Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

PHP mi Javascript mi

Konu, 'Genel Webmaster Konuları' kısmında PrestijWeb tarafından paylaşıldı.

1. PrestijWeb

PrestijWeb Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    arkadaşlar ilk çnce hangisini ogrenmem benim açımdan iyi olacaktır ilk önce js mi php mi?

ama js ogrenirsem jsden sonra xml ogrenmek istiyorum ama ilk önce php derseniz sonrasında javascript ve xml ogrenmek istoyrum

2. MaviAteş

MaviAteş Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Meslek:
    Bilgisayar Sistemleri Öğretmeni
    Kullanım amaçları farklı olduğu için şu an size hangisi lazımsa onu öğrenmelisiniz. Yönetim panelli, etkileşimli, veritabanlı siteler yapmak benim için önemli olduğundan ben PHP öğrendim ancak yeri geldiğinde işleri kolaylaştırmak için JavaScript'i pek bilmesemde ondan faydalanıyorum.

Mesela bir duyuru ekleme, silme sistemi ypatığımda kullanıcı duyuruyu silmek için sil bağlantısına tıkladığında JavaScript ile "Silmek istediğinize emin misiniz? (Evet // Hayır )" diye sordurtmak bana kullanışlı geliyor.

Fakat siz işin tasarım boyutundaysanız, Div alanlarını CSS ile şekillendirmek ile uğraşıyorsanız Javascript öğrenip bunlara hareketler kazandırabilir, yerel sistemlerde çalışacak, saniye saniye güncellenecek bir saat uygulaması falan yapacaksanız veya tarayıcıdan çalışacak bir hesap makinesi gibi bir şey yapacaksanız JavaScript öğrenmelisiniz.

3. PrestijWeb

PrestijWeb Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    selam Maviateş
    ilgin için teşekkürler
    bana phpde lazım javascriptte lazım ben css biliyorum ama ilk önce php yemi geçsem js yemi geçsem 2 si arasında boyle tıkandım bir karar veremiyorum 2side benim için çok önemli bir dil js yi hem ajax ogrenmek içinde kullanmak istiyorum ama php mi desem js mi desem?

4. MaviAteş

MaviAteş Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Meslek:
    Bilgisayar Sistemleri Öğretmeni
    Eğer ajax kullanacaksanız zaten ilk önce bir sunucu dili (php,asp...) bilmeniz gerekir.
    Önce PHP öğrenin o zaman. Bu arada yazım kuralları bakımından Php ve JavaScript birbirine çok benzediği için PHP 'den sonra Javascript öğrenirken işlerin çok hızlı yürüdüğünü göreceksiniz. Kolay gelsin.

5. mTuran

mTuran Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    AJAX için php, asp bilmeye gerek yok. Öncelikle JS'den başla zaten kısa zamanda öğrenebilirsin, php gurusu olmayacaksın sonuçta daha sonra php'ye geç.

6. mTuran

mTuran Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    düzeltme....

7. PrestijWeb

PrestijWeb Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    teşekkürler mTuran js de değilde php de gerçekten bir guru olmak istiyorum :D
    yani şöyle php ile isteklerimi karşılayabilecek sistemler yazabilecek kadar öğrenmek istiyorum bu php nin sonu yok ama olsun benimde acelem yok :D