Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

mvc entity frameworks de model seçimi?

Konu, 'ASP.NET MVC' kısmında alperaspirin tarafından paylaşıldı.

1. alperaspirin

alperaspirin Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    merhaba eticaret sitesi icin
    entity frameworks de hangi model kullanılmalı ?
    hangisi daha performanslı hızlı olur

code first ?
    database first ?
    model first? ​

2. writeLine

writeLine Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    sonuç olarak hepsi aynı altyapıyı kullanacağı için performans vede hız aynı olur ama kodlama hızı kişiye göre değişir. ben öncelikle veritabanını oluşturur modeli sonradan oluştururum. bu şekilde alıştığımdan en hızlı bu şekilde kodlarım.

3. rapkoo

rapkoo Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    İnşaat Amelesi
    her durumda kendince bakış açıları geliştirebilirsin. kolayına ne geliyorsa onu kullan bende writeLine hocama katılıyorum.
    code first hiç denemedim, geçenlerde bi yerde denk geldim sadece. sıkıcı geldi :S
    model first, görsel zekan iyi ise kullanılabilir. sonuçta .edmx üzerinde vs'nun sağladığı toollar ile göreee göre yapıyorsun, sonunda da generate script ediyorsun
    database first için hayal gücü de gerekli :) ehehhe :D
    yeterince tecrübeli değil isen sonradan geriye dönük düzenlemeler yapman gerekebilir. bu durum üçü içinde geçerli.

4. Cihan Yakar

Cihan Yakar Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    database first daha az baş ağrıtıyor gözlemlerime göre :)

5. alperaspirin

alperaspirin Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    teşekkür ederim. ben mvc ye yeni baslayanlardayım şurda 4-5 gündür arastırmaya öğrenmeye basladım ve asp.net ağırlığını yokeden ve php asp hızında bir yapısı olduğu kanaatını vardım.

netteki tutorials dokumanlara göre, bende model olusturup entitiydatasource kullanarakda product sınıf olusturmadan rahatlıkla olusturdum sanırım bu database first modeli

ben asp.net webformda sınıf ,objectdatasource, listview kullanıyordum vede sayfalamada işlemi için uğrasmıyorum.
    veritabanında ürün listeleme sorgulama için store procudure kullanıyorum.cok daha deneyimli oldugum icin.
    buna göre code first ile entitiydatasourc mü kullanayım? database first mü?

6. Cihan Yakar

Cihan Yakar Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    sp ile uğraşacaksanız zaten codefirst size hiç uymayacaktır. Mümkün mü mümkün ama boşu boşuna uğraşırsınız. Database first devam :)

7. writeLine

writeLine Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    visual studio için bir eklenti vardı bunun için. önceleri çok kullanıyordum ama laptopumda kurulu değil o extension. ne yapıyordu dersen veritabanını hazırlıyosun ilişkileri falan doğru düzgün yaparsan projenin üstüne sağ tıklayıp "EF Code First" diye bir menü çıkıyordu onu seçince sana veritabanı bilgilerini girmen için bir dialog açtırıyordu. ayarları yaptıktan sonra veritabanındaki bütün tabloları ve ilişkilerini EF CodeFirst sınıf yapısına dönüştürüyordu. sana kalansa isimlendirmeleri düzeltmek eğer istersen tabii.