Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

RedHat 8.0 ustunde ADSL kurulumu

Konu, 'Linux' kısmında HunTER tarafından paylaşıldı.

1. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Sonunda becerebıldık.. Ustelık sadece tesadufen.. Konsolda root olarak "adsl-setup" komutunu calıstırmak yeterlı..

Komut kurulum ıcınde gereken bılgılerı sızden aldıktan sonra confıgure dosyalarını olusturup adsl baglantıyı hazır hale getırıyor. Ardından "adsl-start" komutunu vererek adsl uzerınden ınternet baglantısı yapılabılırsınız.. (Tabı yeterınce sanslıysanız)

--------------------------------------------------------------------------------

Sımdı sorun su bu baglantı agdakı dıger makınelere nasıl paylastırılacak..? Confıgurasyon su sekılde

lo 127.0.0.1
    eth0 192.168.0.1
    eth1 dhpc (adsl modeme baglı)

Sanırım oncelıkle IP MASQUERADING ayarlı yapılacak... Ve ardından win98 makınelerde getway olarak linux makınenın IP sı (192.168.0.1) tanıtılacak... DNS bılgılerı ıse ISP den ıstenecek..

Ama sorun su kı bu denemelerı yaptıgımız sırada agdakı Win9x makınalar ag uzerındekı linux makınaya erısemıyorlardı yanı 192.168.0.1 adresıne pıng gondremıyorlardı.. Ayrıca almaları gerektıgı halde DHCP serverdan otomatık bır IP almıyorlardı.. (162.159 gıbı acaıp bır IP lerı vardı)..

Acaba linux uzerınde DHCP server kurulu yada etkın degılmı.. Yada kurulu olması gereklımı? Yada Win9X ayarlamalarındamı bı hata var?

Not: RedHat 8.0 rın server kurulumunda sısteme apache paketeının yuklenmemesı yada redhat uzerınde apachenın hıc olmaması gıbı durum soz konusumu? Cunku bızım tamda karsılastıgımız sey buydu.. RedHat apacheyı kurmamıstı.. Dahası elımızdekı CD lerın hıcbırınde apachenın kurulum paketı yoktu.. Bu sacmalık degılmı?
    DHPC sorusunu bu yuzden sordum belkı oda apache gıbı yuklenmeyen servıslerden bır tanesıdır...

2. LoS.ToF

LoS.ToF Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    PHP Developer
    o adsl i bana versenize

3. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Canakkaleye yolun duserse ugrayıp alabılırsın tabı :D

4. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Canakkaleye yolun duserse ugrayıp alabılırsın tabı :D

5. BurnOUT

BurnOUT Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Deniz Taşımacılığı
    bende yardım istiyorum...!

selam
    aynı durum benim içinde geçerli.. benim sistemde de linux dağıtıcı ama nedense hem windows yuklku makinalkara hemde linux yüklü diğer makinaya internet paylaşımını nasıl yapabilirim..
    belki bu soruyu forumun oncelerinde yapmışsınızdır ama çaylak olduğumuzu varsayarak bir daha anlatabilirseniz çok mutlu olacağım.. çünkü çaresiz kalmış durumdayım...:aglama:

6. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Selam son durum soyle agdakı makınalar bırbırlerını gorup ping atabılıyorlar.. Ayrıca linux server da yuklu olan dhpc sunucunsundan aldıkları otomatık ıp lerı kullanıyorlar.. Samba sunucusuda suan calısmakta.. Yanı tavsıye ettıgınız LinNeingborhad yazılımı ıle agdakı makınelerın dısklerıne erısebılıyoruz...

Anlıycagınız tek eksık ınternet baglantı paylasımı.. Elımdekı kıtapta bunun ıcın IP Masq.. seklınde bı protokol kullanmam gerektıgı yazıyor.. Buna gore ADSL e baglı ethernet kartınına gelen paketlerı agdakı ehernet kartına yonlendırmem gerekıyormus.. Bu sayede agdakı dıger makınalar getway olarak gorduklerı lınux uzerınden nete baglanabıleceklermıs.. Ama adım adım yazılanları yaptıgım halde bu mumkun olmadı.. (Soyledıgı sadece /etc/sysconfig/network ıcınde false olan bır satıra true atamaktı)

Herneyse apacheyı hala calıstırabılmıs degılım rpm -qi apache komutu bana apache paketı sıstemde yuklu dııl cıktısını verıyor.. tar.gz ıle yaptıgım kurulum ıse calısmamakta ısrarlı... Apache webserver kıtabında anlatıldıgı kadarı ıle eskı kurulumu kaldırmam gerekıyor ama kıtaptakı yolu ızlemekte bı sonuc vermedı.. Kaldıkı apachenın rpm paketı dahı kurulum yapmıyor..

Tum bunların nedenı ne anlayamadım.. Lınuxsa karsı duydugum semapatı gıderek yerını antıpatıye bırakıyor.. Herseyın bu denlı zor olucagını hıc tahmın etmemıstım.. Kıtapta yazılanlarla gercekte olanlar arasındakı farklılar ıse sınırımı bozmaya devam edıyor..

Sonuc olarak -bıraz duygusal bır saptama ama- lınux henuz olgunlasmamıs bır ısletım sıstemımı? Standatlarını tam olarak belırlenmemıs oldugu ıcınmı bunca sıkıntıyı cekıyorum.. Ve elımdekı kıtaplar bıle caresızlıgıme derman olamıyor...

7. mkuru

mkuru Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Merhaba,

Öncelikle yapmaniz gereken bazi network ayarlari var. İnternet bağlantısını kurduğunuza göre iş sadece onu paylaştırmaya kalmış. Bunun için öncelikle networka bağlı ethernet kartının ip adresini 192.168.0.1 olarak ayarlayın sonrada ISP' nizin DNS iplerini girin adsl için 212.156.4.4 ve 212.156.4.20 olaması gerek. Ben İstanbul' da bunları kullanıyorum sizinde büyük olasılıkla aynıdır. Bunları kde menusunden sistem ayarları/ ağ yapılandırması diye bir seçenek olacaktı oradan yapabilirsiniz. Benzer bir seçenekte olabilir benim aklımda şu an öyle kalmış şu an bir linux makina olmadığı için aklımdan yazıyorum siz artık biraz araştırıp bulabilirsiniz sanırım.

Daha sonra neti paylaştirmak istediginiz makinelere yani istemci (cilent) geçin, hepsine DNS sunucu olarak yine isp'nizin DNS ip'lerini verin, Default Gateway (ontanimli ag gecidi) icin de ana makinenizin ipsini (192.168.0.1) verin ve her makineye sirayla 192.168.0.2 192.168.0.3 ... diye ipleri atayin.

Daha sonra linux makinenizde bir terminal penceresi açarak,
    iptables -t nat -A POSTROUTING -s 0/0 -d 0/0 -j MASQUERADE yazin (aynen bu şekilde yazin, büyük kücük harflere dikkat ederek)
    daha sonra
    echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward
    yazin.
    Buraya kadar bir sorun yaşamadiysaniz artik interneti diğer pc'lere paylaştırıyorsunuz demektir

Eğer sorun yaşamadim ama her seferinde bu 2 satırı yazmak zorundamıyım diyorsaniz, herhangi bir metin editoru açın. Mesela kate ya da kedit gibi. Boş bir belge açın ve içine şunları yazın.

#!/bin/sh
    iptables -t nat -A POSTROUTING -s 0/0 -d 0/0 -j MASQUERADE
    # internet paylasimi
    echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward

ve dosyaya bir isim verip kaybedin. Mesela "paylastir" ismiyle :)

sonra da bu dosyanin permission'larini yani haklarını ayarlamalisiniz. Ben kisa yoldan 777 yaptim kendi pc'mde. Siz de root olarak chmod 777 dosyaadi yazarak permission'i duzenleyin.
    Bunu bir terminal penceresinde root olarak chmod 777 paylastir şeklinde yapabilirsiniz.

Daha sonra yine bir metin editoruyle, root olarak , /etc/rc.local dosyasini acip icine o dosyayi path'iyle birlikte yazin ve kaydedip cikin. Mesela dosyayi /opt/paylastir olarak kaydettiyseniz, rc.local'e /opt/paylastir yazin. Böylece makinenizi linuxla her actiginizda bu ufak dosya bir kere calışacak ve net'i paylaştırmaya baslayacak. Ve sizin bir şey yapmanıza gerek kalmayacak..

Not: Eğer daha ayrıntılı bir paylaştırma istiyorsanız squid kullanabilirsiniz.

Kolay Gelsin...........