Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

PHP ile Excelden Mysql'e tarih aktarma problemi

Konu, 'PHP' kısmında dikmen tarafından paylaşıldı.

1. dikmen

dikmen Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Arkadaşlar Merhabalar,
    Aşağıdaki kodla Excel’den MYSQL’e geçmiş tarihleri aktarmak istiyorum.

$Tarih= $worksheet->getCellByColumnAndRow(3, $row)->getValue();

Bir yıllık veriyi SQL SERVER’dan makro ile Excel’e alıp kontrolden geçirdikten sonra PHP ile Excel ‘den MYSQL’e aktarıyorum. Diğer verilerde problem yaşamadım. Excel sayfasındaki tarih formatını 2018-02-26 şeklinde Mysql’e göre ayarladım. Mysql veri tipini Date olarak ayarlayınca bütün tarihler 01.01.1970 olarak görünüyor. Veri tipini Varchar olarak ayarlayınca, 43157 gibi görünüyor. Bu işin doğrusu nasıl olmalıdır? Şimdiden teşekkürler.

2. Çarkçı

Çarkçı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Sanırım işlemleriniz için PHPExcel kütüphanesini kullanıyorsunuz. Öncelikle bu kütüphanenin artık güncellenmediğini ve desteklenmediğini belirteyim.

Excel, 1/1/1900 tarihini 1.00 baz alır. Bunun üzerindeki tarihler de güne bağlı olarak farklı çıktılara sahiptir (örn: 16/1/2012 = 40924.00 gibi). Bu nedenle herhangi bir Excel hücresinden alacağınız veriyi, uygun bir tarih formatına çevirmeniz gerekir. PHPExcel kütüphanesi için "PHPExcel_Shared_Date" sınıfının altında "ExcelToPHP" adında bir fonksiyon bulunmaktadır. Gerçekleştirmek istediğiniz işlem için bu fonksiyonu şu şekilde kullanabilirsiniz:

Kod:
    $tr = date('Y-m-d', PHPExcel_Shared_Date::ExcelToPHP($Tarih));

3. dikmen

dikmen Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Sayın Çarkçı Hocam verdiğiniz bilgiler ve cevap için çok teşekkür ederim. Evet aynen dediğiniz gibi PHPExcel kütüphanesini kullanıyorum. Aslında internette incelediğim ve kullanabileceğim başka örnekler de vardı. Ama bu kütüphane kolayıma geldi işin doğrusu, işime de yaradı hani; eğer sizin tavsiye edeceğiniz başak örnek kod ya da link olursa onu kullanmak isterim tabii ki. Her şey için tekrar teşekkür ederim, hoşça kalın.

4. Çarkçı

Çarkçı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    PHPExcel'in bir sonraki sürümü olarak kabul edilen "PhpSpreadsheet" kütüphanesini inceleyebilirsiniz.

PhpSpreadsheet Documentation