Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

.net vs java...

Konu, 'Java / JSP / JSF' kısmında Sahin tarafından paylaşıldı.

1. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Her ne kadar .net in adı anılsada her yerde halen en son uygulamalarda bile java teknolojisi kullanılıyor.

Ne dersiniz?

2. Senol

Senol Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    e-commerce
    merhaba,

bu aralar bu konuda genis bir arastirma yapiyorum. Bence gelecekte Application Server olarak iki sistem hakimiyetini sürdürecek. j2ee ve .net.

Yalniz j2ee bilgisayar dünyasinin devleri (ms haric) tarafindan desteklendigi ve de her tür platformda kullanilabildigi icin daha büyük bir paya sahip olacagini düsünüyorum. Buna Open Source ürünler ve onlarin arkasindaki community de eklenince j2ee'nin bu alandaki gelecegi parlak gözüküyor.

Selamlar
    Senol

3. LoS.ToF

LoS.ToF Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    PHP Developer
    Yani.

4. acemi

acemi Misafir

konuyla ilgili aklima gelenler:

gecenlerde PHP ile ilgili bir yerlere bakiyordum. birisi, PHP'nin en buyuk eksiginin, bir uygulama sunucusuna sahip olmamasi oldugunu soyledi ki bence de cok dogru.

mono projesi var. .net'in acik kaynak kodlu versiyonu.

open source toplulugu acaba java'yi bu kadar benimsemeli mi sorusu var.

5. Black_Boyss

Black_Boyss Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    bilgisayar Teknikleri /Donanım/Tekniik destek /sis
    :super:

6. Senol

Senol Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    e-commerce
    .net'in open source olmasini java'nin open source'u ile karistirmayalim, degil mi?

7. acemi

acemi Misafir

Neyin karistirildigini ben anlayamadim. Neye dikkat cektin?

8. Senol

Senol Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    e-commerce
    demek istiyorum ki, .net'in kaynak kodu acik, yalniz .neti gelistiren, icine neyin girip neyin girmeyecegine karar veren MS. Java'da böyle bir durum yok. Java'yi sadece SUN gelistirmiyor.

9. Mingitau

Mingitau Misafir

.net in open source luğu filan yok!
    Arkadaşlar mono ile belki .net ten farklı çalışan ama sonuçta c# ve .net in diğer getirilerinin kullanıldığı şeylerin kullanılabilmesini amaçlıyorlar nerede? Win harici sistemlerde...

Yani başlangıç noktası aynı gidilen yol farklı(ki bu çok önemli bişidir.) Sonuç aynı...

Arada ise kullanılan yöntemden dolayı hız flan falan gibi farklılıklar oluşacaktır. Benim merak ettiğim MS in bir süre sonra mono daha iyi olursa onun kodlarını ürünlerine sokup sokmayacağı nasıl olsa gizliler kise anlamaz...

10. acemi

acemi Misafir

Java ve .NET'in "aciklik" acisindan bir farki yok. Spesifikasyonlar herkese acik ama firmalarin (Sun ve Microsoft'un) gelistirdigi urunler kapali kodlu... Yeterince olgunlasmamis olsa da ikisinin de open source alternatifi var.

Yalniz bu urunlerle ilgili standartlarin belirlenmesi acisindan bir fark var. Her ne kadar open source topluluguna yakinligi bilinse de Sun, Java ile ilgili ozellikleri kendi belirliyor. .Net'i ise bagimsiz bir kurum belirleyecek.

Yalniz Java dunyasinda JBoss diye bir olay var ki bu bile Java'yi secmek icin yeterince onemli bir sebep.

11. acemi

acemi Misafir

Aslinda hatali yazdim. .Net'in ozellikleri degil, C# ve CLI ile ilgili kararlar bagimsiz bir kurum tarafindan belirlenecek.

12. darky_dark

darky_dark Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    New Generation Networks SW Dev. Eng.
    ancak speclerini birilerinin belirlemesi gerekiyor; tabii ki bu da tekel olma sinirina getiriyor herseyi..

mesela jboss, bea web logic, apache tomcat bunlarin hepsi sun in servlet ve jsp speclerini uygulamis, ustune standardi bozmadan kendi eklentilerini getirmis urunlerdir; eger boyle olmasaydi birakin platform bagimsizligini; servletinizi tomcatten weblogic e gecirirken sorunlar yasayacaktiniz.. (yasaniyor ufak tefek sorunlar; yasanmamasi gerekirken :) )

platform bagimsizligi javanin onemli bir avantaji; ancak isin icine jni girdigi zaman win32 de calisan 1 projenin solaris icin tamamen farkli bir versiyonunun cikartilmasi gerekiyor. gerci bu java ile degil de jni ile java dan native call yaptiginiz dil [genelde c++] ile ilgili bir problem.

sevgi, saygi..

_DD_

13. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Tekrar geldiğinde benimle irtibata geçersen sevinirim darky.