Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

redhat 7.3

Konu, 'Linux' kısmında turker tarafından paylaşıldı.

1. turker

turker Agresif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    öncelikle 7.3 için 5 cd verdiler ilk 2 cd'de rpm paketleri var diğerlerinde .srpm (sanırım uzantısı buydu) paketleri var. ilk cd'nin beni oku dosyasıda dosyaların böyle olması gerektiğini söylüyor. Ancak kurulum sırasında 3,4 veya 5. csden bir program yüklemek isterse cd'yi takıyorum ancak hatalı redhat cd'si diyor. Bana alakasız cdler mi vermişler?

iyi kötü kurdum 7.3'ü ancak modemim winmodem olduğu için (conexant hsf) pcı listesinde buldu ancak internet bağlantısı kurmaya çalıştığımda modemi bulamadı. bende sürücülerini indireyim dedim ancak i686,i586,i386 ve athlon diye 4 rpm paketi var bunlardan hangisini seçmeliyim?

ayrıca grafik kartımında güncellenmiş sürücülerini yükleyim dedim orda da benzer bir sorunla karşılaştım.
    7.3 UP Athlon Architecture,7.3 Enterprise i686 Architecture,7.3 SMP Athlon Architecture,........ gibi rpm paketleri var.

kernel 2.4.18-3
    redhat ile gelen kde kurulu sanırım 3.0(gnome kurulu değil)
    amd duron 1200
    conexant modem
    tnt2m64 32mb graik kartı

Walla redhat 7.3 beklediğimden çok çok iyi bir linux sürümü. acemi bir kullanıcı olarak tavsiye ederim.

2. turker

turker Agresif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    neyse 4 adet modem sürücüsü indirdim ve benimki athlon olanı kurdu. ekran kartı için sürücü indirim denemedim henüz.

bu arada kde versiyonu 3.0.0.10 muş. bazı zamanlar ı ve ğ harflerini göstermiyor. örneğin "disket bağlanıyor" yazıyor pencere başlığında ama ğ ve ı gözü+müyor. sadece pencere başlıklarında bu durum söz konusu.

konqueror'a alternatif kullandığınız browser varmı? pek hoşuma gitmedi de bu...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Ekim 2002
  3. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Selamlar,

i586, i686.. şeklindeki isimlendirme işlemcinin mimarisini belirler. Pentium işlemciler i586, Pentium Pro işlemciler i686 olarak adlandırılır. Eğer işlemcinizin hangi gruba girdiğini bilmiyorsanız, modem sürücülerini indirdiğiniz sitede yazan şu yöntemi uygulayabilirsiniz:

---
    RedHat users may find out their exact kernel architecture (which is not always the same as "uname -m" output) with the following case-sensitive shell command:

rpm -q --qf '%{ARCH}\n' kernel
    ---

Bu arada, eğer işlemciniz Athlon ise ve yukleyeceginiz programın, sürücünün paketleri arasında Athlon için özel olanlar varsa onu tercih etmelisiniz. Mesela modem için Athlon sürümü var, dikkat edin.

Sürücüleri kurarken de mutlaka ilgili belgeleri okuyun. Programlarınızı ya da sürücülerinizi kurarken, sordugunuz gibi, eger sistem ile ilgili bir bilgi gerekirse bir sekilde edinin, yanlis bir kurulum yapmaniz halinde sistem kararsiz hale gelebilir. İşlemci mimarisinin ogrenmenin yolu yukarıda verildi mesela..

Red Hat 7.3'u kurmak icin ilk 3 cd yeterli. Eger cd'nin gecersiz oldugunu soyluyorsa ya cd'nin hasarli, ya alakasiz bir cd, ya da yanlis sirada kullanıyorsunuz.

Red Hat her zaman icin varsayilan masa ustu sistemi olarak GNOME ile gelir. KDE'yi de kurulum sirasinda secebilirsiniz tabi, varsayilan olarak. Su var ki eger Turkce yazmakta, goruntulemekte sorun yasiyorum diyorsaniz Red Hat 8.0'a geçmenizi siddetle tavsiye ederim. Oldukça iyi bir sistem, ev kullanıcıları için özellikle (Tabi ki sunucular icin de..).

Red Hat'ın son sürümü yeni bir masa üstü sistemi ile geliyor. Aslında bu bir tema. Hem GNOME hem KDE, Red hat'ın belirlediği bazı özelliklere göre düzenlendi. Görünüm çok hoş ve tabi kullanım da..

Tarayıcı icin en iyi secim Mozilla'dir. Zaten kurulu geliyor 7.3'te de. Mozilla 0.9.9 kurulu olması lazım.

Eger 7.3'u begendiyseniz 8.0'ı mutlaka terfi edin.

Kolay gelsin.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 21 Ekim 2002
  4. Huzeyfe

Huzeyfe Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    SEcurity Administrator
    7.3 kullanıyordum cok da memnundum ama 8.0 ı alınca elime deneyeyim dedim ama bir turlu alısamadım,tekrar 7.3 e donus yaptim:(
    8.0 da turkce karekterlerde sorun var(yada ben yasiyorum bu sorunu)ı,ğ vs. ler standart font boutunda degiller,
    biraz fazla Light olmus:),