Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Nasıl font yaparım?

Konu, 'Tasarım Atölyesi' kısmında harami78 tarafından paylaşıldı.

1. harami78

harami78 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Herkese merhaba.

foruma daha yeni katıldım. forumda bu konuyla ilgili bi arama yaptım ama bişey bulamadım. font yapımını merak ediorum acaba nasıl font yaparım. nasıl oluyor bu iş. :garip: hangi programları önerirsiniz?

şimdiden teşekkürler ;)

2. KaravanaBatu

KaravanaBatu Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    İngilizceniz varsa burda ders şeklinde anlatmış ve güzel bişiye benziyor.

Yazı tipi yapımı biraz zor bir iş. Yazılımdan ziyade donanıma (grafik tablet ya da tarayıcı olabilir) önem vermek lazım. Burda ise biraz daha basit olarak denemeler yapabilirsiniz.

Yazılım olarak arama motorlarında font maker, font creator gibi şeyler aratınca bayaa sonuç alabilirsiniz. Bi kaç tanesi:

http://www.fontlab.com/
    http://www.high-logic.com/fontcreator.html
    Burda toptan araçları dizmiş.

3. harami78

harami78 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    şuan kullandığımız fontlar bu programlarlamı yapılıor başka program yok mu?:utangac:

daha önce high-logic font creator'ı kurmuştum ama pek bişiy anlamadım. çok karışık gelmişti.

4. darkart

darkart Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    reklam
    karışık oldugu için her önüne gelen font yapamıyor zaten...bahsini ettiğin program bu konuda en iyisi zaten. freehand veya corelde çizdiklerini bile vektör formatta oraya import edebiliyorsun. ancak yerleştirmeler, font aralıkları ayrı bir dert oldugu gibi asıl sorun türkçe klavye ile uyum yaratmakta. Örneğin ş i ç ü gibi harfleri tanıtmak yetmiyor bi tonda ayar yapman gerekiyor.
    Şahsen 3-4 defa aşırı kasmış olsamda tek yapabildiğim türkçe harflere uymayan bir font üretebildim.

5. harami78

harami78 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    hmm.. boşuna uğraşma diosun yanii:utangac:

6. Vincent

Vincent Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
  7. darkart

darkart Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    reklam
    valla font yapımı için yazılan tonla şey var. Hatta font yapmak hiç sorun değil çocuk oyuncağı. Ancak asıl sorun yaptığınız fontu türkçe hale getirmek. Örneğin Ş harfi için grafik atıyor olsanızda panelde görüyor olsanızda Ş harfine basınca hiç bir zaman çalıştıramıyorsunuz. (şahsen ben beceremedim tüm uğraşlar sonucunda)..Ama dersenki ben noktalamaları ellede girerim sen bilirsin tabi ;)
    en azından araştırma yaparak değil defalarca denemiş biri olarak söylüyorum ;)

8. harami78

harami78 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    darkart bahsettiğin türkçe karakter sorunu programdan mı kaynaklanıyor yoksa türkçe fontların tümünde böyle bi sorun mu var hangi programı kullandığını yazmamışsın. bi sürü program denedin heralde :garip:

9. darkart

darkart Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    reklam
    font creator kullandım...bu alanda çeşitli programlar kullanmama rağmen içlerinde en işe yarayan ve profesyoneli buydu.
    Sorun programdan değilde sanırım benden kaynaklı bilemiyorum.
    Şöyle anlatıyım...
    Mesela fontun türkçe oldğuna eminsin. Hatta genelde photoshopta türkçe yazarsın ama freehand de yazamassın. Böyle sorun yaratan fontlarda çoktur. Bu sorun postscript yapısından kaynaklıdır. Photoshop farklı Freehand farklı yorumlar. Bu durumda yapılacak en iyi şey font creator ile postscript formatını değiştirmektir ve sorunu çözersin, defalarca çözdümde.
    (aslında bu websitelerindeki doctype mantığındadır. doğru olanı kullanmadıgın zaman nasıl brpwserlar arası fark oluyorsa aynı mantık sayılabilir)
    Ancak aynı yaklaşımı sıfırdan font yaratırken uygulasamda işe yaramıyor :)
    Bir yerleri kurcalamak lazımdır diye düşünerek bu çabama ara vermiştim çok önceden. Belki yeni sürümlerde durum daha basite indirgenmiştir bilmiyorum.

10. kursad

kursad Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Kesinlikle Fontlab tavsiye ediyorum. Karakter kodlamalarını (unicode, codepages) en rahat yapacağınız program Fontlab. Fontlab Fontographer'ın altyapısını kullanır ve bulabileceğiniz en iyi font editörüdür. KArakter kodlamalarını, glyphleri düzgün ayarladığınızda bir fonutu tüm programlarda ve işletim sistemlerinde Türkçe karakterlerde sorun yaşamayacak şekilde üretebilirsiniz.

Kendi fontunuzu yapmak isterseniz çizimlerinizi tek tek eps biçimindekaydedin. Sonra bu eps leri Fontlab'da istediğinizglyph'e import edin, metrikleri, hintleri ve kerningleri ayarlayın. Sonra da fontunuzu üretin.

11. darkart

darkart Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    reklam
    onuda kullandım hiçte dediğin gibi her şey süt liman değil. ayrıca eps olarak importa bile gerek yok copy-paste bile yapıyor her iki programda.
    kerning, metrik ise onlar zaten en basiti...yani program önünüzde ne denebilirki açınca yapıyosunuz zaten...
    Açıkçası yeni bir programı sağdan soldan duyarak övmekten çok kendi fontunu yapmış herhangi birinin vereceği cevap daha sağlıklı olacaktır...
    Bilmem anlatabildinmi ;)
    Eğer böyle bir tecrübeye sahipseniz heyecanla sizden cevap bekliyorum.

12. kursad

kursad Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Sağdan soldan yeni duyduğumu da nerden çıkardın?

13. darkart

darkart Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    reklam
    Ya genelde böyledir ya hani. Adam bu konuda hiç tecrübe etmemiştir. Bir yerlerden duymuştur ve duyduğunu yazar. Bende öyle sanıyorum.
    Umarım yanlış düşünmüşümdürde sende bizlere eni font oluştururken türkçe karakterleri nasıl tanıtırız onu söylersin.

14. kursad

kursad Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Böyle düşünüyorsun fakat bu düşüncelerini paylaştığın zaman beni yargılamış oluyorsun. Kendimi sana ispatlamak için değil, soruyu soran arkadaşa yol göstermek adına anlatıyorum:

Türkçe karakterleri yeni font oluştururken kod sayfası seçip doğru glyphlere doğru karakterleri girmelisin.

ş için scedilla glyph'i
    Ş için Scedilla glyph'i
    gibi...

Şöyle ki; Fontlab'ta yeni font belgesinde Pages Mode'u Codepages olarak ayarla. Hemen yanındakini de MS Windows 1254 Turkish olarak ayarla. Türkçe karakterlerin glyphlerinin geldiğini göreceksin.

Glyphlere şekilleri yerleştirdikten, metrik, kerning ve hintleri (gerekiyorsa) ayarladıktan sonra Font Info'dan Encoding And Unicode bölümüne tıkla. Available code pages'ten 1254 Turkish, 1252 Latin 1,'i Supported codepages bölümüne ilave et. Character Set Information'dan Microsoft Character Set'i Turkish (Latin 5) CP 1254'e getir. Yine Encoding and Unicode'nin altından Unicode Ranges'i seç. Supported Unicode ranges'ten ilk 4 ünü işaretle.

Fontu oluştururken OTF olarak oluştur ki tüm işletim sistemlerinde sorunsuz çalışabilsin.

Freehand, CorelDRAW ve Adobe illustrator fontların kod sayfalarını ve isimlerini farklı şekilde yorumladıkları farklılıklar gösterebilir. Frehand unicode desteklememktedir. Bu nedenle Türkçe karakterlerin Latin 1 kod sayfasında klavyeden girişlerine denk gelen glyphlere de Türkçe karakterleri yerleştirmelisin. Örneğin Eth "Ğ" nin glyphidir. Thorn ise "Ş" harfinin glyphlidir.

Sistemin mantığını anlayana kadar biraz deneme yanılma yapmanız ve emek vermeniz gerekiyor. Sistemi çözünce fontlarla oynamak, özellikle de Türkçeleştirmek 1-2 dakikanızı almaz.

15. darkart

darkart Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    reklam
    dostum insanız işte...düşünüyoruz...doğru ya da yanlış ;)

16. kursad

kursad Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ben düşünme demiyorum ki buna hakkım bile yok. İstediğin gibi düşünürsün. Ama birini doğrudan yargılayamazsın diyorum...

17. harami78

harami78 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    ii bişiyler yapmak herşeyde olduğu gibi üzerinde baya çalışmak gerekiyor. verdiğiniz cevaplar ve söylediğiniz programlarla indirip kuracağım deneme yanılma yöntemiyle baya bişiyler yaparım heralde

verdiğiniz cevaplar için çok teşekkürler:super: