Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

php'de hata mesajı

Konu, 'PHP' kısmında Entropi tarafından paylaşıldı.

1. Entropi

Entropi Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    merhaba,
    ben php'ye yeni başladım. php+mysql+phpmyadmini kurdum. W2000 kullandığım için IIS de çalıştırıyorum php dosyalarını. php de mysql de çalışrken sorun yok fakat phpmayadmide bi hata mesajı var çözemedim. bu arada php ve mysql D: dizininde kurulu. ayarlarını yaptığım halde phpinfo() ile bilgi aldığımda aşağıdaki satırlar hatalı çıkıyor:
    <?
    extension_dir c:\php4 c:\php4
    include_path .;c:\php4\pear .;c:\php4\pear
    ?>
    d:php şeklinde kurmuş olduğum halde c:\php4 yolu kayıtlı. bunu düzeltemedim. ve phpmyadminde karşılaştığım problemde bununla ilgili. hata mesajı şöyle:
    <?
    Warning: Failed opening 'd:\inetpub\wwwroot\PhpMyAdmin\localhost\PhpMyAdmin\chk_rel.php' for inclusion (include_path='.;c:\php4\pear') in Unknown on line 0
    ?>
    bu sorunu nasıl düzeltebilirim. şimdiden teşekkürler....

2. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    <?
    Warning: Failed opening 'd:\inetpub\wwwroot\PhpMyAdmin\localhost\PhpMyAdmi
    n\chk_rel.php' for inclusion (include_path='.;c:\php4\pear') in Unknown on line 0
    ?>

Buradaki hata mesajında açıkça yazıyor. php.inide include_path='.;c:\php4\pear' yerine include_path='.;d:\php4\pear' yazarsan düzelir sanırım.

3. mkarabulut

mkarabulut Misafir

Hataya göre 0.satırda hata varmış.Yazılan kodda 0. satırda hata olması teorik olarak imkansız.. Görünüşe göre php ve server kurulumu ile ilgili bi hata var... YAni kod ile ilgili değil sorun...

[konu_disi_dip_not]
    Bir de inclusion ile ilgili küçük bi dip not :
    PHP'nin son versiyonlarından anladığım kadarıyla - mesela ben 4.2.1 kullanıyorum - herhangi bi include komutu yazıldığında mesela
    Kod:
    include ('dosya.php');

php motoru dosya.php için aşağıdaki sırada klasörlere bakıyor..
    1- dosyayı include eden php dosyasının bulunduğu klasör
    2- PEAR kurulu ise belirtilen PEAR klasörü

Bir de include edilen dosyanın başka bi dosyayı include etmesi gibi bi durum var,onda da bu listeye bi üçüncü klasör ekleniyor :
    3- include edilen dosyanın bulunduğun klasör...

Biraz karışık gibi ama güzel bi özellik :)
    [/konu_disi_dip_not]

4. Entropi

Entropi Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    php de yeniyim dedim ama o kadarda değil :) hatalı olan satırı bulup değiştirmekle hallolsaydı sizi rahatsız etmezdim. ayrıca öyle bir satır da yok. sadece o dosyayı değil bütün phpmyadmin içindeki dosyaları ve php.ini dosyasını ..... arattım öyle bi satır yok.
    sorumu şöyle değiştireyim; phpinfo(); komutuyla elde edilen bilgiler hangi dosyadan ya da dosyalardan alınıyor ? mkarabulutun da dediği gibi bu kurulumla ilgili bir sorun olabilir mi ? eğer sorun bundan kaynaklanıyorsa nasıl düzeltebilirim ? php yi modül olarak (isapi) kurdum farkeder mi ?

Dipnot: hata mesajında verilen yol "c:\php4" olduğu için ve sadece gönlü olsun diye c:php4 dizinine kurulum yaptım ama nafile yemedi :(

5. LoS.ToF

LoS.ToF Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    PHP Developer
    Entropi
    apache yi dene xp pro kullanıyorum ama apache yüklü ;)