Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Php ile yapılabilir mi?

Konu, 'PHP' kısmında tnt77 tarafından paylaşıldı.

1. tnt77

tnt77 Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Değerli Arkadaşlar;
    Kafamda şu şekilde bir düşünce canlandı ama olabilirliği konusunda tereddüde düştüğüm için paylaşmak istedim.

Tarayıcıdan taranmış bir soru testi olduğunu düşünün. Acaba php kullanılarak bu testin üzerindeki birden fazla sıralanmış olan sorular alınarak tek tek resim halinde kaydedilebilirmi.

Yada bildiğiniz bunu yapabilecek bir alternatif yol varmı.

Şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla..

2. Typhon

Typhon Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Merhaba,
    Php bir web programlama dilidir, bu nedenle bunu yapacak kabiliyeti malesef yoktur.

3. Raiden

Raiden self.life.start()

Beğenilen Mesajlar:
    0
    OCR tekniğiyle heralde okuyada bilirsiniz hatta. Ayrıca gd ye hakim olmanız gerek. Bu dedikleriniz yapılabilir evet.

4. sdemirkeser

sdemirkeser Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    sistem otonom yapacaksa bir firin ekmek yemek gerek. gd ile klasik görüntü işleme fonksiyonları yok bir ipp de olabilecegi gibi. ama tüm temel işlevleri tek tek kod yazip oluşturmak lazim. tabi bunun ne kadar performansli olacagi da ayri bir tartışma konusu. tarama işlemini php yapamayacagi için twain kaynaktan daha çok bu tarz işler masaüstü yazilim la yapilir

5. tnt77

tnt77 Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    OCR tekniğini biraz açabilirmisiniz. Yani bunu C# ile yapabilen birini tanımıştım bir ara gerçi o yazdığı program ile bu sitelerdeki güvenlik kodlarını okutuyordu şu karışık kuruşuk sayı ve yazıları.Sonuçta C# ta bir programlama dili onda yapılabiliyorsa php de de yapılabilirmi diye düşünmüştüm.

Tarama işlemi yapmayacak şöle anlatmaya çalışayım.Zaten hazır taranmış pdf formatında yada jpeg formatında dosya olduğunu düşünün.

6. Raiden

Raiden self.life.start()

Beğenilen Mesajlar:
    0
  7. tnt77

tnt77 Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Değerli Üstadım;
    Verdiğiniz linkleri inceledim.Resimdeki karekteri okuyor.Sanırım ben tam anlatamadım.
    Demek istediğim şuydu bir a4 kağıdı boyutundaki soru testi kağıdını tarayıcıdan taradığımı ve jpg yada pdf formatına getirdiğimi düşünün.Yapmak istediğim bu dosya içerisinde 1 den fazla soru var 2 sütün halinde aşağıya doğru sorular var.Ancak sorular arasında boşluklar bulunmakta acaba diyorum bu dosyayı okutup boşluklarını buldurup soruları keseler bu dosyadan ayıra bilirmiyim.Malum tek tek yapmak çok zaman alacak bir işlem:)

8. Raiden

Raiden self.life.start()

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Yaparsın soru aralıkları eşit ise ama çooooooooook uğraştırır ve verim alamazsın ama yapamazsın da demiyorum bunun için php nin gd kütüphanelerini incelemesin...

9. cpt.131

cpt.131 Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    3 santim kare boşsa bir köşe oluştur gibi bi işlem yapılabilirmi gd ile ?

10. Pwm

Pwm Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    gd ile istediğin pixel in kordinatını alabilirsin. Eğer kayda değer bir büyüklükte dikdörtgen şeklinde beyaz ve beyaza yakın pixeller varsa orda boşluk olduğunu anlayabilirsin. Daha sonra kesme işlemi yaparsın. Biraz uğraşman lazım.

11. sdemirkeser

sdemirkeser Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    piksel doldurmak sureti ile yapabilirsiniz. ama bu tarz işlerde ilk başta eşikleme yapilir. Yani gray scale e dönüştürülür resim. şahsen görüntü işleme bilmeme ragmen php ile bu tarz işlere o kadar detayli kasmazdim. :)

12. tnt77

tnt77 Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Değerli Arakadaşlar;
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. "gd ile istediğin pixel in kordinatını alabilirsin"
    bu cümle biraz bana heves verdi çünkü test kağıdında sorular arasında beyaz boşluklar var.Bu yazmış olduğunuz konu hakkında basit uygulamaları nereden bulabilirim incelemek için.Teşekkürler.

13. cpt.131

cpt.131 Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    ilk önce bütün sayfaları tam ortadan dikey bir kesim yaptır bence.Kolaylık açısından.

http://www.resimbank.org/thumb-2455_4B22D1BF.jpg

gibi kağıt varsa o yeşillerin aynı yerde olmasına uğraşmassın.

Sonra genişlik alırsın ve soldan sağa doğru beyaz ararsın.Eğer hepsi beyaz ise ordan kesim yaparsın.eğer hepsi beyaz değil ise bir alt satıra iner ordan tarama yapar.kordinatları belli olur yani 40,0 dan 40,30 gibi.

kolay gelsn.

14. merakli

merakli Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Bunu bir program ile yaparım dersen bu konuda (OCR) başı çeken programı FineReader i şiddetle tavsiye ederim.
    Word türü yazılarda neredeyse 100% e varan bir başarı sağlıyor.
    Tara ya da resim-pdf halinde mevcut ise programdan o dosyayı çağır sadece o resimleri crop tarzı bir araçla çerceve içine al ve scan de okadar....

Türkçe desteği de var.
    El yazısınıda tanıtıp kütüphaneni oluşturarak el yazısınıda okutma şansın var.
    warezde en çok paylaşılan programlardan biri olduğunu düşünüyorum.

url:

http://www.finereader.gen.tr/abbyy_finereader_10_professional.php
    http://www.abbyy.com/

son olarak anlattığın işlemi photoshop ile bir action yapıp tek tıklama ile yapmakta oldukça basittir. (Resim formatında istersen..)

15. sdemirkeser

sdemirkeser Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    http://www.php.net/manual/en/function.imagecolorat.php
    fonksiyonu ile resmin pikselinin değerini okuyabilirsiniz. binary resim ise zaten direk 0 yada bir dönderir. Yalniz rgb ise üç skala için ayri işlem yapmaniz yada gri tona (gray scale) çevirmeniz gerekir.

Örnek resmi görebilme şansımız var mı?

16. tnt77

tnt77 Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    İlginize teşekkür ederim.Şuan iş yerindeyim eve gider gitmez bir resim yüklicem. :)

17. tnt77

tnt77 Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Değerli Arakadaşlar;
    Soru test resmini koyuyorum işte üzerinde çalışmak istediğim resimler böyle..

18. sdemirkeser

sdemirkeser Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    bunlari metne çevirmeniz gerekiyorsa boş yere php ile uğraşmayın. 300 dpi çözünürlükte tarayip fine reader kullanin

19. Scientius

Scientius Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci; ancak PHP de olacak diyebiliriz...
    Bunları metne çevirmek PHP ile mümkündür fakat adı üstünede, web betik dili, aynı şekilde programlanmış programlar daha kullanıcı yakını olacaktır. Veya;
    -Imagecolorat ile çekilen yerleri tarayıcıdan geçirmek
    -JavaS ile aynı işlem
    -Piksellik metinler.
    Kısacası karın ağrısı...
    ___
    Sorunu yanlış anladı isem özür dilerim.

20. tnt77

tnt77 Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Değerli Arkadaşlar;
    Niyetim metne çevirmek değil, niyetim bu resim dosyasındak soruları otomatik kestirip tek tek kaydetmek, bunu elle yapmak ta var ama sayfalarca soru kesmek zaman alır bunu php ile otomatik soruları içinden kesip alabilirmiyim.Sorun ve soru bu..