Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ram'im kaç MHz

Konu, 'Donanım' kısmında Sahin tarafından paylaşıldı.

1. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Laptopumdaki ram kaç MHz çıkarıp bakmadan nasıl öğrenebilirim?

2. ArkHe

ArkHe Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Onu açılırken görebilirsin RAM saydıktan sonra gösterebilir.[Anakarta bağlı göstermeyebilir de]

Onun dışında göremiyorum ben diyorsan eger yine de.RAMIDLE adında bir program öneririm sana.Programın amacı SysTray'de çalışarak RAM doldukca yapabileceği en iyi boşaltmayı yaprak sistem performansını artırmak.Bir de program RAM özelliklerini gösteriyor.Seçenekler sunuyor falan.Download adresinden "RAMIDLE" olarak aratırsan programı rahatlıkla bulursun...

3. turker

turker Agresif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    arkhe sanırım sahin kaç mb ram olduğunu değil mevcut ramlerin kaç mhz olduğunu sormuş.

@sahin: acar bakarım diyorsan hemen anlarsın üzerinde yazar ancak ramlerin kaç mhz olduğunu gösteren bir program varmı bilmiyorum.

4. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    @Arkhe tesekkürler ama @turker dogru söylüyor 256 MB Ram'im var ama 100 Mhz mi 133 Mhz mi anlayabilirmiyiz, bir program var mı bunu gösteren bunu ögrenmek istiyorum.

5. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ek olarakta Laptopu alalı çok olmadı çok fazla bilgimde yok laptop donanımı hakkında özellikle HDD ve Ram'leri normal HDD ve ramler gibimi? Yoksa özel üretim bir şeylermi?

6. ArkHe

ArkHe Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Arkadaşlar en başta da anladım ben soruyu.
    Dediğim gibi anakarta bağlı olarak açılışta "65536*133Mhz" [64MB RAm mesela]şeklinde ya da benzer bir ifade ile beraber yer alabilir.Tabi anakarta bağlı bu.Göstermeyebilir de.Bunu dene istersen diye soyledim.

Diğer programa gelince ben onu önceden kullanıyordum ve gösteriyor diye hatırlıyordum.Az önce kurdum 2 dakika ve baktım ki herşeyi gösteriyor ama frekansı ııh göstermiyor.Başka bir prg bulursam yazarım...

Başta ben yanlış anlamış olsaydım eğer direk Bilgisayarım sağ tıkla Özelliklere girin ve orada Sistem Özellikleri ekranında yazar derdim.[Kısayolu WindowsTusu+PauseBreak]...Ya da açılışta bariz zaten.

Yani yanlış anlamadım yardım etmeye çalıştım...

Kolay Gelsin...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 29 Temmuz 2002
  7. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ok ArkHe biz yanlış anlamışız, ama açılışta hiçbirşey gelmiyor bende IBM Thinkpad (reklamımızıda yapalım) yazıp XP ekranına direk geçiyor.

PIII 900 olduguna göre büyük ihtimalle çarpan 100 Mhz olabilir.

HDD ve Ram için ne diyorsunuz? Özelmidir?

8. ArkHe

ArkHe Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Öncelikle lütfen yanlış anlaşılmasın.Kapris falan yapmak istemezdim ama öle bir izlenim oldugunu fark ettim :(

Amacım sadece gerçekten bir öneri yaptıgımı anlatmaktı.Onun dışında bir his uyandırdıysam özür dilerim...

RAM olayına gelince ben farklı diye biliyorum.Toshiba[Satelite PIII 550Mhz] bir makinenin içini açıp bakmıştım ben.RAM daha ufak boyutta.Boy olarak.HDD ise doğal oalrak küçük bişeydi.Yani bunlara özel.Tüm model ve markalar böylemidir bilemem.Ama mantıklı bakınca bana hepsinde küçük parça olması gerekli gibi geliyor...

Kolay Gelsin...

9. turker

turker Agresif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    @Arkhe bende yanlış anlamışım pardon.
    @sahin bazı laptoplarda normal ram kullanılır. özellikle son çıkan modellerde genelde normal ram ve cpu kullanılabiliyor. anakartının markasını biliyorsan bunu belki öğrenebilirisin. anakartın dimm yuvaları max 100 mhz destekliyorsa senin ramler 100 mhzdir ancak 133 destekliyorsa yine kasasını açmanı tavsiye ediyorum. :) daha önce hiç ram frekansını ölçen program duymadım. aslında banada lazım. acaba sisoft sandra türü programlar bulabilirmi? bakalım...

10. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Valla frekans olarak vermiyor sisoft sandra. dr hardware kullanıyordum bir ara ama ondada yoktu sanırım. Desktop sürekli açıktır senelerdir hiç bir zaman kasayı kapamam ama laptopuda bir açarsam bir daha kapatmam diye açmıyorum. :p

11. JANUCE

JANUCE Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Buyuk ihtimalle calısıyorum.
    Slm arkadaslar.. sahin cok ogrenmek istiyosan laptopu ters cevir altta vidasız bi kapak var uzaktan kumandaların pil yeri gibi ac orayı ve ram i cıkar bak... :) yok efendim ben yapamam diyosan nette bissuru ram yonetici prg ları war onnardan indir bitane bak. boole prg lar piyasada cok...
    Ayrıca laptop un her parcası masaustundan farklıdır (hdd - ram).....
    Kolay gelsin..

12. turker

turker Agresif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
  13. JANUCE

JANUCE Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Buyuk ihtimalle calısıyorum.
    hakkaten yaws aceleyle dikkat etmemisim. uyard1g1n icin saol turker.. :)