Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Php Smarty dosya yolu

Konu, 'PHP' kısmında hanzele tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. hanzele

hanzele Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Merhaba arkadaşlar,

smarty kullanırken şöyle bir şey gördüm, oluşturduğumuz her .tpl için bir tane de .php dosyası oluşturmak zorundayız gibi. Bunu daha farklı veya kolay yoldan yapmanın bir çözümü var mı ?

Bir süre sonra dizin php dosyaları ile doluyor.

2. sefa1471

sefa1471 Üye

Beğenilen Mesajlar:
    16
    Meslek:
    Öğrenci
    Bildiğim kadarıyla yok ama araştırmak lazım. Doğru mu anladım bilemiyorum .php kullanmak istemiyorsunuz herhalde. Bildiğiniz gibi .php dosyasını iç yazılım .tpl dosyasını da tema olarak kullaniyoruz. Anlaşılacağı üzere .php dosyalarına ihtiyacımız var. Bu tarz framework'lerin en büyük avantajlardan birkactanesi çoklu tema ve kod karmaşasından kurtarmak. Tabi kendilerine has kuralları var. Bu yüzden bir kural ihlali sistemin çalışmasına engel olabilir(olurda). Bu konu hakkında bilgili arkadaşlar bizleri aydınlatır ise çok sevinirim.

Son düzenleme: 8 Ekim 2018
  3. hanzele

hanzele Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Biraz yanlış anlamışsınız, yada ben tam olarak anlatamadım. Ben biraz soruyu değiştireyim o zaman.

Şimdi Smarty de her .tpl tema dosyası için birer tane de .php dosyası oluşturmamız gerekiyor. Biz bunu Master page şeklinde yapabilirmiyiz ? mesela sadece index.php dosyası oluşturup, bunun içinde sayfaya göre include yaparak temalara veri göndersek. Ben bir kaç şekilde denedim, .php dosyasını bulamadığı için hep hata aldım.

4. sefa1471

sefa1471 Üye

Beğenilen Mesajlar:
    16
    Meslek:
    Öğrenci
    Bu tarz framework'lerin genel bir özelliği dosya dizinlerini okuyabilmesi. Php dosyalarının bulunduğu dizin ile tpl dosyalarının bulunduğu dizini okuyup birbiriyle dosya adlarında eşleştirme yapıyor olabilir. Maalesef php dosyasını gerekli dizine oluşturmanız gerekmekte diye düşünüyorum. Araştırıp en yakin zamanda dönüş yapacağım.

5. hanzele

hanzele Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    hocam bir yolunu bulup biraz çözdüm ama şimdi başka bir sıkıntı var..