Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Online kod bankası kuralım mı ?

Konu, 'PHP' kısmında mkarabulut tarafından paylaşıldı.

?

Kod bankası açılırsa,kod eklemeyi düşünüyormusunuz?

1. Kesinlikle ekleyeceðim,elimde var zaten

oy sayısı 51
    50.0%
  2. Elimde yok ama açýlýrsa neden olmasýn

oy sayısı 34
    33.3%
  3. Açýlsýn bi bakalým

oy sayısı 11
    10.8%
  4. Yok yaw,kodumu kimseye vermem

oy sayısı 6
    5.9%
  1. mkarabulut

mkarabulut Misafir

Selamlar...
    http://forum.ceviz.net/showthread.php?s=&postid=3829
    bu konuda gelen bir istek doğrultusunda böyle bi şeyin güzel olabileceğini düşündüm. Tabii sadece php için olmayabilir, asp,perl de eklenebilir. Tabii istenirse, aksi takdirde ben sadece php için bile yapmaya değer diyorum.

Burada herkes böyle bi kod bankasında nasıl özellikler olmasını istediğini yazarsa, böylece ortaya güzel bi şey çıkarabiliriz.

(Bi de anket açayım bu konuda)
    Hadi bakalım fikirler...

2. LoS.ToF

LoS.ToF Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    PHP Developer
    Merkez bankasından verileri çekicek bir koda ihitiyacım var.

tcmb.gov.tr

adres ben stringlerden annamadığım için

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Ağustos 2002
  3. mkarabulut

mkarabulut Misafir

4. LoS.ToF

LoS.ToF Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    PHP Developer
    benim fikrim.

Kesin kes dosya boyutu 100 kb'yi geçmemeli.

Dosya upload edildiği zaman dosyanın bence onaylanması lazım.
    Çünkü aynı dosyadan başka bir tane yapılmış olabilir eğerki biri diğerinden daha iyi ise admin kardeş diğer dosyayı silip bunu onun yerine koyabilir. Bu aynı zamanda bir rekaber ortamı yaratıcakır bence :D

İnsanlara bu sistemi nasıl kullanacaklarını anlatan ufak bir sayfa gayet iyi olucaktır. :confused:

Ayrıca bence kodları ziplemesinler. veri tabanına girsinler kodların çıktısı ekranda gözüksün.
    tabiki admin arkadaş bu kodu incelemesi lazım. Gerçi bence belli bir süreden sonra veri tabanı kontrol edilemeyebilinir(ne zor keilme) ama.olsun.

he birde aklıma gelmişken Teşekkürler böle bi site için bence php.org.tr dan çok daha güzel bir yer. Umarım forumları oraya benzemez. Gerçi ben oradan başladım ama...

5. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Açıkcası bu tip bır bolum acılırsa su an gelıstırmekte oldugum ufak caplı portal projemın tamamını bolume eklıyebılırım... Projede onlıne haber servısı yazı anket tartısma ılan zıyaretcı defterı gıbı bolumler mevcut.. Fıkır vermek acısından yararlı olabılır.. En azından PHP Nuke ve truvlerı kadar karısık dııl..

Ayrıca yayınlamak adına hazırladıgım derlı toplu bı kac kodda var.. Mesela hava durumu ve dovız bılgılerını alan bır kod yada flash arayuzlu ılan servısı gıbı.. Sımdılerde ıse basıt bır chat scrıptı ıcın ugrasıyorum.. Oda bıttgınde derlı toplu bır halde yayına sunabılırım..

Kısacası ben bu ıse oldukca heveslıyım.. Kaldıkı bu benı oldukca mutlu edıcektır.. Kısacası evet bence kesınlıkle acılmalı..

Nasıl olması gerektıgıne gelınce bence kodlarımızı upload etme ımkanına sahıp olmalıyız (zip formatında)... Ayrıca mumkunse yayınlanan ıse yarar kodların calısır hallerınıde gormelıyız.. Hıc olmassa kodlar kategorize edılmıs sekılde yayınlansınlar ve hıt yukleyen kısı acıklama yorum gıbı ozellıkler ılave edılsın.. Bu sayade neyı ındırdıgımızı daha ıyı bılır ve bı sorunla karsılastıgımızda cozumu daha kolay bulabılırız..

Sımdılık bu kadar.. Umarım yeterlı cogunluk saglanır ve bolum acılır...

6. Eylem

Eylem Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Ögrenci & Webdesigner
    Kodlari upload derken zip yada html olarak mi? Forumda bir bölummu yoksa ana sayfada bir script data bank mi? Sadece PHP'mi yoksa ASP, Perl Javascript vs de olacak mi? Bunlarida konusmak lazim.

7. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
    C / Delphi /Pascal ???

Download kısmı ile daha kapsamlı olmazmı bu? Dökümanda atabiliriz oraya hem

8. greenpage

greenpage Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    güzel olacağı düşüncesindeyim inşallah açılır en kısa zamanda.

9. LoS.ToF

LoS.ToF Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    PHP Developer
    benim tavsiyem upload değil veri tabnına yazdırılması. ama upload da olabilir. ama bu sefer dosyanın kodun kedisini gösteremeyiz ama unutmayın ki server destek veriyor ise kod bir txt dosyasında bzip veya tar.gz haline rahatlıkla sokabiliriz.

10. mkarabulut

mkarabulut Misafir

Şahsi düşüncem

• Herkes kodunu upload edebilmeli,kodlar veritabanında tutulmalı bence,denildiği gibi bi şekilde download ettirebiliriz ziyaretçiye...
    • PHP,ASP ve PERL şeklinde dil kategorisi olmalı
    • Diller de kendi aralarında veritabanı,dosyalama,http,string fonksiyonları şeklinde kategorize edilmeli
    • Önce admin onayı olması güzel olur, dosyaların demosu veya test alanı olması güzel olur ama külfetli olacağından,bence şimdilk gerek yok
    • Kodları zip halinde upload etme şartına gerek yok, kodlar sayfada görünecek
    • Kodlara oy ve rating özelliği eklenebilir
    • Tabii kod arama için keyword falan filan gibi özelliklerde olursa iyi olur

Başka fikri olan ??

11. LoS.ToF

LoS.ToF Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    PHP Developer
    :eek: eheheh yalnış okumuşum :D

12. turker

turker Agresif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    niye kod bankası kurmayı istiyorsunuzki. sırf bunun için site açanlar var hem türkiyede hem yurt dışında. diğerlerinden fazla ne olacak ki zaten başka sitede bulabileceğim kodu almak için bu siteye geleceğim. farklı kodlar koyarız derseniz başka ama bir kaç örnek verseniz fena da olmaz hani.

13. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Bence online kod bankası derken kastedılen de bu.. Yanı bıze aıt kodlar... Bu durumda nıye acılsınkı demenın de bı anlamıda yok.. Bıraz heves kırıcı oluyor cunku.. Kaldıkı ıcerıgını belırlemek bızım elımızde.. Yanı sen kodunu gonder yeterlı...

14. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Selam,

Acikcasi yazilanlarin tamamini okumadim.

Okurken de bazen gereksiz buldugum oldu bu girisimi.

Son okudugum mesajlardan birisinde de "kendi kodlarimiz" ve "heves kirici" ibarelerini gorunce iyi bir fikir olabilecegine, "ozgun" (original) bir proje olabilecegine kanaat getirdim.

Soyle olmali bence:

1- Kodlarin hepsi yeni olmali ve uyerler tarafindan yazilmali.

2- Kodlar bir SSS (FAQ) siraduzeninde toparlanmali ve sunulmali.

Sanirim bu ikisi ile yeterince ozgun bir girisim olur.

Kolay gelsin.

15. hilmi

hilmi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    ogrenci
    Ben böyle bir projenin faydalı olacağına inanıyorum, php ile ilgili herşeyi bulabileceğimiz iyi bir arşiv çok işe yarayacaktır. Bu arada herkese selamlar :)

16. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Cok fazla uzatmadan baslayalim diyorum ve ilk yapacagimiz seyi ve özellikleri yaziyorum. Daha öncede dedigim gibi kolay ya da zor olmasinin önemi yok önemli olan özgun ve bizim olmasi. Simdi yazacagim konuyu tartisip netlestirip hemen baslayalim, görev almak isteyen arkadaslar bu topicde alacaklari bölümü yazsinlar.

Konu: Send Mail Programi

Özellikleri: 1- Full kontroller. Bütün fieldler kontrol edilecek ve sonraki sayfada uyarilacak bos ya da yanlis giris yapilan alanlar. Hatta dogru olan alanlar aynen sayfada gorunup yanlis alanlari kirmizi bir X ile belli edip ust tarafa bos biraktiniz ya da yanlis yazdiniz diye uyari yazisi yazdirmak.

2- Rich text aynen bu forumdaki gibi bold, italik alti cizgili, yazitipi secimi olan...

3- html ya da txt olarak gönderim secenegi olan...

4- Dosya upload özelligi olan...

5- Grafik olarak tamamen giflerden olusacak bir arayuzu, cunku her sayfa ile uyum saglanacak görsel olarak cok hos bir arayuzu olmali...

6- Ingilizce ve turkce, cunku hotscripts gibi yerlerede download linki vermeliyiz...

7- $header ve $footer bölumleri...

8- config.php butun ayarlamalar buradan yapilacak, koyu veya acik renkli sayfalar icin imaj secimleri, yazi tipi, boyutu vs her seyi dusunup konusup baslayalim.

Cok mu basit olur? Cok mu zor?

Bundan sonraki ayni özelliklere sahip bir Mailing list olabilir...

Kollari sivayalim!

17. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
  18. Düzgün

Düzgün Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    he he :)
    Dosya upload özelligi olan...
    programlayanı biraz kasar gibi geliyor ama yapılmaz diye bişey yok :)

19. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    bence pscode.com tarzında olmalıu hatta ozellikleri filan aynı olmalı..

ayrıca su anda gizli bir projem var (mkarabult ve sahin abi biliyor)
    bu projede bu dusunulen sistemle paralellik gosteriyor. birbirlerini tamamlayıcı unsurlar olabilirler...

20. mkarabulut

mkarabulut Misafir

Bence de yabancı bir siteyi aynen örnek almak iyi bir fikir, hatta şunu da diyebilmeliyiz, onların eksikleri varsa , o eksikleri de giderip onlarınkinden daha iyi bir site ortaya çıkarabilmek...

pscode.com iyi bir örnek,
    zaten bu projenin gizli amaçlarından birisi de Türkçe kaynak olabilmek, yani aynen taklit etsek bile özellik olarak, yine de Türkçe kaynak olacağımız için faydalı olacağına inanıoyurm.

Yalnız biraz dağıldık mı ne bu sıralar ?