Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Permission denied hatası..

Konu, 'PHP' kısmında nihal tarafından paylaşıldı.

1. nihal

nihal Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Merhaba arkadaşlar,
    ben bir dosyayı upload ederken kullandığım move_uploaded_file komutunda bu hatayla karşılaşıyorum..

aynı sorun dosyayı silmek için kullandığım unlink komutunda da oluyor..

2. nihal

nihal Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    acilen yardımcı olabilrseniz çok sevinirm..

3. acemi

acemi Misafir

Web sunucuyu calistiran kullanicinin, islem yapilan klasorde, dosya yaratma ve silme izni yoktur.

4. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Sılmeye ugrastıgın dosyanın bulundugu klasorun chmod unu 777 seklınde duzunlemelısın..

Bunun ıcın cuteFTP benzerı bır programla hostuna baglan ve klasorunun uzerınde sag tıkla.. Acılan menude CHMOD benzerı bır baslık olucak.. Tıkladıgında sana erısım haklarını duzenleyebılecegın bır pencere acıyor.. Burda ornegın 755 olan degerı 777 olarak degıstır.. (Yada tum chackboxları ısaretle)

Tabı yukardakı anlatım programdan progama degısır.. Ama hemen hemen aynıdır..

Bu arada ftp konsoldan SITE CHMOD 777 /klasor_ismi seklınde bır komut da verebılırsın..

5. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Eger bunu yaparkende "Permission denied" hatası alırsan sana hostu satan fırmaya bı telefon et..

6. acemi

acemi Misafir

Ve iki gun sonra sitenin yerinde yeller eser :)

Eger bir klasore, bilinmeyen kullanicilar icin "yazma" hakki verildiyse, o zaman "calistirma" veya "okuma" hakki verilmez.

Yoksa millet diledigi kodlari sunucuya yukleyip, calistirir veya siteyi depo olarak kullanmaya baslar.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 19 Mart 2003
  7. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    :) Haklısın galıba.. Ama belkıde suana kadar herhangı bır guvenlık tehdıdıyle karsılasmadıgım ıcın pek ustunde durmuyorum bu konunun..

Kısacası sorunu cozmek ıcın yukardakı postta 777 olan degerı 772 ıle degıstırmek yeterlı olur sanırım?

8. nihal

nihal Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    ama bunu kendi web sunucumda kendi bilgisayarımda bile yapması normal mi?

9. acemi

acemi Misafir

normal

10. nihal

nihal Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    teşekkür ederim.. unlink komutunda verdiği permission denied hatasını bu yöntemle çözdüm..
    ama move_uploaded_file komutunda buşekilde taşıyacağım ve taşıdığım klasörün izinlerini yine chmod ile değiştiriyorum fakat bu defa bu hata mesajının yerine sayfa görüntülenemiyor hatasıyla karşılaşıyorum.. sorunu ne olduğunu anlayamadım.. klasörlerin yerine dosyanın izinlerini mi değiştirmem gerekiyor?

11. acemi

acemi Misafir

Dosyayi upload ettigin dosyayi mi okumak istiyorsun? Web sunucunun sadece yazma hakki oldugu klsorden dosya okuyamazsin. Hem yazma hem de okuma izni verilsen de guvenlik sorunu yasarsin.

12. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Denedıgım kadarıyla klasore bılınmeyen kullanıcılar ıcın "yazma" hakkının yanında "çalıştırma" hakkınıda vermen gerekıyor.. Yanı cozum ıcın gereklı deger 773.. Neden bole oldugu hakkında da kesın bı fıkrım yok..