Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

MySql Fulltext arama ile ilgili bir sorun

Konu, 'Veritabanları' kısmında metoikos tarafından paylaşıldı.

1. metoikos

metoikos Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Uygulama Geliştiricisi
    Herkese iyi çalışmalar. 19 bin kaydın bulunduğu bir tabloda fulltext arama yaptığım bir sütunum var. Normal durumda aramalarım sorunsuz bir şekilde gerçekleşiyor, performans ya da herhangi bir sorun. Ancak aranacak kelime olarak "düzen" gibi Türkçe karakter içeren bir kelime girildiği zaman işler değişiyor. MySql sunucu işlemcisini %100 oranında kullanamaya başlıyor buna bağlı olarakda hiç bir işlem yapılamıyor. Kullandığım MySql sürümü 4.1.9. Fulltext arama yaptığım sütunun karşılaştırma (collation) özelliği "utf8_general_ci". Aklıma ilk olarak karakter kodlaması ile ilgili bir sorun geldi. Karşılaştırma tipini "utf8_turkish_ci" şekline çevirdim, ancak yine aynı sonuçla karşılaştım. Herhangi başka bir kelime ya da kelimeler ile arama yaptığımda sorun yok ancak "düzen, katılım, işyeri" gibi Türkçe karakter içeren kelimeler aradığımda sorun olmuyor. İşin daha ilginç yanı,
    Kod:
    SELECT Ndx, ID
    FROM mainyar_data
    WHERE
    MATCH (
    indeks
    )
    AGAINST (
    'düzen'
    IN BOOLEAN
    MODE
    )
    gibi bir aramayı phpmyadmin üzerinden çalıştırdığımda herhangi bir sorun olmadan sonuçlara ulaşabiliyorum. Ancak kendi geliştirdiğim yazılım içerisinden çalıştığımda sorun yaşıyorum. Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

2. acemi

acemi Misafir

Sorun hakkında bir tecrübem yok ama dediklerinizden anladığım kadarıyla sorun veritabaninda değil, kodlarınızda... phpMyAdmin'in kodlarına bakıp kriter olarak girilen değere ne gibi bir işlem uyguladığını incelemeniz, faydalı olabilir.