Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Photoshop ve AutoCad

Konu, 'Tasarım Atölyesi' kısmında Eylem tarafından paylaşıldı.

1. Eylem

Eylem Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Ögrenci & Webdesigner
    Autocad kullananlar bilirler hersey elinin altindadir istedigin seyleri cok rahat yaparsin en gelismis programlardan biridir. Move, copy, crop, mirror, trim vs ozellikleri basta olmak uzere sayamayacagimiz kadar cok ozelligi vardir. Saydiklarimizin bir kismi Photoshop'ta da vardir ama cogu zaman PS kullanirken derimki "keske Autocad'deki su ozellik photoshoptada olsa". Sizcede oyle degilmi?

Ya da PS kullanirken keske icinde soyle bir ozellikte olsa ne guzel olurdu dediginiz oldu mu?

2. Bozo

Bozo Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    web design
    aslında çok haklısın.her programın diğerlerine göre artı ve eksileri var.mesela photoshoptaki seçme araçlarının flashta olmasını,coreldeki büyütünce bozulmayan vektörel çizimlerin photoshopta olmasını çok isterdim.aynı şey araçlar ve komutlar içinde geçerli.

3. ArkHe

ArkHe Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    PhotoShop ta büyüttükçe bozulmayan cisimler yapmak tabiki olaya bağlı.Yani Corel senin de söylediğin gibi vektörel çizim yaptığı için bozulmuyor görüntü.Flashta öyle mesela.Ancak PhotoShop bitmap resimler ürettiği için görüntünün bozulması normal.Ha yok efendim PS ile de bozulmasın derseniz ozaman vektörel çizim şart derim.Vektörel resimlerde renk tonları değil kıvrımlar önemlidir.Yani bir elma çizerken şekli,kıvrım adresleri önemlidir.Bitmap bir resimde ise tabiki şekli yine elmaya benzemeli! ancak aslolan renk tonlarıdır.

Kolay Gelsin...

4. Eylem

Eylem Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Ögrenci & Webdesigner
    Tam olarak aslinda komutlardi benim sordugum mesela array gibi photoshopta array ozelligi olsa ne guzel olurdu.

Ama vektorel özellik kazanabilirmi PS ilerde sizce?

Bir program hem bitmap hem vektor destegi verebilirmi ayni anda?

5. yemre

yemre Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Uygulama Geliştirme
    bence ps vektörellik kazanamaz yada bunun için biraz daha fazla beklememiz gerekecek reklma ve tanıtım sektörünün photoshop düşkünlüğü dolayısıyla tamamen onların isteklerine karşılık veriyor ps....

ne zaman ki gerçekten web için bişiyler yaptırırsa o zaman vektörlemeye başlayacaktır..

ama hepsininde ayrı güzelliği var tabiii

autocad ps....

gimp bile müthiş

6. greenpage

greenpage Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Bencede Photoshop vektör özelligi kazanmaz gerekte yok vektör programları zaten var. Fireworks mesela. Ama diger denilen özelliklerin fazlalaşması evet çok iyi olurdu.

7. ab

ab Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Oğrenci
    TheBozo nun da dediği gibi her programın artı ve eski yönleri var.

raster tabanlı grafik yazılımları ile vektör tabanlı grafik yazılımlarına girersen bir tanesi çözürlükten bağımsız çalışan diğeri ise çözürlüğe bağımlı ve her biri bilgiyi farklı şekilde kaydeden birbirinden üstün yönlere sahip yazılımlarla karşılaşırsınız.

Vektör grafiklerin raster e göre üstün yanı çok çabuk düzenlenebilmeleri transform etmesinin kolay olması ve kalite kaybına uğrmamaları transform işlemi sonunda. bunun da sırrı her transform işlemi sırasında vektörü oluşturan nokta, egri yada dogrunun transform işlemi sırasında koordinatlarının büyütülerek tekrar hesaplanması.

Raster grafiklere gelince tamamiyle fotograf niteliği taşıyan imajlarımızı bu yazılımlarla üretmemiz, bevel yada embos gibi 3d efektlerden faydalanmamız açısından önemliler.

Raster ve Vektör tabanlı bir yazılım isterseniz (bir melez) fireworks iyi bir örnek bence. Ne kadar iyi ve gelişiyor tartışılır ama her iki grafik türüylede başa çıkabiliyor en azından :)

8. arangeles

arangeles Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    arkadaşlar yaaa benim autocad ve photoshop arasında başım dertte :( mesela autocad de çizdiğim bir projeyi sunum yapmak amacıyla photoshopa aktardığımda çizimin kalitesi bozuluyorrr. ama ben sunumlarımda değişik arka fonlar falan kullanmak istiyorum bunuda ancak photoshop ta yapabileceğimi düşündüm. Üstelik autocaddeki çizmi jpeg formatında kaydederek aktarıyorum ama neden böyle bi sorun oluyor LÜTFEN bana yardım edin....:confused: biliyorum sizin soruyla ilgisi yok ama bu konuyu görür görmez size bi sorim dedimmm

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 6 Mart 2006