Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

pop3 nedir imap nedir?

Konu, 'Bilgi Güvenliği' kısmında blackman tarafından paylaşıldı.

 1. blackman

  blackman Üye

  Kayıt:
  4 Temmuz 2004
  Mesajlar:
  180
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Sormak istediğim mail pop3 ile imap arasındaki fark nedir?.Bildiğim kadariyle ikiside mail servera gelen mailleri outlook yada webmail kullanarak kullanıcıların maillerini okumasını saglamak.***Avantaj dezavantaj nedir pop3 ve imap arasındaki?***mail serverlarda hangisi tercih edilir?***yada tamamen secimlikmidir?


  iyi calismalar
   
 2. Grafik

  Grafik Daimi Üye

  Kayıt:
  29 Haziran 2004
  Mesajlar:
  1,255
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Grafik Designer
  Şehir:
  Frankfurt
  IMAP NEDİR?

  IMAP (Internet Mail Access Protocol) e-posta sunucunuzdaki e-postalarınıza ya da ilen panosundaki mesajlarınıza erişebilmeniz için kullanılan bir metottur. Başka bir deyimle istemcide çalışan bir e-posta programının uzaktaki e-postaları sanki istemcideymiş gibi erişimine izin verir. Örneğin, IMAP sunucuda saklanan e-postalarınıza evinizdeki kişisel bilgisayarınızdan, işyerinizdeki iş istasyonundan ya da seyahatte diz üstü bilgisayarınızdan mesajlarınızı bu bilgisayarlar arasında transfer etmeden ulaşabilirsiniz.

  IMAP’in birden fazla bilgisayardan mesaj erişim yeteneği (yeni ya da saklı mesajlar) çok amaçlı bilgisayarların artmasıyla oldukça önem kazanmıştır. Oldukça geniş kullanımı olan POP tek bilgisayar kullanımında en iyisidir çünkü offline mesaj erişimini desteklemektedir, mesajlar önce istemciye çekilmekte sonra sunucudan silinmektedir. Bu erişim şekli birden fazla bilgisayar tarafından mesaj okunmasına uyumlu değildir çünkü çekilen mesajlar bir çok bilgisayarda dağınık bir biçimde duracaktır. Tabii ki bütün bu bilgisayarlar aynı dosya yapısını kullanmadığı müddetçe, offline mesaj erişimi kullanıcıyı mesaj işlemleri ve saklanması için aynı makineye bağımlı kılacaktır. Bu erişim modu bir çok bilgisayardan mesaj erişimi için uygun değildir. Bütün bu bilgisayarlar ortak bir dosya sistemi kullanmadığı müddetçe POP kullanıcıyı mesaj erişimi ve işlemleri için tek bir bilgisayara bağımlı kılar.

  *MIME gibi internet mesaj standartlarına tamamen uyar.

  *Birden fazla bilgisayar dan mesaj erişimi ve yönetimi yapılabilir.

  *Daha az verimli dosya erişim protokollerine gereksinim duymadan mesaj erişimine olanak sağlar.

  * “online” , “offline” ve “disconnected” erişim modlarını destekler

  *İstemcinin yazılımı sunucunun dosya saklama formatı ile ilgili bilgileri bilmek zorunda değildir.

  Protokol genel olarak mesaj kutusu yaratma silme ve isim değiştirme;yeni mesaj kontrolü;geçici olarak mesaj silme: bayrak koyma ve kaldırma; sunucu –tabanlı RFC-822 ve MIME ayırma (böylece istemci gerek duymaz); arama; seçime bağlı mesaj attributes.

  IMAP 1986’da Stanford University’de geliştirildi,ve yaklaşık on yıl kadarlık bir süre içinde bile e-posta üreticilerinin dikkatini çekmedi hala da eski ve daha az yetenekli alternatiflerinden –örneğin POP- daha az bilinir.

  Carnegie Mellon University ‘de geliştirilmiş IMAP’e rehber bir protokol daha vardır; ACAP (Application Configuration Acces Protocol) Bu protokol de tıpkı IMAP ‘in mail kutusuna erişim sağlaması gibi, konfigürasyon dosyalarına adres defterine,bookmark listesine vb. Bağımsız bir erişim sağlar.
   
 3. fuzbing

  fuzbing Aktif Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2004
  Mesajlar:
  309
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Mechanical Engineering
  Kısaca imap sunucuda pop3 istemci üzerinde postaları saklar...
   
 4. Rapsodi

  Rapsodi Daimi Üye

  Kayıt:
  4 Ağustos 2002
  Mesajlar:
  1,371
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Unix Sys Admin.
  Şehir:
  /tmp/loop
  Piyasadaki pop3 sunucu yazilimlari ve pop3 istemci programlari sayesinde POP3 protokolu ile de IMAP deki bircok ozellik kullanilabilir; mesela mailleri sunucuda birak ozelligi ile pop3 hesabinizi birden fazla lokasyonda kullanabilirsiniz, sadece e-posta basliklarini indir ozelligi ile de tum mesaji indirmeden sadece konu gondereen ve mailin ilk kısımlarına bakabilirsiniz.

  POP3 de aynı anda coklu erisimi destekler bu POP3 den ziyade mail sunucuda kullanılan mailbox(postakutusu) formatına bağlıdır, Maildir kullanılarak her bir mailin farklı bir dosyada saklanması ile aynı e-posta hesabına eşzamanlı olarak birden fazla bağlantı sağlanabilir.

  IMAP'in belirgin ozelligi kullaniciyha sunucu tarafindaki postakutusu ile oynama izni veriyor olması gibi gozukuyor, bunu da Maildir destekleyen postakutusu tipi ile webmail uzerindne kolaylıkla yapabilirsiniz...
  Yinede POP3'un IMAP protokolune herhangi bir konuda teknolojik ustunlugu yoktur, kisaca aliskanlliklar ve IMAP'in yeni(!) bir protokol olarka gorulmesi bazi seylere yon veriyor...


  Tabii bunlar son kullaniciya yansiyan karsilastirmalar, bunların otesinde teknik anlamda cesitli farkliliklarda soz konusudur bunlari POP ve IMAP RFC'lerine goz atarak degerlendirebilirsiniz.
   
 5. veygun

  veygun Yeni Üye

  Kayıt:
  8 Ocak 2005
  Mesajlar:
  22
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler.