Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

quarkxpress windows mac ve basimin derdi turkce fontlar

Konu, 'Windows' kısmında cmerih tarafından paylaşıldı.

1. cmerih

cmerih Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Arkadaslar
    ben avusturyadan yaziyorum, burada bir bilgisayarim var windows 2000 yüklü ve sistemi tekrar yukleyebilecegim cd yok. Quark xpress yükledim ve quarkda yazilmis bir dosya actim, turkce harfler yerine o beni deli eden isaretler.. isin en nefret yani wordde türkce karakterleri yazabildigim halde quarkxpressde herhangi bir türkce karaktere bastigimda soruisareti olarak cikiyor. Ne yapabilirim.. imdatttt...

2. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
  3. BurnOUT

BurnOUT Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Deniz Taşımacılığı
    arkadaşım font patcher 2000 diy ebir program var,
    aynı sorunu bene yaşamıştım.. flash dahil (photoshop hariç) bütün programlarda türkçe karakterleri kullanmamı sağladı..
    seninde işini görür herhalde..

4. ArizaHerif

ArizaHerif Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Creative Director
    Quark değil tüm programlar için türkçe karakter problemini ortadan kaldıracak reg standart kolay bir işlemden geçiyot.

Makinamda Windows 2000 Pro En kurulu. Ama farketmiyor her makinada regedit.exe var zaten.

regedit.exe dosyasını açıyoruz.

HKEY_LOCAL_MACHINE yazan menuyu acıyoruz. (sol taraftadaır hemen)

Açılan menunun içinden SOFTWARE klasörün açıyoruz ve yeni klasör dizini aşağıya kadar uzuyor.

SOFTWARE nin içinden biraz aşağıda olan Microsoft klasörünü açıyoruz.

Dahada uzun bir klasör listesi çıkacaktır. Oradanda kullanılan işletim sisteminizin adı yazan klasörü seçiyoruz. Benimkisi Nt olduğu için WIN_NT yi seçtim. 98 ler kendi WIN_98 i seçsinler.

Ardından CurrentVersion yazan klasörüde açıyoruz. Uzun bir klasör listesi daha çıkıyor.

Ardından FontSubstituties adındaki klasörü seçiyoruz. ve sağ tarafta kullanılan standart sistem fontları çıkıyor.

Sağ ekrana gelip New/ Value seçeneği var en üst sıradaki. Onu seçip Yeni değerin ismini Times New Roman,0 olarak yazıyoruz.

Yeni yarattığımız Times New Roman,0 fontunun üzerine gelip sağ tıklayıp Modify'i seçiyoruz.

Karşımıza çıkan yeni pencereyede alt kısımında Value yazar onun ordaki textarea ya Times New Roman,162 yazıp reg edit'den çıkıyoruz.

restart at ve sonra fontu times new roman olarak değiştirin karakterler okunacaktır.

Hayırlı olsun :)