Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

redhat 8.0 ve ethernet karti....(garip bir durum)

Konu, 'Linux' kısmında Rapsodi tarafından paylaşıldı.

1. Rapsodi

Rapsodi Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Unix Sys Admin.
    olay soyle gerceklesiyor
    okulumuzda kuracagimiz linux labinin butun eksiklikleri tamamlandi bir makineyi ana makine olarak tanimlicaktik ozellikleri p4 1.7 ghz vs vs, uzerinde 3ethernet karti var(ikisi realtek biri HP)
    sorun surdaki bu makinede etjernet cartlari tanindigi halde aktif olamiyor aktif etmeye calisinca olmadi diyor,
    ama aynı ethernetler baska makinelerde yine ayni (redhat 8.0)linux uzerinde canavar gibim calisiyorlar,aynı zamanda bu harddiski sokup baska bir makineye takıyorum ordaki etherneti algilayip calisiyor,aynı zamanda bu makine uzeine w2k yukleyince ethernetler yine calisiyor
    sonuc:kurdugum Linux ta ethernetler icin destek var ,ethernetlet bozuk degil,3ethernet yerine tek ethernet de deneyince sonuc degismiyor.sonunda ana mkineyi baska bir makine ile degistirdik calisti ama nedne oldugunu hala anlayamadim?suan baska bir arkadasimda 3com markali ethernetinin aynı durumda oldugunu soyledi?varmi yapilacak bisi
    :confused:

2. redial

redial Misafir

:))
    Peki ozaman sana bir soru?

Diski oradan oraya tasidin, ayni makinaya baska ethernet taktin her seyi yaptin da switch ya da hub i degistirmeyi denedin mi? :)

Senin aktif edemedigin ethernetleri baska bir switche girdiginde tikir tikir calistigini goreceksin....

Sebebini bilmiyorum, daha dogrusu arastiracak vaktim olmadi, ama kisaca anlatasyim...

Realtek 8139c model ethernetim var, normalde 8 port planet (soho) marka hubdan bozma bir switche bagli calisiyordu, sonra artik bu yetmez, suraya soyle adamakilli bir switch alalim dedik, gelen switchi eski planate uplink edip, kendi kablomuda switche girdim, switchle ilgili herturlu konfugurasyonu denememe ragmen calismiyor diye switchi geri yolladim, bir hafta sonra yenisi geldi, taktim, oda ne, bu da calismiyor, o zaman olayin ethernetle ilgili olabilecegi geldi, ayni switchi 3com pcmpci ethernetle test ettigimde sorunsuz calistigini gordum, sonra usenmedim, makinanin birine bir windows kurdum, benim rh 7.3 te calismayan ethernet ayni switchle bu sefer calisiyordu, emin olmak icin tekrar rh 7.3 e taktim gene tik yok... Suruculeri guncelledim, gene olmadi, sonra bende o 8 port switch uzerinden bakladim gectim gittim..
    Hep aklimda, ama firsatim olmadi hic, arastirmak icin...

3. Rapsodi

Rapsodi Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Unix Sys Admin.
    her sey iyi guzel de ,ethernetin akt,ve olmasi icin switch e ne gerek var ki,yannis mi anladim acaba:(
    velhasil switche bagli olmadan da calismasi lazim ethernet cardinin,ama calismadi iste,aklima son gelen sey cakisma ihtimali?

4. redial

redial Misafir

acaba etherneti dhcp uzerinden konfigure olacak sekilde ayarlamis olamazmisin? bu durumda da , dhcp sunucu bulmadan aktif olurmu?

5. Rapsodi

Rapsodi Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Unix Sys Admin.
    cik cik onuda denedim,hatta islemleri X den yaptim yine olmadi:(

6. redial

redial Misafir

himmm, ozaman senin durum daha farkli,
    o ethernetlerin marka ve modelleri ile, kullandigin suruculerin detaylerini yazarmisin?