Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

mysql bağlantısını mysqli'ye çevirme de hata.

Konu, 'PHP' kısmında UlasKasikci tarafından paylaşıldı.

1. UlasKasikci

UlasKasikci Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Merhaba yaklaşık 4 yıl önce bir arkadaşıma yardım etmek amacıyla kısıtlı bilgimle bir php script yaptım 4 senedir de sorunsuz çalışmaktaydı, yalnız geçenlerde sitesini başka bir sunucuya taşımış benim hazırladığım script "mysql" olarak kodlanmıştı yeni sunucu ise sistemi "mysqli" olarak istiyor uzun zamandır farklı bir iş yaptığımdan bu kodlama konusunda çok geride kalmış durumdayım ne yazık ki. Arkadaşıma yardımcı olmak amaçlı sayfasını tekrar düzenlemeye çalışıyorum ama ne yazık ki bir sorunla karşılaştım internette nedenini araştırdım kendimce uğraştım ama bir çözüm üretemedim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Aldığım hata;
    Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/limonter/public_html/menu.php on line 4

Warning: mysqli_fetch_assoc() expects parameter 1 to be mysqli_result, null given in /home/limonter/public_html/menu.php on line 5

Hatanın bulunduğu sayfada ki kod;

PHP:
    <?php
    function kategoriliste($id)
    {
    $al mysqli_query($baglanti,"select * from sayfakategori where ust_id='$id' order by kat_id asc");
    while(
    $ver mysqli_fetch_assoc($al))

echo 
    "<li><a href='/".$ver["kat_id"]."-".$ver["seo"].".htm'>".$ver["kat_adi"]."</a>";
    $altkategorimysqli_num_rows(mysqli_query($baglanti,"select kat_id from sayfakategori where ust_id='".$ver["kat_id"]."'"));
    if(
    $altkategori>0){echo "<ul>"kategoriliste("".$ver["kat_id"].""); echo "</ul>";}
    echo 
    "</li>n";
    }
    }
    ?>
    $baglanti değişkenini buradan çağırıyor

PHP:
    $db_hostname 'localhost';             
    $db_kullanici '.....';               
    $db_sifre '.....';             
    $db_adi '.....';                   
    $baglanti mysqli_connect("$db_hostname""$db_kullanici""$db_sifre");