Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Python mu Ruby mi?

Konu, 'Yazılım Geliştirme' kısmında ZuLuuuuuu tarafından paylaşıldı.

1. ZuLuuuuuu

ZuLuuuuuu Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Merhaba arkadaşlar,

Aslında oldukça popüler bir konu ama forumda bulamadım (İşin içine Java'nın girdiği bir konu var ama tam istediğim soru sorulmamış orada.). Ben de bu iki dilden birini seçmek üzereyim ama kararsız kaldım.

Bu dilleri öğrenmedeki amacımı söyleyeyim. Bazı programları pratik ve platformdan bağımsız olarak kolayca yazmak. Mesela otomatiğe bağlanmış birkaç işlem gibi. Öğreneceğim bu betik dilini web geliştirme için kullanmayı şimdilik düşünmediğimi de ekleyeyim.

Yalnız cevapları almadan şunu söylemek istiyorum. Ben geçmişte buna benzer bir seçim yapmıştım. ASP ile PHP arasında. Birçok forum gezmiş birkaç makale okumuştum. Ancak bu diller hakkında teknik bilgim yoktu hatta ilk defa programlama dili öğreniyordum, o yüzden de genelde anlayabildiğim tartışmalara kulak verdim. Mesela ASP'ciler "ASP çok daha kolay!", "ASP'nin dökümantasyonu çok daha iyi, arkasında koskoca Microsoft var!" gibi şeyler söylüyordu. PHP'ciler de genel olarak teknik birkaç şey savunuyorlardı ama ASP'ciler onlara cevap olarak yine teknik birşeyler yazınca ben anlamadığımdan "Herhalde ASP teknik olarak da PHP kadar iyi..." dedim ve bazı arkadaşların da "Hangisini seçeceğin tamamen senin zevkine bağlı." mesajlarını görünce ASP'yi öğreneyim bari dedim. İlk 1-2 sene fena gitmese de biraz gelişmiş birkaç betik yazdıkça ASP'nin ne kadar yetersiz olduğunu gördüm ve şu an "Bir insan nasıl olur da ASP'yi PHP'nin önüne çıkarabilir, aralarındaki fark bariz olduğu halde nasıl 'Seçimin zevke bağlı' diyebilir?" diyebilecek kadar biliyorum iki dili de.

Örneğin, en açığından şunu söyleyeyim: O zamanlar PHP'ciler "PHP'de upload yapılabilir, ASP'de yapılamaz." deyince ASP'ciler hemen "Bileşenini kurunca ASP'de de yapılabilir." diyorlardı ama bu bariz şekilde PHP'nin bir üstünlüğüdür çünkü bileşenler her sunucuya kurulamaz ayrıca da çoğu paralıdır. ASP'yi savunanlar nedense bunu görmezden gelirlerdi ben de onlara kanardım :)

Yani sizden ricam net görüşler savunmanız. Ben artık dil seçiminin zevke bağlı olduğunu düşünmüyorum. Mesela teknik olarak Ruby'de yapıp Python'da yapamayacağımız şeyler var mı? Hangisinin temeli gelişmeye daha müsait, daha sağlam, daha tutarlı? Veya tam tersine Python'da yapabilip de Ruby'de yapamadığımız şeyler var mı? Ruby mesela daha az yaygın bu bir gerçek ancak benim görüşüm Ruby teknik olarak daha iyiyse mutlaka eninde sonunda Python'u yakalayacaktır. Yani "Google, NASA hep Python kullanıyor"u cevap olarak kabul etmiyorum :) Ha neden kullandıklarını da söylerseniz elbette o zaman olur.

Şimdiye kadar birkaç yerde okuduğum kadarıyla görüşlerim şöyle: Ruby daha az yaygın ama daha tutarlı hatta teknik olarak daha üstün gibi. Biraz daha yavaş genel olarak, hatta hafıza kullanımı Python kadar iyi değil(miş).

Python'da bazı tutarsızlıklar varmış örneğin bir dosyayı açarken fonksiyon kullanıp daha sonra kapatırken nesne gibi davranmamız gerekiyormuş. Veya Ruby'de yapılabilen bazı şeyler Python'da tam olarak yapılamıyormuş veya yapılıyormuş ama zor yoldan (mesela bileşen kurma gerekliliği?). Bunun yanında çok kolay bir söz dizimi varmış ve öğrenmesi sanırım daha kolaymış.

Bunları ben savunamıyorum çünkü teknik bilgim yetersiz. İlk defa bir betik dili öğreneceğim (ASP, PHP gibi web için özelleşmiş betik dillerini saymazsak).

Yani şu ana kadar bende oluşan görüş Ruby'nin teknik daha iyi bir dil olduğu ancak döküman olarak, genel kullanım olarak falan Python'dan geride olduğu. Bu durumda ben biraz Ruby'ye kaymış durumdayım.

Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?

2. hiko

hiko Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ikiside.

3. ZuLuuuuuu

ZuLuuuuuu Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Elbette en iyi karar ikisini de öğrenerek verilir ancak eğer ortada ASP ile PHP'ninkine benzer bir durum varsa yani bariz olarak bir dil diğerinden daha iyi ise ikisini de öğrenmeye gerek yoktur. Bir dili ufak ayrıntılarına kadar öğrenmek seneler alacaktır, bu durumda gereksiz yere bir dile 2-3 senemi verip bir proje üzerinde çalışırken örneğin "Tamam bu dil iyi değilmiş bak şunu yapamadım, diğer dili öğrenmeye başlayayım." demek istemem.

Belki de "iki dil de birbirinin yaptığı herşeyi teknik olarak yapabilir" demek istediniz ama bu kadar kısa cevap yazınca doğrusu bu iki dili bilip bilmediğinizi bile bilmiyorum. Keşke biraz daha ayrıntılı bilgiler verseydiniz mesela "Ben iki dili de kullandım ikisi de eşit" gibi en azından...

4. treeq

treeq Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    ROR (Ruby on Rails) bildigim kadariyla python temelli bir dil ancak kendi basina bir uygulama gelistirme dili sonucta.

Gelismislik konusuna gelince, PHP'nin ilk versiyonlariyla simdiki versiyonlarini karsilastirinca ne kadar iyi ilerleme kaydedildigini gorecek olursak ROR icinde ayni durum bence soz konusu, yani ROR bence gelisime acik bir dil, birtakim istatistiklere goreyse bellekte en az yer kaplayan ve en hizli calisan uygulama gelistirme dili su anda ROR olarak gosteriliyor.

ROR'un bildigim bir ozelligide baslangic itibariyle bile tamamiyle OOP bir dil olusudur.
    Yani PHP veya ASP ilk ciktigi zamanlar basicti, daha sonra ASP'nin bircok dili desteklemesiyle bir platform sekline donusturuldu, PHP'de halen daha bircok isletim sistemini desteklemesiyle, teknik, dokumantasyon ve hiz bakimindan incelenmesiyle bence ilk sirayi koruyor ancak tabi bence php6 PHP'nin gelebilecegi son nokta.

Web 2.0 teknikleriyle birlikte tamamiyle olmasada bazi dillerde bu teknikleri kullanmak daha kolay ve kararli diye dusunuyorum, yani gelecegi olan dil derken kastettigim buydu.

Netice itibariyle bana soracak olursan ROR'u oneririm, zira ben kendim gelecegini oldugunu dusunuyorum ve bu yuzden tum projelerimde olmasada birtakim projelerimi bu dilde gelistirmeye ozen gosteriyorum ancak tabi PHP'den kalma aliskanliklari birakabilecek gibi gorunmuyorum :)

5. hiko

hiko Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Amacim "ikiside" lafiyla artistlik yapmak degildi. Simdi donup bakinca o kadar yazdigin mesaja tek sozluk kullandigim icin pismanlik cekiyorum.

Aslinda onemli olan su, Web uzerine calismayacaksan, Phyton'u oneririm, -phyton hakkinda en ufak bilgim olmadigi halde-, Gerek acemi, gerek Yns, gerekse Delipenguen'in IRC kanalinda sohbetlerini cok okudum, bu bilgilere dayanarak oneriyorum zaten.

Ruby'e gelince, Ruby icin yol gosterici fazla yazilara ulasamazsin sanirim. Ama ingilizce kaynak iste muthis derecede fazla.

Treeq, Ruby'nin geleceginin oldugunu soylemis, Ruby'nin geleceginin garanti oldugunu bende savunuyorum, fakat Phyton dilinin gelecegi Ruby kadar fazladir. Basite alinan bir dil asla degil. O yuzden karsilastirma yapamadim ruby, ve phyton arasinda.

Aslinda sorun surda, hangi dil olursa olsun tam anlamiyla ogrendikten sonra, dil secmek gibi bir problemin ortadan kalkiyor.

6. treeq

treeq Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Soylediklerinizin yukaridaki bolumu haric diger bolumlerine tamamiyle katiliyorum ancak her dil calistigi platformda yeteri kadar hizmet veremiyor, mesela ROR'da socket uygulamalari henuz gelismis degildir; cunku calistigi server bunu henuz desteklemiyor, o yuzden ROR tam anlamiyla ogrenilse bile calistigi platform (isletim sistemi, server..) bazi ozellikleri desteklemedikce o dil bize yeterli gelmeyecektir.

Burada anlatmak istedigim su, PHP ilk ciktigi zamanlarda platforma hakimiyeti olmadigi icin su an yapabildiklerimizi o zamanlar karsilamiyordu ama zamanla gelisti, ben ROR'inde boyle olacagina inananlardanim.

7. Yns

Yns Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    ROR, adindan da anlasilabilecegi gibi Ruby altyapisini kullanan bir teknoloji.Ben 'hangi dil' mevzularina uzagim, ruby bilmiyorum ama python ogrendigimdigim diller icinde en eglencelisi.

8. ubuntu

ubuntu Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Yns bu python sıfırdan başlayanlar için idealmi? Biraz göz attımda php ve c++ gibi geldi bana. Yazımı biraz daha değişik işte. Çok az php biliyorum, yaklaşık 20 gündür c++ çalışıyorum zorlanmaya başladım. Acaba python öğrenip sonra c++ a devammı etsem. Yoksa hiç bulaşmaya gerek yokmu?

9. treeq

treeq Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Peki python'u web uygulamalari icin onerir misiniz, yani PHP kadar yeterli, kendisini tamamlamis (bu sozumden PHP'nin kendisini tamamlandigi sonucu cikarilmasin ama PHP'ninde 80% kendisini tamamlandigini dusunuyorum), hizli, dokumantasyonu bol, kullanici dostu bir dil midir ?

10. Euclides

Euclides Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    ubuntu bence sen programlamayı bıraksan herkes için daha hayırlı olacak :)

11. perlci

perlci Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Tavsiye etmem, sorun sadece dil değil ayrıca bu dili destekleyen host bulmak gerekir. Çoğu sunucuda bulunmuyor.
    PHP web için en iyisi.

12. ubuntu

ubuntu Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Denedim olmuyor :cool: Ne adam gibi başlayabiliyorum ne de bırakabiliyorum :garip:

13. mrcplus

mrcplus Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Plansız, hedefsiz yola çıkıyor olmayasın ? Klasik bir söz ama gideceğini bilmediğin zaman doğal olarak bir yere varamassın.

14. treeq

treeq Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Tam destekleyen mi yoksa destekleyen mi ?

Zira ben hemen her yerde python desteği olduğunu biliyorum, zaten apache'i kurduktan sonra ilk yaptigim is mod_python'u kurmak diyebilirim.

Ancak soylemek istedigin kutuphane destegi ve tam destekse o konuda hostlari kullanmadigim icin birsey diyemeyecegim ama kendi sunucumda bircok library mevcut.

PHP'nin yeri apayri zaten, bu kadar hizli, bu kadar kullanici dostu, bu kadar saglam bir yapi baska dillerde gormedim, PHP'nin gercekten saglam bir yapisi oldugunu dusunuyorum, gerisi dili kullanabilmeye kalmis.

15. perlci

perlci Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Demek istediğim şu, eğer python çok iyi öğrenseniz bile webde host bulmanız zor,bulsanız kütüphane eksiği olur vs.
    Kendi bilgisayarınızda elbetde bunları yüklemek ve kullanmak kolay nede olsa makina sizin.

16. treeq

treeq Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bence bu daha cok populariteyle ilgili bir sorun, mesela PHP bu kadar populer ve ihtiyac duyulan bir dil olmasaydi gelistirilir ve kutuphanesi artirilir miydi ?

Sonucta ortada bir ikilem soz konusu; dili pek tercih etmedigimiz icin kutuphanesi gelistirilmiyor, kutuphanesi gelistirilmedigi / kullanilmadigi / yayginlastirilmadigi icin kullanmiyoruz :)

17. ZuLuuuuuu

ZuLuuuuuu Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Teşekkürler arkadaşlar cevaplar için.

18. DotNetKid

DotNetKid Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    bence sen ASP yi de tam olarak ogrenmemişsin. @acemi desteğini bekliyorum.. ;)

19. ZuLuuuuuu

ZuLuuuuuu Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Valla neyi anlamadığımı anlatsan daha iyi olurmuş. Alıntı yaptığın kısmın neresi yanlış gibi mesela.

20. treeq

treeq Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ben ASP bilip bilmediginizi tartisacak degilim, eskiden soylenenlerde biraz ilgisizlik vardi, sunucuya kurdugunuz bileseni kullanabilirsiniz, kurmassaniz kullanamassiniz, bu birazda sistem yoneticisinin keyfine, istege, (hos, istege bakilmamasi gerek ama..) ve sistem yoneticisinin yenilikleri takip etme anlayisina gore degisir.

Mesela su anda PHP'nin GD kutuphanesini kurmassaniz nasil GD kutuphanesini kullanamassaniz, ASP'de de ayni sekilde bileseni kurmadan kullanamassiniz.