Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Programı ticari yazılımlardaki gibi modüller şeklinde yapmak.

Konu, 'Pascal / Delphi / Delphi.NET' kısmında muslum tarafından paylaşıldı.

1. muslum

muslum Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Merhaba üstadlar,,,
    Yazım biraz çokda uzun değil rica etsem hepsini okuyup tüm sorularıma cevap verebilirmisiniz... Şimdiden çoook teşekkür ederim.
    Öncelikle bazen yazdıklarınızı anlamıyorum. Yani benim seviyrme inerek bir cevap verseniz detaylandırsanız falan çok memnun olurum.

1 Bir program yazıyorum ve ayrı modüller şeklinde yazmam gerekiyor fakat bununla ilgili hiçbir fikrim yok???
    1.1 Forumda araştırdım biri ayrı exe dosyalar şeklinde yapmayı tavsiye etmiş fakat hiçbir ticari yazılımda bunu göremedim. Birde dll dosyaları şeklinde yapılıyormuş ama o nasıl oluyor? Menüler buttonlar falan nasıl uyum sağlıyor?? dll nasıl çalıyor??? Hatta bana bir örnek lazım.
    * Birde tüm ticari yazılımlarda mesela faturalma gibi sizde olmayan bir modül satın aldığunuzda bu modül farklı bir exe dosya halinde bilgisayara yükleniyor ama nasıl oluyor da ana yazılıma entegre oluyor???? Bir kitap yada kaynak falan önerseniz de olur????

2 Çok kullanıcılı programlar nasıl çalışıyor? Sadece ortak bir veri tabanı mı kullanılıyor yoksa bir sunucu yazılım yapılıp yapılmak istenen işlemler buna gönderilerek mi yapılıyor bu iş???
    * Bana ortak veritabanı olayı daha mantıklı geliyor. Fakat birçok yazılımın kendi sunucu yazılımı var ve clientler bu yazılıma bağlanarak işlem gerçekleştiriyor. Yazılımı korumak adına daha güvenli bir yöntem olabilir ama başka bir faydası var mı? Veya bu şekilde çalışmak ne gibi işlevsellikler katıyor programa? Getirileri nelerdir????

2. ekremsenturk

ekremsenturk Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Bir şeyin nasıl yapıldığından çok neden ve gereklimi olduğu önemli. Bir programı parçalar halinde bölmenin uygun olduğu bir durum, programın boyutunun büyük olması. Kısımlara bölündüğünde, denetlenebilnesi daha kolay oluyor. DLL uzantılı dosyaların kullanılmasının avantajı, aynı dosyayı başka programlarda da (veya başka programlarında) kullanabilmesi. Bir programın bir den fazla dosyadan oluşmasının diğer nedeni ise, farklı kısımlarının farklı diller de yazılmış olabilmesi. Farklı dillerin birlikte kullanılmasına sebep olarak ta, her işllev için en uygun olan dili kullanılarak, elverişliliği artırmak olur.

Şöyle tarif edeyim. Çalıştırılabilir dosya (namı diğer .exe) C# ile yazılmış olabilir, Veri tabanı için Acces kullanılmış olabilir, Kullanıcı arayüzü için XAML kullanılmış olabilir.

Veya Programın kendisini Pascal ile yazabilirsin ve programın kullanıcı ayarlarını bir txt dosyasından okumasını sağlayabilirsin. Çalıştırılabilir dosyada bulunan varsayılan ayarlar değiştirilemez. text (metin) dosyasındaki ayarlar değişebilir ve dosyaya yeniden yazılıp, dosya yeniden (eskisinin üstüne) kayır edileblir. Bu anlaşılması en kolay örnek oldu sanırım.

3. muslum

muslum Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bu parlak bir fikir bulmama yardımcı olmadı. Mesela bir programı 2 ayrı modül (Stok, Perakende satış) olarak nasıl yapabilirim.?

4. ekremsenturk

ekremsenturk Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Bir veri tabanı ve bir de veri tabanı dosyasındaki verileri işleyebilen bir program.

5. TR34

TR34 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Selam,
    Bununla ilgili örneği zamanında vermiştim.

http://forum.ceviz.net/showthread.php?t=65187&p=431084&viewfull=1#post431084

Ana programın dışında yapacağın exeleri (Stok ekranı, Satış Ekranı ) ayrı ayrı çağırmanla alakalı..

Fikir verir..

Kolay gelsin..