Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Network ayarları nasıl yapılır (ACİL)

Konu, 'Bilgi Güvenliği' kısmında lightsun tarafından paylaşıldı.

1. lightsun

lightsun Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Merhaba,
    İlk network 'e bağlandığımda ethernet kartım Cnet 'di. Ayarlarını gelip yapmışlardı. Fakat şu anda ethernet kartını değiştirdim ve Realtek aldım.
    Ama diğerini çıkarıp bunu takınca ağ komşularını göremiyor ve internete giremiyorum. Realtek 'i çıkarıp Cnet 'i takınca herşey düzgün çalışıyor.
    Yardımcı olursanız sevinirim.

2. redial

redial Misafir

Bu tip sorular sorulurken, ilk once isletim sistemi yazilirsa cok daha hizli cevap alinabilir...

3. Rapsodi

Rapsodi Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Unix Sys Admin.
    Windows oldugun farzederek cevaplamaya calisirsak
    Yeni taktiginiz ethernet cartini taniyor mu sisteminiz?

4. fasttech

fasttech Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    benim başıma gelmişti de ondan size söyleyim. Eğer windows açılışında kullanıcalar gelince "Esc" ye basarsanız internette gezebiliryorsunuz ama ağ komşuları görünmüyor. Sorun bu gibi görünmüyor ama yine de yazayım dedim....:)

5. fasttech

fasttech Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    yazmayı unuttum ağ ayarlarını sistem yöneticinizden aldınız mı?

6. lightsun

lightsun Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ağ ayarlarını bilmiyorum, sistem yöneticisinden almadım. Ağ ayarları ne demek, neyin ayarları? Win2000 kullanıyorum.

7. Gurhan

Gurhan Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    sorun büyük bi ihtimallen sürücüdendir yeni ethernet kartını taktıktan sonra sürücüsünü yükle düzelmezse
    ağ bağlantına sağ tıkla özelliklerden ağ bağdaştırıcısı olarak realtek i göster olur herhalde...

8. lightsun

lightsun Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ogrendigim kadariyla ilk kurulumla birlikte ilk takilan ethernet karti disinda baska bir kartla giris engellenmis. Bu nedenle baska bir ethernet karti taktigimda aga giremiyorum. Sistem yoneticisi bu sekilde ayarlamis. Bu sorunun cozumu ne olabilir?

9. omerosmanoglu

omerosmanoglu Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Sentez Yazılımda Kurumsal Çözüm Uzmanı olarak çalı
    Mac adresine göre ip ataması yapmıştır. Server'dan değiştirebilirsiniz.

Ağ ayarlarını yapmak için Denetim masasından Ağ'a girin Tcp-Ip--> Yeni taktığınız ethernet kartının ayarları vardır onu tcp-ıp Cnet'deki gibi ayarlayın.

10. ANeMoN's

ANeMoN's Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    arkadaşlar benim de bi sorunum var yaaaa. 30 bilgisayarım var. 1. hub 24. 20 sini bağladım diğeri 16 lık. diğerine 10 tane ekledim mesafe uzak diye yalnı ağı gösteremiyorum. hub daki sıralama önemlimi yoksa kabloların takılışında mı sorun var sıralanıştaysa türkçe olarak yardımcı olursanız sevinirim

11. watorin

watorin Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    İki hub arası bağlantıyı düzgün yapmamış olabilirsin.Hubdaki sıralama önemsiz.Hublar arası bağlantı yaparken utp kablosunun dizilişi normal bağlantıdakilerden farklı olmalı.Yani elindeki hub lar düz bağlantıyı destekliyorsa portlardan birinin yanında crossover, uplink, out, MDI/X vb. gibi birşeyler yazar.Bu portları kullan.Yok desteklemiyosa iki hub arası bağlantıyı cross(çapraz) yapman gerekir.Renk sıralaması düz bağlantıda iki uçtada şu şekildeyken;
    Yeşil-Beyaz
    Yeşil
    Turuncu-Beyaz
    Mavi
    Mavi-Beyaz
    Turuncu
    Kahverengi-Beyaz
    Kahverengi cross bağlantıda kablonun bir ucu şöyle dizilmelidir;
    Turuncu-Beyaz
    Turuncu
    Yeşil-Beyaz
    Mavi
    Mavi-Beyaz
    Yeşil
    Kahverengi-Beyaz
    Kahverengi

Birde uzak derken ne kadar uzak?Cat5 tipi kablolar ile en fazla 100 metre mesafeye kadar veri taşıyabilirsin.