek Hep Tek

  Arkadaş.. . ilgin için sağol..
  şu baskı 9x3 metreye tek parçada basılacak ve grafiği tek parçada işlenecek..
  bilgisayarın sabrı konusunu dert etme.. . orası halledilebilir bir konu.. eğer bilgin varsa sen bana bunu yapabileceğim en az hasarla nasıl giderebileceğim..
  Sanırım grafik konusunda müşteriyi farkı bir yöne çekmek zorundayım.. Yani 9x3 değilde en azında 4,5x 2 metre ile iki resim koyabiliriz.. . ancak sorunlar her zaman böyle idare edilebilinir bir vaziyet içinde çözümlenemiyor. Bugün olmazsa yarın 15x3 metreye bir baskı icap ederse ki şahsımın tükkanı için gerekecek.. bu sorunu bir şekilde hem benim hemde diğer konu ile alakalı grafiker arkadaşların bilmesi, öğrenmesi ve uygulanması lazım.. . Çünkü her zaman grafikerin önerdiği resim yada ölçüler istenmiyor, uygulanmıyor, talep edilmiyor... müşteri kendi istediği grafiği istediğinde, ki çoğunluk scanner taramasından geçen katalog resimleri.. . o zaman vaziyet ne ister.. İşte güzel istanbulunun diğer yüzü.. Yok öyle haybeye istanbulu bedava sevmek..
   
 7. oza

  oza Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2004
  Mesajlar:
  117
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  izmir
  ben kullandığım yöntemi önereyim (I) ... "kesin" çözüm değil ama idare ediyor
  *9x3 m bastıracağın makinanın kullandığı çözünürlük büyük olasılık 72 dpi dış mekan baskısı
  I/ elindeki malzemeyi ressamble menüsüyle komutuyla 72 dpi getir. bu işlemle, çözünürlüğü bozmadan mümkün olan en büyük ebada erişirsin. ondan sonrası efektlerle senin yaptığın düzeltmelere kalmış....
  II/ bir diğer yol elindeki resmi yüksek çözünürlüğe getirip dia'ya bastırmak ve sonra taramayla büyültmek... (hiç denemedim ne kadar işe yarar bilmiyorum)

  kolay gelsin...
   
 8. MoonbeaT

  MoonbeaT Yeni Üye

  Kayıt:
  9 Şubat 2005
  Mesajlar:
  24
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Desinatör
  Şehir:
  İstanbul
  sizin için bu konuda çalışmış birkaç grafiker arkadaşlarımdan bu konuda bilgi aldım onların dediğine göre resmi cmyk mod da 72 dpi a getirp 1/10 çalışma yapıyorlarmış sonra çıktı alacakları makina ya bu şekilde veriyolar. bu alet 10 kat büyütüyormuş (ki brandaya bastığınıza göre bu makina sizde de vardır) ben hiç bu kadar büyük bir çıktı almadığım için makinanın orjinal ismini bilmiyorum.
   
 9. helen

  helen Yeni Üye

  Kayıt:
  5 Ağustos 2004
  Mesajlar:
  24
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Grafiker
  Şehir:
  ANKARA
  arkadaşım 1/10 büyütmek istediğin bir fotoğrafın çözünürlüğü çok önemli . malesef ps buna bir çözüm bulamadı.photoshop un help menüsünden netliğine fazla ziyan vermeden 2 katına büyütebilirsin ama daha fazlası olamıyor. sana önerim ve benimde kullandığım yöntem yapacağın fotoğrafı taratman. reprodaki arkadaşlara ne boyutta kullanacağını söyle onlar sana yetecek oranda büyük çözünürlükte resmi tarasınlar. corele indir ve kullanmak istediğin ölcüye kadar büyüt.
  umarım başarılı olursun çünkü kullanacağın materyalin de çok net olması gerek yoksa taramanın kaliteli yapılmasıda çözüm olmayabilir.
  kolay gelsin
   
 10. yasin

  yasin Misafir

  :hey:
   
 11. denizgibisin

  denizgibisin Yeni Üye

  Kayıt:
  6 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  benim önceki çalıştığım yerde tekwin in programında bunu yapabiliyorduk. ama görsel fotoğraf değilse daha iyi olur eğer fotoğrafsa; ben biraz photoshopu kandırıyorum, şöyleki: görseli açıp image size a girdiğimde scala styles a kadar işaretleyip yani tüm ölçülerin birbirine orantılarını kapatmak gibi bişey oluyor bu modda ene boya yada dpi a bir değer verdiğinizde diğerleri değişmiyor. bende burada 72 olan dpi çekiyorum 300 e. sonra tikleri resample image da dahil kaldırıp birbirine orantılı değişebilir hale getiriyorum, sonra dpi indirdikçe boyut artıyor. image resterize olmuşsa artık pixellerden oluşuyorsa ben en iyi böyle büyüttüm. ama image resterize değilse grafiksel dile sahipse halen zaten çok rahat büyütebiliyorsunuz. 10 kat büyütmeyi makinadan da yapabilirsiniz ama görsel renk sayısı az olmalı, resimden çok logo olmalı. resimde ben hiç iyi bir sonuç alamamıştım...