Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

osmanlıyı anlatan kitap?

Konu, 'Konu Dışı' kısmında Gurhan tarafından paylaşıldı.

1. Gurhan

Gurhan Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    okumuş olduğunuz ya da tafsiye edebileceğiniz güvenilir osmalı ve osmanlı padişahlarını anlatan bir kitap varmı arkadaşlar...
    sağolun..

2. BiGaNe

BiGaNe Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Yılmaz Öztuna'nın kitaplarını okuyabilirsiniz.
    Gerçi akademisyenler böyle bir tavsiyeye ters bakarlardı (alaylı mektebli meselesi) ama bence sade ve anlaşılır uslubuyla okunmaya değer..

3. Mingitau

Mingitau Misafir

Gürhan, Osmanlıyı düzgün anlatacak kitap maalesef yok. Herkes bir tarafından bakıyor olaya ama eğer Son devirle ilgili bilgi istersen İbn' ül Emin Mahmut Kemal İnal' ın kitapları var. Yen ibaskıları var mı bilmiyorum onlarına ama kütüphanelerde ve sahaflarda orjinallerini bulabilirsin.

4. Ansugo

Ansugo Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Yılmaz Öztuna'nın 10 ciltlik Büyük Osmanlı Tarihi ansiklopedisini alabilirsin.

5. yemre

yemre Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Uygulama Geliştirme
    bilinmeyen osmanlı....ahmet akgündüz (sanırım)

6. eceligelenfare

eceligelenfare Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
  7. BiGaNe

BiGaNe Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Osmanlıyı düzgün anlatabilen kitap olmadığı görüşüne katılıyorum. Herşey ak veya kara bize göre. Bu da tarihe bakışımızda çeşitli zaaflara yol açıyor.
    Yılmaz Öztuna Türkçüdür. Bu sebeple devşirmelere bakışı ön yargılıdır. Mesela Sokullu Mehmet Paşa'ya haksızlık yaptığını düşünüyorum.
    Diğer taraftan batıda müsteşriklere baktığımızda onların da Osmanlıya bakışları ekseri önyargılarla dolu...
    Yine de bir şekilde birşeyler öğrenmek gerek. Bu manada üç kitab daha tavsiye edebilirim:
    İlber Ortaylı - İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı
    Fuad Köprülü - Osmanlı Devletinin Kuruluşu
    Yılmaz Öztuna - Bir Darbenin Anatomisi
    Konu ettikleri dönemler hakkında oldukça aydınlatıcı olduklarını düşünüyorum.
    Bir tavsiye de, eğer güzel kitaplar okumak istiyorsanız bunun yolu eski basımlardan geçiyor. Yani en iyisi bir kütüphaneye üye olmanız.