Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Penguen Fena Isırır...!

Konu, 'Linux' kısmında ArkHe tarafından paylaşıldı.

1. ArkHe

ArkHe Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Hikayemiz; İspanya'nın en fakir bölgesi Estremadura bölgesinde geçiyor.Estremadura Eyalet Meclisi, bölgede eğitim hamlesi başlatmak için bir yazılım ihalesi açar.İlk ihaleye aralarında Microsoft iş ortaklarının da bulunduğu çeşitli konsorsiyumlar çift haneli milyon dolarları aşan teklifler verir.Kıyıda köşede bir yerde duran Linux'çuların teklifi ise rakiplerinin yaklaşık sekizde biridir.

Hikaye, burada daha da ilginç bir hal alıyor.İhalenin Linux'a gitmesinden korkan Microsoft cephesi, kesenin ağzını açar: "Size 8 bin işletim sistemi hediye edelim!"

Penguen dişlerini gösterir ve geceli gündüzlü çalışarak bir haftada 80 bin CD'ye Linux işletim sistemi yazılarak belediye binasının önüne bırakılır!İhalenin kimde kaldığını söylememe gerek yok sanırım.Estremadura Eyalet Meclisi, 80 bin öğrenci ve 1500 öğretmene Linux işletim sistemi yüklü sistem kurmakla meşgul bu aralar...

Ha, bu arada...Bizdeki Milli Eğitim ihalelerinin nasıl yürüdüğünü ise hiç sormayın! Köy okullarına dağıtılacak bilgisayarların yeni bir ihalesi var şu sıralar.İhale şartnamesinde, satın alınan bilgisayarların internet erişimi ya da hangi uzaktan eğitim programı dahilinde kullanılacaklarına dair bir kırıntıyı boşuna aramayın, çünkü yok!

Alan memnun, satan ise çok memnun, gül gibi geçiniyoruz şu canına yandığımın memleketinde...

//Yazı tamamen alıntıdır.Haftalık yayın olan "IT-Business Weekly" degisinden yazılarını pek sevdiğim Ali Işıngör[soyadı çok anlamlı] arkadaşımızın kaleminden çıkmış bu satırlar.Ben çok beğendim açıkçası ve paylaşmak istedim.Herhangi taraf için yazmadığımı belirtmek isterim.Yanlız her örnekte de gördüğüm birşey var.Bu GNU kesinlikle yararlı ve ben bunu seviyorum.Biraz farklı düşünsem de...

Kolay Gelsin...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 9 Ağustos 2002
  2. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Daha önce ana sayfada işlediğimiz bir haber vardı Norveç hükümet olarak boykot koydu Microsoft'a isvec ve Danimarka sırada. Linux yakın zamnda çok ama çok ciddi paylar alacak Microsoft'un pastasından görünen o. Bu da rekabet doğuracak ve rekabet kullanıcılar için çok güzel olacak.

3. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Arkadaşlar burada konu Linux değil de Red Hat filan olmalı. Çünkü, böyle kurumsal işlerde güvenlik ve teknik servis olayı esastır. MS bunun desteğini sağlıyor, hem de çok iyi, tabi parasıyla. Red Hat de sağlıyor ve çok pahalı. Sadece Linux ile bir yere varılmaz, ancak kendinizi geliştirirsiniz. Bu bir tartışma konusu değil, gerçek, sadece aklınızın bir kenarında bulunsun.

4. ArkHe

ArkHe Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Bence konu bu da değil.Konuda dikkat edilirse diğer firma Microsoft şeklinde geçerken bahsedilen firma "Kıyıda köşede bir yerde duran Linux'çular" şeklinde geçiyor.Yani Red Hat gibi bir firma olmadığı görünüyor...[Belki var ancak burada geçmiyor, varsa bile fiyat teklifi çok çok aşağıda olduğu için Red Hat olması fark etmiyor.]

Bunda haklısın.Ama burada konusu geçen olayda da görüldüğü gibi Microsoft şirketinin verdiği teklife karşılık 1/8 oranında bir fiyat teklifi vermiş Linux taraftarları.Yani MS tan daha ucuz bir fiyata.Tabi Red Hat pahalıdır bilemem onu.

%100 katıldığım bir konu da bu.Kesinlikle bir işletim sistemi fanatiği falan değilim.Hatta Linux kullanma sayım bir elin parmaklarını geçmez.Ama HDD sorunum olmasa da kurup kurcalamam demem.Sana da kesinlikle katılıyorum.

"Herhangi taraf için yazmadığımı belirtmek isterim."demiştim ilk mesajda.Halen diyorum, asla taraf tutmuyorum.

Kolay Gelsin...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 9 Ağustos 2002
  5. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
  6. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    Simdi ben bu mesajı bole derin yerlerden bulup arkheyi pataklamazmıyım :)

7. ArkHe

ArkHe Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Forumda actigim ilk konu. :)

Baksana, GNU'ya hayranligimiz yeni basliyor anlasilan o donemler. Pataklayacak ne var, alt tarafi taraf tutmamisiz. :p

Kolay Gelsin...

8. muharrem_tac

muharrem_tac Bilgisayarcý

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    RaiST anlaşılan best of ceviz yapıyor bu sıralar.

9. Rapsodi

Rapsodi Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Unix Sys Admin.
    :)gecmisi tazeliyor.Allah'tan forumun DB bir ara gitti de bizimkileri bulamiyor:p

10. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    dur bakalım sıra sende rapsodi efendi :)

11. selami_32

selami_32 Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    İnsan takliti
    soru: penguenin kaç dişi var?
    cevap: bill gates bilir.

12. electricsheep

electricsheep Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    GNU:G is Not Unix.

Peki bu (G) nedir?

13. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    "G is Not Unix" değil, "GNU's Not UNIX". Özyineli..

14. electricsheep

electricsheep Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Daha betermiş :)