Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Oturum kurtarma için ne yapılabilir?

Konu, 'Pascal / Delphi / Delphi.NET' kısmında stajeriz tarafından paylaşıldı.

1. stajeriz

stajeriz Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    stajeriz
    Herkese merhaba. Hiç bir programlama v.b. teknik bilgim yok. Çok çok az amatör ilgilendiğim pyhton ve html var o kadar.
    Siz deneyimli kullanıcılara bir soru sormak isterim. Eğer yol gösterirseniz sevinirim.

Devletin resmi bir kurumuna şifre ile giriyoruz. Ancak şifre yanlış olursa, veya bir linki peş peşe tıklarsak veya geri butonuna tıklarsak veya güvenli çıkış yapmadan çıkarsak bizi 15 dakika sisteme sokmuyor. Bu da büyük bir engel bizim için. Çünkü mutlaka ya çift tıklıyorsun yada el alışkanlığı geri tuşuna bastığın zaman oluyor. Yada alışkanlık olarak güvenli çıkışı tıklayacağıma çarpı işaretine basıp çıkıyorum. İyice çekilmez oldu artık.

Devletin bu sitesine girerken kullandığımız yardımcı programlar var. Bu programların ayarlar kısmına şifre yazıyoruz, programı açtığımızda direkt siteye bağlanıyor, bizim çift tıklamamızı, geri yapmamızı veya güvenli çıkış yapmadan çakmamızı engelliyor. Veya önceden bir şekilde engellenmişsek "oturum kurtar" deydiğimizde oturum tekrar açılıyor.

İşte benim sorum burdaki oturum kurtar işlevi. Ben bilgisayarımda sırf oturum kurtar butonunu tıklamak için koca koca programlar kuruyorum. Oysaki o programdaki sadece oturum kurtar işlevini çalıştırabilsem beni çok rahatlatacak. Yani oturum kurtarma nasıl yapılır?

Masa üstüne bir simge koysam. Bu simgeyi tıkladığımda beni atan sitedeki oturum kurtarma işi yapılsa.
    Bu konuda yardım edebilir misiniz?

2. wurucu

wurucu Üye

Beğenilen Mesajlar:
    7
    Meslek:
    Öğrenci
    Tahmin 1 : Büyük ihtimal program cookileri temizleyerek tarayıcının sakladığı session id'yi sıfırlıyor ve sunucu tarafındaki session time sıfırlanmış oluyor. Bunun için tarayıcınızda gizli sekme açış yaparak her defasında giriş yapabilirsiniz. ( Chrome için kısayol : CTRL + SHIFT + N )

Tahmin 2 : Eğer program modeminizi resetliyor ve ipnizin değişmesini sağlıyor yada proxy kullanıyor ve değiştirme işleminde proxyi değiştiriyorsa özetle koruma sistemi ipye bağlıysa bu işlem için modem resetlemeniz yeter.

3. stajeriz

stajeriz Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    stajeriz
    Merhaba. Ben farklı bir çözüm olabilir diye düşünüyorum. Çünkü farklı yerden farklı bilgisayarlardan da girilmiyor. Zaten devlet kurumunun bu kadar basit bir yontemle guvenligi gozardi edecegini sanmiyorum. Boyle durumda sifreyi yazip girdigimde " siteden gucenli cikis yapmadiniz 15 dk bekleyin" diyor. Ama yardimci programdaki "oturumu kurtar" butonuna tiklayinca sisteme giris aciliyor. Bu yardimci program da oyle profosyonel bi program falan degil. Oldukca siradan ve sitedeki bilgi ve dokumanlari kolay indirmeye ve kategorik olarak kaydetmeye yarayan basit bir program.