Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

nesne tanıma, image processing, face recognition, emgucv opencv

Konu, 'Tasarım Atölyesi' kısmında sedirAğacı tarafından paylaşıldı.

1. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    185
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Nesne tanıma konusunda yardıma ihtiyacım var.

Ürünün kalitesine göre 1.000 - 3.000 TL arasında bir ücret verebilirim.

Emgu CV(opencv) 3.0.0 kullanarak fotoğraftan face detection ve face recognition yaptım. asp.net (c#)kullandım. (farklı dille yazılacak modülde kabulümdür.)
    fakat yeterli bulmadım.

Yaptığım ;
    faceDetect : tam profesyonel ürün kadar başarılı.
    face recognition ise yeterince başarılı değil.

webCam den faceRecognition iyi derecede çalışıyor... ancak ben image file üzerinden recognition(verification, identification) istiyorum, karıştırmayalım.

Detay açıklarsam bir fotoğraftaki insan yüzleri kesilip alındıktan sonra her bir insan yüzü için, veri tabanındaki(veya klasör) 100x100 (veya farklı) insan yüzleri dosyaları ile karşılaştırılıp benzerlik oranlarını bulacak. Bu kişi ahmete %56 benziyor, mehmete %23 benziyor ayşeye %09 benziyor gibi oran üretecek.
    Farklı bir anlatımla: Ben modüle, klasörde bulunan 2 adet 100x100 insan yüzü içeren resim dosyası url'i vereceğim. Modül geriye benzerlik oranı döndürecek. işin özü bu.
    Resimleri DB yada klasörde tutabilirim. hangisi daha hızlı ise o işime yarar. Resimleri rgb(renkli) yada gray de tutabilirim. Resimleri en iyi sonucu verecek boyutta tutabilirim. Modül hangisi ile çalışırsa, hangisi daha hızlı ve verimli ise...

Örnek link burada, almanyada yapılmış bir örnek bu ve çok başarılı.
    Betaface API - Face recognition webservice (Aynı kişinin, kalabalık içinde çekilmiş eski yeni pek çok fotoğrafını yükleyin ve aynı kişiyi farklı resimler içinde tanıma olayını test edin. Yükledikten(select image to process) sonra resmin sağında compare faces butonu)
    Aradığım male-female smile gibi detaylar değil. sadece benzerlik oranı...
    Yaptığım uygulamada face detect bu almanların betafaceinden den daha iyi çalışıyor. Ancak face recognition'u benimkinden çok daha iyi.

Bu demo kadar başarılı olursa kaynak koda 3.000 TL veririm.
    Dahada başarılı olursa, yani yana, aşağı bakan kişiyi, flue resimleri bile çok iyi derecede tanıyabilirse, daha fazlası içinde anlaşabiliriz...

Grafik programlama konusunda tecrübeli olsam bizzat uğraşacam ama değilim... Son çare olarak o olayada girmem gerekebilir, fakat o zaman iş çok uzar ve başarı garantiside yok...

Son düzenleme: 27 Nisan 2016
  2. yunus

yunus Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    126
    güzel proje başarılı olursun umarım. 10-11 sene önce kişisel bir proje için ben de uğraşmıştım nesne ve yüz tanıma algoritmalarıyla uğraşmıştım.
    Konuyla ilgili aklımda kalan. bir insan yüzünün belirli biyometrik özellikleri sayısal verilere dönüştürülüyor. daha sonra iki yüzü karşılaştırmak için bu sayısal matrisler karşılaştırılıyor. bu karşılaştırma işlemi için o dönemde ismi bilinen bir iki algoritma vardı. algoritmaların işleyişi ile ilgili dökümanlar formüller makaleler vardı. şimdi yeni yöntemler algoritmalar geliştirmiştir muhtemelen. ayrıca bir görselin sayısal veriye dönüştürülmesi için de alternatif formatlar geliştirildiğini sanıyorum. işte hangi format hangi algoritmayla en iyi sonuç verir bunu araştırmak lazım.

sedirAğacı bunu beğendi.
  3. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    185
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Yokmu biri. :)
    Bu konu TR sitelerde pek deşilmemiş, hep yabancı kaynak.

Hiç piksellerle uğraşmamış olsanız bile. Matematiğiniz iyi ise, matrislerle baş edebilirim diyorsanız. Mantığım da iyidir diyorsanız, bu işi yapabilirsiniz.

İşin temelinde içinde sıfır yada bir değerleri olan iki matris var,
    bu iki matrisin içindeki sıfır yada birlerin yerleri aynımı, oran bulunacak. En basit yöntem bu. Diğer yöntemleri doğrusu henüz görmedim.

İşin zeka isteyen yanı matrisleri karşılaştırmak değil, başlayacağın yeri doğru seçmek. İki matristede aynı yerden başlamalısın. yani iki matristede bir organın örneğin burun ucunun olduğu yeri bulup, başlıcaksın döngü içinde karşılaştırmaya. 1 ler aynı yerdemi sıfırlar aynı yerdemi... mesele burnun ucunu bulmakta... :)
    ben bulurum diyen varmı. ?

Yada ne burnu ben sağ gözbebeği merkezinden başlamayı severim diyecek kişi...

yabancı makale okumak lazım bi kaçtane. İngilizcem anadil gibi olsa ben halledicem.