Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Python mu Ruby mi?

Konu, 'Yazılım Geliştirme' kısmında ZuLuuuuuu tarafından paylaşıldı.

1. hasanyasin

hasanyasin Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ruby'de esas olanın satış olduğunu söylerken kastım buydu aslında. Teknik bir üstünlüğü olması tamamen altyapısız iddiadan ibaret. Python'la yapılamayacak; ama Ruby'le yapılacak işler varmış öyle mi? Hehee:D

Python'un süper eğlenceli dünyasına hoş geldiniz... :)

Python sürekli zevk almaktan, rahatlıktan, eğlenceden bahsediyor. Bu işleri düzgün yürütmediği, dalga geçtiği için değil, programcılığı gerçekten seven insanlara gerçekten zevkli bir iş süreci sunmayı hedeflediği için. Python'un adı bile meşhur bir komedi programından geliyor. Okuyacağınız hemen hemen her Python dökümanı Monty Python's Flying Circus adlı bu şovdan replikler taşır:)

Python gerçekten çok iyi. Yıllar önce ben de ona haksızlık ederek, şöyle bir baktıktan sonra, "güzel; ama yavaş" deyip bırakmıştım. Şimdi bunun ne büyük bir hata olduğunu düşünüyorum. Python, Python, Python..!

Ceviz Python bölümü de çok ama çok durgun. Ben foruma o bölümü görerek kaydoldum; ama bir iki hafta bakındığım halde pek bir iletişim yoğunluğuyla karşılaşmadım. Sonradan forumdaki diğer bölümlere göz atayım dedim. Umarım artık yeni sorular ve cevaplar, tartışıp konuşmalar sıklaşır:)

PHP'de yapışık kalanlara da açık davet: Buyrun gelin, Python ve mod_python'a biraz zaman tanıyın, birkaç saat olsun yeter...

2. ubuntu

ubuntu Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    İngilizce bilmiyorsan bence ingilizcede öğren. Bende çok şeye karar verdim başladım ama sonra kaynak eksikliği yüzünden vazgeçtim.

3. treeq

treeq Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ben son olarak sunu soyleyip cekilmek istiyorum, application development icin ben Java, JSP ve bunun yan kutuphaneleri derim, baska birsey demem :)

4. hasanyasin

hasanyasin Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Programcı olmak istiyorsanız, doktor olmak istiyorsanız, filozof olmak istiyorsanız, iş adamı olmak istiyorsanız... mesleğiniz ne olursa olsun, entelektüel birikime sahip profesyonel biri olmak istiyorsanız İngilizce bilmek zorundasınız..!

Ben Türkçe aşığıyım ve yabancılara Türkçe öğretiyorum. Lakin bu durum bazı gerçekleri değiştirmiyor: Yeryüzündeki tüm metinlerin %60'a yakını İngilizce (Antik çağlardan bugüne yazılmış ne varsa). Her gün üretilen yeni bilginin de %80'i İngilizce. Konu yazılım ve yüksek teknoloji olunca bu oranlar çok daha vahim. İngilizce'niz yoksa ulaşabileceğiniz noktalar hep aslında ulaşabileceklerinizin çok gerisinde olacak...

5. hasanyasin

hasanyasin Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    treeq'in mesajını şimdi gördüm, ben yazarken (yazmaya ara vermiştim bir telefon görüşmesi nedeniyle) yollamış. Ben de bir küçük cümle ekleyeyim: PHP bile JSP'den çok daha iyi bir teknoloji... :D

6. civciv

civciv Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    freelance
    portal blog vs yapimindan ziyade uygulama gelistirmeyecek olanlar icin ruby kestirme yol.ayni sey asp.net icin de gecerli, django icin de gecerli.

guncel tekniklerle ilgilenmeyen sadece builder kalmak isteyenler icin bisey diyemem ama gelecekte duzgun web uygulamalari gelistirmek isteyenlerin ruby asp.net gibi builder araclarindan uzak durmalari gerekir.

7. mr1yh1

mr1yh1 Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    VS Studio kullananlar 10 dakikada blog tarzı şeylerden bahsediyor.
    eclipse/java için benzer bir örneğin linki verilmişti.

bu tarz şeylere model based development deniyor.
    yani dil ile bir alakası yok, her dil için mümkün.
    spekülatif şeyler ve karalamalar yeni başlayanları avlamanın en iyi yolu.

8. mr1yh1

mr1yh1 Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    PHP, JSP kıyaslamasını netleştirmek adına:

JSP sadece template engine yerine kullanılır,
    jsp yerine bir başkası mesela velocity de kullanılabilir.
    PHP ciler, smarty den bahsediyordu, onun ile kıyaslayın.
    yani işin view kısmı ile ilgilidir.

diğer işi servletler( ve java bean nesneleri ) yapar.
    ( en azından önerilen bu, gerisi programcıya kalmış. )

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 5 Nisan 2007
  9. efekentlee

efekentlee Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    bilgisayar teknikeri
    bence python.. en zevk aldığım programlama dili :)

10. anov

anov erlang programcýsý adayý

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    İnternet Programcısı (Kreatif Design Studio)
    ruby ile ilgili bildiklerim hiko nun yazdıklarından ibaret olduğu için asp.net için bir-iki söz söyleyeyim.

bu konuda aynı düşüncede değilim. azınlıkta olsalar, geri planda yatan mimariyi bilen kişiler, kullandıkları araçla sınırlı kalmayacakları için istedikleri aracı kullanabilir. eğer bir geliştiriciler topluluğu benim yazacağım kodları önceden yazmışsa ben bunları yeniden yazmak için uğraşamam ki. benim mümkün olduğu kadar kısa sürede sonuca ihtiyacım var. Ama bana istediğim esnekliği sağlayabiliyorda bu araçlar, mesela ben bir sınıfı alıp türetip kendi istediğim fonksiyonelliği ekleyebilirim veya adamın yazdığı metodu (override) edip kendi yazdığım metodu onunkinin yerine kullanabilirim. Bunları kullanmamın hiçbir sakıncası yok. Haaa eğer ben tamamıyla hazırlopçu bir adamsam hangi dili kullanırsam kullanayım tam fayda görmem.

Özet : Builder sın dediler kız vermediler :)

11. ayro

ayro Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    b
    Bir çok dile bulaşıp döngülere kadar gelip bırakmak gibi bir salaklık yaptım.Üstelik 2001 yılından beri.Buna bağlı olarak söylemek istediğim birşey var ;

Günümüzde para derseniz evet windowsta var.c# , asp.net vs..Fakat görülmeyen tarafları görmek önemli.Ben 3 sene önce linuxa geçtim.Bu belki bilgisayar üstünde yaptığım en mükkemmel hareketlerden biriydi.Daha linuxa geçmeden asp ile başladığım yola php ile devam etmiştim zaten.Buda diğer güzel adımımdı.

Şu an bilgisayar mühendisliği bölümünde okuyorum ve 115 kişi var benimle aynı seviyede başlayan.Yani 1. sınıfın 1'i.ARalarında bırakın linuxu kullanan bilen sayılı kişi var.İşte gelecekteki rakiplerimden beni bir adım öne alan bir hareket.Tabi ki onlarda öğrenebilir.FAkat benim kadar protik yapacaklarını sanmıyorum.Öğrendiğim onca dil ise bana programlama mantığını anlamada yardımcı oldum ve hiç bilmediğim c dilinden A alıp geçtim.

Onca dil yerine keşke 1-2 dilde uzmanlaşsaydım.Bu kadar kendimi övme yeter şimdi gelelim fikirlerime ;

Şimdiki aklım 2001 de olsa (ama şimdiki aklım tecrübeyle edinilmiştir) html, javascript (hemde ajax metodunla), php, python,c++ öğrenirdim.Geri kalanların hiç birine gerek yok, ihtiyaç yok.

Asp mi Php mi ? Ne fark eder ?? Sadece yol seçmekle alakalıdır.Ben açık kaynak, özgür yazılım ve linux yolunu seçtim.Nedeni ise; pilotlar neden şöförlere göre iyi para kaznaıyor ?? Çünkü herkes pilot değil.Linux benim için zevkliydi.Ayrıca linuxtan zevk alıyordum.Birde buna iş sahasında linux bilen adamın sınırlı olmasına rağmen her yerde linux olması eklenince...Olay koptu.

FAkat windowstan yana gidip asp, asp.net, c# olabilirdi.Oldukça iyi bir yol.Sadece seçimlerle alakalıdır.Bence linux yolu en ideal yoldu.Onu takip etitm.Benim amacım işletim sistemleri, yapay zeka konularında kendimi geliştirmek.Bunu herhandi bir dille yapabilirsiniz.Seçimler size bağlıdır.

Sonradan yahu keşke şunu yapmasaydım diyebilirsiniz.Bu yüzden oturup bir plan çizin.PRogram öğreniyordumda amacım nedir ? Ne yapacağım ? Windowsçu mu yoksa linuxçu mu olacağım.Ona göre programlama dillerine yönelirsiniz.FAkat html, javascript, c++ mutlaka öğrenilmeli.MUTLAKA!!!Kimse bana iyi bilgisayarcı windowsçu yada linuxçu değildir, ikisinide bilir demesin.İyi bilgisayarcı konusunda uzman olandır.

İşin özü burda bitiyor.Eğer zevk için istiyorsanız bence basitini öğrenin.Yani asp, python olabilir.Yok benim niyetim ilerlemek diyorsanız o zaman alty yapılarıyla alakalı biraz analiz lazım.

---

Python, ruby, c# ..... Bunlar günün birinde bitecek.Kimse bize 2050 yılında hala c# kullanılıyor diyemez.Zamanında fortran, pascal kullanılyordu.Süper ideal dillerdi.Ne oldu ? Bitti.Yenileri türetildi.Bu gün java, c# iyi diyorlar.Fakat ikiside bana göre aptal dil.PYthon varken dönüp bakmam.Yapabileceklerinizi python ilede yapabilirsiniz.

Fakat ne olursa olsun, asla modası geçmeyecek bir dil var => c/c++ ..2050 yılında bile buna ihtiyacınız olacak.Assembly hele !!

Uzatmanın anlamı yok.İşin özü ne yapmak istiyorsun.Ona göre birşeyler çıkar.Açıkçası ruby iyi olsaydı fazlasıyla karşıma çıkardı.Fakar python'dan fazla çıktığını düşünmüyorum.Fakat bu bir pazarlama hatasıda olabilir.Yanılabilirimde.

Benim takip ettiğim tek bir dev var.Google..Google ne severse bende onun peşinden gittim.Şimdiye kadar hiç pişman olmadım.Google php, python'u seviyor.Google linux'u, açık kaynağı, özgür yazılımı, sadeliği ama performansı ve şıklığı seviyor.Yaptığım her programda, kodladığım her satırda google'ı örnek almaya çalıştım.

Ne kadar doğru karar verdiğimide her proje bitiminde gördüm.Sizin idolünüz microsoft olabilir.Fakat benim ki google.Böyle büyük şirketler asla yanılmazlar.Bu yüzden microsoft yada google (ki programlama dehası bence google) neyin peşinden gidiyorsa, gözünüz arkada kalmadan sizde peşinden gidin.

12. u2php

u2php Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Yetersiz olduğu için mi 2.5 yıl öncesine kadar bütün resmi kuruluş ve e-ticaret sitelerinde ASP yaygındı?

13. engin

engin Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    2007 Yılında sorulmuş bir soruyu tekrar sormak istiyorum.
    2017 Yılındayız.
    O zamanlar hangisi daha çok gelişir diye merak edilmiş.
    Şimdi bu dillerle 10 sene geçiren arkadaşlardan bu soruya tekrar cevap vermelerini istiyorum.
    Python mu Ruby mi?

14. roser137

roser137 Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    python bugün daha yaygın, daha fazla kaynak var. başlangıç için ideal olduğu düşünülen bir dil. her platforma rahat kuruluyor, windows ortamında idlex, jupyter notebook gibi çok güzel araçları var. windows için anaconda dağıtımı çok güzel, hemen hemen ihtiyacınız olan her şeyi içerisinde barındırıyor. python yaygınlığı sebebiyle yeni bir teknoloji öğrenmek istediğimde kullanmak istediğimde benim ilk baktığım dil. mesela redis diye bir şey duydum çok yaygın nasıl bir şeymiş dersem bunu c# ile incelemek bana hamallık gibi geliyor. hemen pip install redis diyorum. sonra idlex'ten satır satır örnekleri deneyip bakıyorum. mesela mongodb örneklerini denemek istiyorum, php ye mongodb eklentisi kurmak config dosyaları falan zor geliyor. python için hemen paket, kaynak bulabiliyorum.

ruby için de paket yönetimi var ama python kadar geniş desteklenmiyor gördüğüm kadarıyla. ruby nin bir avantajı daha esnek olması. ruby on rails in ruby üzerinde geliştirilmesinin sebebi de bu. koda bakınca sanki doğal dil okuyormuş hissi veriyor. bu ruby'nin esnekliğini javascript'e benzetiyorlar, yazımı kolay anlaşılır javascript gibi. böylece herkes ihtiyacına göre dili genişletip istediği hale sokabiliyor. DSL geliştirmek için güzel bir dil deniliyor. Bunun dışında performansı python'dan bariz kötü ama bu tarz dillerde bunun çok önemli olduğunu düşünmüyorum.

Dilleri birebir karşılatırmak için python flask web kütüphanesi ile ruby sinatra kütüphanesine bakılabilir. Yazım tarzı olarak da performans olarak da fikir verecektir. Ortalama bir vps'te apache benchmark ile yaptığım testlerde flask saniyede yaklaşık 1000 sinatra 500 isteğe yanıt verebildi. benzer testi python ile ruby'nin kendi dahili http paketleriyle de denedim benzer rakamlar elde ettim.

Bence ruby insana daha çok öğretebilecek daha esnek bir dil. Python ise daha yaygın, daha kolay öğrenebilen, daha çok araca sahip güzel bir dil. Ben ufak tefek projeler, scriptler için python tercih ediyorum ama ruby'ye karşı hep bir sempatim olmuştur :D .

engin bunu beğendi.
  15. seyfi73

seyfi73 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    2017 yılında Ruby mi Python mu sorusunun cevabı bence Python'dur.
    3.6 sürüm itibarıyle Python'un Ruby'den geri kalır tarafı kalmadı. Tam unicode desteği var, windows konsol'da bile print() ile direkt Türkçe yazdırabiliyorsunuz, adında türkçe harfler olan dosyaları sorunsuz açma-okuma-kapatma yapıyor, bir python dosyasının başına artık encoding belirtmeye gerek yok...
    Gramer olarak Ruby çok karmaşık/sofistike, 20+ yıldır sanal makinesini optimize etmeye çalışıyorlar, hala çok yavaş.
    Python'da saydırmalı for döngüsü yok, switch/case yok, bunlar dilin eksikliği değil aksine çok daha rafine ve idiomatic(deyimsel) kılıyor.
    Ruby'de while döngüsü, do döngüsü, until döngüsü, for döngüsü... eh yuh artık. Çok kitsch buluyorum.
    Ruby'de dictionary/associative array diye bilinen veri yapısı(hash) aynı zamanda ordered collection, yani array gibi. Bu tasarım genel teamüle aykırı. Dictionary dedin mi unordered bilinir. Ruby'de yazılmış bir scriptin Python veya başka ortama port edilmesinde hep sıkıntı bunlar.
    Bir de Ruby'nin arkasındaki otorite nedir? Python'un arkasında bir vakıf var, adı adresi belli, yıllık raporları defterleri belli, Ruby'de ise birkaç Japon'un adından başka birşey yok.
    Google da Python kullanıyor, Ruby değil.

16. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    185
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Aslında temel fark şu,

phyton batılıların yarattığı bir dil,
    ruby ise doğuluların,

biz batı hayranlığı ile eğitildiğimiz için, batılılar tarafındanda sorgulama ve analiz yeteneğimiz bilinçli olarak baskı altında tutulduğu için,
    batılılar gübre üretse mükemmel diyecek duruma sokulmuşuz.

ama doğu ile batı, su yıllarda dengelendi, ilerde, doğulular zenginlikte ve teknolojide batıyı geçecek,

batı hayranı olan gençlerimiz, doğu hayranı olmaya başlayacak... eğer onlara düşünmeyi küçük yaşlarda öğretemezsek.

ama imamlar, çocuklar düşünmesin, ezberlesin istiyor... ezberleyen beyni yönlendirmek ve köle yapmak kolay. düşünen beyni köle yapamazsın.

17. seyfi73

seyfi73 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    fikir değil de bilgiye dayalı argümanlarınız varsa isabetli olur, boşa zaman harcamamış oluruz.
    öne sürdüğünüz fikirler hissi, talihsiz, hatta septik.
    sanırım yazdıklarımı anlayacak birikiminiz yok, bu sizi irrite etti, ve bir tür üste çıkma içgüdüsü ile beni -özellikle teknik olmayan bir açıdan- tartışmaya provoke ettiniz. çok yazık, talihsiz bir eziklik bu, ve maalesef internet ortamında çok var böyle insanlar. bilmiyorum hata mı ettim buraya katılmakla...

18. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    185
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    @seyfi73
    bu 2 dili bir kaç yıl önce inceledim. Birbirlerinin eksik ve fazla yönleri var. Bu önemli değil, önemli olan kullananın kalitesidir.
    phyton batıda akademik çevrelerde kullanılmaya başlandı ve bunlardan biride yeğenim, ingilterede tıb alanında vereceği bir konferans için benden yardım istedi.

yazdıklarını anlayacak birikimim fazlası ile var, bankaya yada devlet kurumuna gittiğinde benim içinde bulunduğum ekiplerin yazdığı yazılımlarla muhatap oluyorsun.

ayda bir kaç kez benimde içinde olduğum ve IBM mühendisleriyle beraber gerçekleştirdiğimiz paket sonuçları her ay TVlerde başbakan yada ekonomi bakanlarınca açıklanıyor.
    microsoft mühendisleriyle yazdığımız paketlerede her bankaya gittiğinde muhatab oluyorsun... pek çok dil kullanmak zorunda kaldım, pek çok ulusal pakette ekip elemanı yada proje lideri olarak çalıştım. Emekli olurkende benim proje liderliğini yazdığım paketle muhatab olacaksın, belkide eşin muhatab olacak...
    İstanbulda boğaz manzaralı bir kulenin 16. katında yönetmen sıfatı ile çalışırken, bir bankanın yazılım paketini kurtarmak için görevlendirilen 3 kişiden biriydim.

Bu yazdıklarım şu an aklıma gelenler.

en önemlisi hiç bir işe müracaat etmedim, yüksek ücretlerle transfer edildim.

Bu davranışını ergenliğine veriyorum... yani umarım ergensindir, yoksa durum daha kötü.

tabi kendini anlatacak duruma düşmekte benim açımdan utanç verici oldu, ancak sanırım kendim kaşındım.

Son düzenleme: 9 Haziran 2017
  19. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    185
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    @seyfi73
    seni kırdığım içinde özür diliyorum,
    yazılım konusunda maddi manevi tatmin yaşamış biriyim, o konuda kimseye bişey ispatlama ihtiyacı hissetmiyorum,

ancak insanlık konusunda yol alamam gereken çok mesafe var, o konuda tekrar özür diliyorum.
    Ben köşeme çekilecem, emekliyim, kendi açtığım konuda çiçek böcekle uğraşacağım, sen forumda kal, belliki iyi eğitimlisin, paylaş bilgini.