Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

MYSQL Aynı Alanda Farklı İşlemler

Konu, 'Veritabanları' kısmında Arshimet tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Arshimet

Arshimet Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Merhaba.
    Şöyle Bir TAblom var.
    idurun_idkolon_idverideğer
    16230projede16 dc 1234
    26231projedeYedek parça
    36232projede30.120
    46330projede16 gf 1254
    56330projede16 gf 1254
    66330projede16 gf 1254
    tablom şu şekilde 1000 lerce veri var. yani aslında veri kaydını yaparken farklı tablolarda tutuyorum. misal kolon_id=30 aracın plakası; kolon_id=31 satılan ürünün değeri. benim isteğim ise.

id si 62 olan değeri yedek parça olan (bu aynı alan içinde farklı isimlerde yazılabiliyor. ) sayıların toplamını ver.

söyle birşey olacak id=62 de Yedek Parça = 30.120

ama ben bütün tabloda Yedek Parça nın toplamını almak istersen nasıl bir yok izeleyeceğim.

2. Çarkçı

Çarkçı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Çok kötü tasarlanmış bir tablo üzerinde çalışıyorsunuz. İşinize yararsa aşağıdaki sorguyu kullanabilirsiniz:

Kod:
    SELECT urun_id, deger, SUM(deger) AS Toplam FROM tablo WHERE urun_id = 62 AND deger LIKE '%.___';
    Bu sorgu, noktası bulunan her değer hücresini (urun_id = 62 şartıyla) seçip toplamaya çalışır. LIKE ifadesindeki her alt çizgi, tek karakterlik 'wildcard' olarak davranmaktadır. Sonuca, 'Toplam' ifadesini kullanarak ulaşabilirsiniz.

3. Arshimet

Arshimet Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Merhaba.
    Geri dönüş için teşekkür ederim. başkasını yaptığı işi devam ettirmek zorundayım bu sebepten böyle bir tablo yapısı olmuş.
    Şimdi aslında yapmak istediğim. Şu: Urun_id 62 olup değeri Yedek Parça ve Kaporta olan bir sürü bilgi var. şansım şu 2 değerimiz var yedek parça kaporta.

ama handikap şu değer stunun altında yedek parça olduğu gibi fiyatı da yazmakta.

şöyle birşey olabilir mi. eğer urun_id si 62 olanları listeler, ve değer tablsounda ki yedek parçaları listele, sadece yedek parça olan fiyatları topla.

4. Çarkçı

Çarkçı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    "değer" hücresindeki verinin yedek parça olup olmadığını anlamanızın bir yolu yok. En azından diğer verilerin veri tipinden farklı bir tipe sahipler. Bu farklılık da double ya da float tipine benzemelerinden kaynaklanıyor. Bu nedenle; bu şekilde oluşturulmuş tek bir tablo üzerinden çalışmak zorundaysanız, başka bir ayrım noktası göremiyorum.

Size tavsiyem: normalizasyonu yapılmış başka bir tablo tasarlayın ve bu verileri o tablo üzerine yazmaya çalışın. Yeni oluşturduğunuz tablo üzerinden yapacağınız işlemler çok daha rahat ve doğru olacaktır. Normalizasyon ile ilgili giriş yazısı olarak aşağıdaki bağlantıyı inceleyebilirsiniz:

Veri Tabanlarında Normalizasyon | BELTSLIB.NET