Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Opencart Döviz Kuru

Konu, 'PHP' kısmında x-eno7 tarafından paylaşıldı.

1. x-eno7

x-eno7 Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Merhaba ben opencartta şöyle birşey yaptım;
    Ürün eklerken o ürüne ait para birimi ve fiyat2 alanlarını ekledim
    Burada yapılmak istenen şu; A ürünü var diyelim bu A ürünün fiyatını TL olarak giriyorum ve para birimi seçimimle EURO, USD ye dönüştürüp kaydediyor yada TL seçersem birim olarak TL olarak kaydediyor. Yani her bir ürün için ayrı ayrı para birimi seçme. Veri tabanında product tablosuna price tablosunun yanına price 2 tablosu oluşturdum. Sistem price alanından fiyatı çekiyor ve ben şu şekilde yaptım A ürününün fiyat alanına 100 yazdım USD yi seçince fiyat2 Alanına 200 yazıyor yani dönüştürülmüş hali ve Burdaki 200 kısmını price 100 kısmını ise price2 olarak kaydediyor ve sitede getiriyor. Buraya kadar sorun yok. ama kur güncellenince sistem kendini güncellemiyor. illa ki ürünleri tek tek düzenle ekranına girip para birimi seçme işlemini yenilemek yani javascripti yenileyip sonra kaybetmek gerekiyor ki güncel para birimi ile güncellesin.

Bu işlemi sisteme otomatik günün belirli saatlerinde bu güncelleme işlemini nasıl yaptırabilirim
    (Not!: Para birimleri ayarlarından güncellenmiş olarak görüyor ama veri tabanına uygulaması için herbir ürüne tek tek girip güncellemek gerekiyor)

2. temmuzss

temmuzss Siyah

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Meslek:
    tasarımcı
    veritabanına sadece 1 fiyat kaydı girmelisin, diğer çevirme işlemlerini sayfanda yaparsan sorun olmaz ama diğer hallerde hepsinin güncellenmesi gerekir.
    girdiğin fiyat dolar, tl gibi farklı olabilir. sayfada hesaplama yaparken buna göre işlem yapabilirsin, sorun olmaz. para birimini kontrol eder ona göre euro'ya çevirir veya çevirmezsin ama bu işlemleri sayfada yaparsın.
    peki veri tabanına kaydetme nedenin nedir? başka bir siteyle mi paylaşacaksın?

3. x-eno7

x-eno7 Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    aslında veri tabanına kaydetme daha sonra ürün güncelleme işleminde fiyatın döviz karşılığının da görülmesini istedim o amaçla. yani sizin demek istediğiniz şu değil mi veri tabanına kaydederken javascript te text1 e girilen fiyatı para birimine dönüştürüp text2 ye atadım ordan kayıt ettirdim. iki alanı da bunun yerine para birimini ve tek bir fiyatı mı kaydettirmemi öneriyorsunuz ?

--- Ekleme ---

Aslında şöyle anlatsam daha doğru olacak benim ürünlerimin bazıları Euro bazıları Dolar Bazıları da Tl olarak fiyatları var ama sitemin arayüzünde hepsinin TL ye dönüşmüş halini müşterilerime göstermek istiyorum.
    Bunun için panele böyle bir alan ekledim yani fiyat girerken ürünün 100 USD olarak fiyatını giriyorum veri tabanına bunun TL karşılığı olan 200 ü kaydediyor ve arayüzde fiyat 200 görünüyor.
    Ama güncelleme işlemi günlük olacağı için güncellemeyi veri tabanında kayıtlı olan fiyat 200 tl olduğu için yapamıyorum.

4. temmuzss

temmuzss Siyah

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Meslek:
    tasarımcı
    Evet; tek fiyat kaydederseniz daha kolay olur.
    Güncelleme sırasında da fiyat alanının yanına, güncel kur bilgisiyle diğer para birimlerindeki karşılığını bulup, bilgi olarak yazdırabilirsiniz.
    Fiyatı: [_1000_][TL^] (2100$, 2700€)
    gibi...

--- Ekleme ---

Aslında zor değil.
    fiyat ve birim kolonların olduğunu düşün.
    ürünü kaydederken; fiyat 100 ve birim tl / fiyat 600 ve birim dolar; diye iki giriş yaptığını.
    sayfada fiyatı ve birimini alırsın, birim tl değilse, kura göre hesaplayıp tl olarak yazdırırsın.
    yönetim panelinde de bir fiyat inputu, bir de açılır birim listesi olur.
    böyle bir mantık işini görür mü?

5. x-eno7

x-eno7 Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    düzenleme işlemine başladım bile kurguyu değiştiriyorum iki fiyat kaydetmek yerine tek fiyat ve fiyatın yanına birim tabloda fiyat ile alakalı
    price, price2, pricebirim alanları vardı price2 iptal ettim birimi kaydedeceğim ve fiyatı tek fiyat :)