Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Phobos ve Tango nedir, D dili icin hangi compiler?

Konu, 'D Dili' kısmında Maradona tarafından paylaşıldı.

1. Maradona

Maradona Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Bir nevi benim dürtüklemem sürüncemede olan bu kategorinin acilmasina sebep oldu, bari ilk soruyu da ben sorayim. D dili nedir nasil kurulur diye sörf yaparken bir yerlerde Phobos'lu veya Tango'lu derleyici diye iki farkli link gördüm. Standard derleyici icin ne kurmam gerekli. Bu ikisi nedir, farklari nelerdir?

2. Atakan Erbaþ

Atakan Erbaþ Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ben c++ yazarken codeblocks kullanıyorum. Proje oluştururken D projesi oluşturmak için bir seçenek de var. Derleyici de dijital mars olarak geçiyor.

3. Salih Dinçer

Salih Dinçer Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Teşekkürler dostum...:)

Ali hocam daha yetkin bilgi verecektir ama bildiğim kadarıyla bu ikisi de bir kütüphane; farkları var bir de:

Her ne kadar Tango D1 için geliştirilmiş olsa da bu kütüphanenin hastalarının isteklerine karşı çıkamamış olacaklar ki D2 porting yapıldı. Şimdi herkes D1 ve D2 nedir diye soracak. Elbette sürüm numaraları ile çok ilgili olsa da D2, Phobos ile birlikte kullanılan resmi sürüm. Sanırım Digital Mars, D'yi geliştirmeye başlamasıyla güncellemeler D2.0xx olarak yayınlanmaya başladı. Ayrıca belirtmeliyim D1 bu yıl artık desteklenmeyecek...

D kurmak ise çok kolay çünkü neredeyse her platform için bir kurucu ve/veya paketlenmiş dosyası var, şurada: http://dlang.org/download.html

Özellikle UTF'i desteklediği için çok hoşunuza gidecek. Çünkü Türkçe karakter sorunu yok. En iyisi mi bir örnek vereyim; az sonra...:)

4. acehreli

acehreli Ali Çehreli

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Teşekkürler Maradona! Benim az önce haberim oldu.

D'nin bütünüyle Walter Bright tarafından geliştirildiği zamanlarda standart kütüphanesi olan Phobos çok geriydi. Bunun üzerine başka D'ciler Tango adı altında yeni ve Phobos'tan çok üstün bir kütüphane geliştirdiler. Tango'nun etkin işleyebilmesi için D runtime'da değişiklik gerektiği için onu da değiştirmek zorunda kaldılar ve böylece Phobos ile uyumsuzluğa düştüler.

Bu yüzden kullanıcılar Phobos ve Tango arasında seçim yapmak zorundaydılar. Bunun tarihçesi şu yeni yazıda geçiyor:

http://semitwist.com/articles/article/view/dispelling-common-d-myths

Andrei Alexandrescu Walter Bright'a katılınca Phobos'u sahiplendi ve çok geliştirdi. Örneğin Phobos'un benimsediği D aralıkları D'de Python gibi hızlı kod geliştirilmesine ve gerçek modülerliğe yol açıyor. Yakın zaman önce çıkan şu yazı çok aydınlatıcı:

http://www.drdobbs.com/article/print?articleId=240008321&siteSectionName=architecture-and-design

Phobos geliştikçe Tango'ya gerek kalmamaya ve özel bir runtime gerektirdiği için de dışlanmaya başladı. Bu dönemlerde Phobos'çular ve Tango'cular arasında kişilik çatışmaları da oldu.

Hâlâ Tango'nun üstün olduğu alanlar var. Salih'in de dediği gibi, artık Tango D ile de kullanılabiliyor. Bu konu da yine çok yakın zaman önce haber gruplarında geçmişti ama bağlantısını bulamıyorum. Özellikle XML kütüphanesi Tango'da çok iyiymiş ama Phobos'ta acıklı durumda.

D dili için dört derleyici var:

* Digital Mars'ın reference compiler'ı, dmd. En yeni olanaklar bunda bulunuyor.

* dmd'nin ön tarafını kullanan GCC derleyicisi, gdc. Bu dmd'nin bir sürüm arkasından geliyor. Linux dağıtımlarında GCC'nin parçası olarak geldi gelecek.

* LLVM üzerinde işleyen ldc.

* Aziz Köksal'ın D ile yazdığı D derleyicis, dil.

Ali