Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Müjde tatiller kısalıyor

Konu, 'Konu Dışı' kısmında Sahin tarafından paylaşıldı.

1. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Sevindiniz dimi, havalara uçtuğunuzu görür gibiyim :)

Yalana bak yaaa... Türkiye'de çok tatil varmış, tatiller çok uzunmuş, herkes şikayetçiymiş, miş, mış, muş...

Ne alakası var ya, hayatlarında Türkiye'den başka yerde yaşamamış insanlar nereden biliyorki yurtdışında ne kadar tatil olduğunu? Burada bu aydan itibaren tatil dönemi başlıyor nerdeyse her ay bir hafta iki hafta tatil ben ömrümde böyle bol tatil görmedim. Bizdeki gibi tatil resmi bile olsa işten atılma korkusuyla patron zoruyla işe gitmede yok. Saat 4 dedimi klavyede bir tuşa dahi bastıramazsın çalışanı, sen birde şimdi herkes şikayetçi diye tatilleri kısalt. Kim şikayetçi ya kim üç beş medya ağası üç beş para babasının gazı ile haber yapar sende her habere inanırsan işimiz var al eline takvimi hesap et.

Ben şahsen tatillerden şikayetçi değildim, halada değilim.

2. Highlander

Highlander Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    ogrenci
    Ne müjde ama :) Benimde pek bir şikayetim yok yani tatillerden :D

3. Miroglu

Miroglu Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    öğretmen
  4. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Dogru bir düşünce ve umarım dogru kararları da verirler.

Bakınız: Japonlar.

5. mkarabulut

mkarabulut Misafir

Biz başkalarından daha çok çalışmamız gereken bir dönem içerisindeyiz, dolayısıyla başkalarının ne kadar çok tatil yaptıkları bizim için kıstas olmamalı..

Çok çalışmalıyız çoook. :)

6. CrazyCat

CrazyCat Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    lecturer
    Türkiyede kamu sektöründe idari tatil yapılması, Kamu giderlerinin kısıtlanması için önemli bir yöntemdir. Çoğu birim herhangi bir iş yapmadan sadece kaynaklarını tükettiği için bence ayın1 yada iki haftası tatil bile olsa çok fazla iş aksamayacaktır. :)

Belli sektörlerde çekirdek kadronun çalışması işlerin yürütülmesi için yeterli gelebilir.

Belkide kamu çalışanının çok fazla olması ve kalifiye olmaması tatili en iyi tasarruf yöntemi olarak ön plana çıkarıyordur.

Herşey bir tarafa "tatil" kelimesi insanlar üzerinde olumlu bir çağrışım yaptığı için siyasetçiler tarafından sık telafuz edilir.

Tabi herkes gibi ben de abartılı olmayan bir tatili severim. (mesala 3 ayda bir 10 gün falan :D )

7. Bozo

Bozo Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    web design
    365 günün yarisini tatille geçirmeye devam ederse insanlar isimiz zor.ben haftada 7 gün,günde 18 saat çalisiyorum.ama memurlar haftanin 2 tam günü yatiyorlar.valla ben destekliyorum bu gorusu.

8. Predator

Predator Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Bozo:

Ne iş yapıyorsun günde 18 saat acaba? (Çok özel değilse)

9. Mingitau

Mingitau Misafir

Havalar uçtum bende...

10. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ya zaten kullanamadiktan sonra tatil olmus olmamis ne farkeder. Hicbir resmi uzun tatilin tam olarak uygulandigini gormedim özel firmalarda suc olmasina ramen zoraki insanlar calistirilir sanki köle gibi gerci cokta farkli degildik.

Resmi isyerlerinide az cok hepimiz görmusuzdur, orgu örenler kahvehane gibi bir masanin etrafinda toplanip sohbet ederken vatandasa bugun git yarin gel diyenler, torpille girip ise bile gelmeyenler zaten hep tatilde sayilir.

Benim söyledigim kesinlikle Turkiye dunyada tatili en fazla olan ülke degil buna inanmayin, birde inanilmaz derecede fazla gibi söylemler kullaniyorlarki inandirici olsun diye hic inanmayin. Evet Turkiye'nin calisan insanlara calisip bir seyler yapilmasina ihtiyaci var ama normal calisma suresi bunun icin yeterde artar bile. Neden o zaman yurtdisinda bizden daha az calisip daha fazla uretiyorlar? Cunku calisiyorlar. Bu kadar basit. Butun patronlar Cumartesi 1, 2, 3 bazende saat 4'e kadar calismayi mecbur eder cogu zaman kendileri gelmez bu nedenle kimsede calismaz hicbir uretim ve verim olmaz genede sirf egolarini tatmin etmek icin bundan vazgecmezler. Turkiyedeki yabanci firmalar bile cogunlukla Cumartesi tatil 8-16 calisma suresi ile daha verimli is yaparlar. Tatilin kimseye zarari olmaz arkadaslar, motivasyondur, dinlenmedir, ihtiyactir. Populist duygularla yapilan bu tarz yaklasimlarda zamanla kabak tadi verir. Tatillere sira gelene kadar gundemde cok olay var daha, yolsuzluk ve issizlik gibi...

11. Sedat Atif

Sedat Atif Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öcü
    mkarabulut, sana kesinlikle katılıyorum.

Yalnız şu noktanın çok iyi bilinmesi lazım, "çok çalışmak" her zaman "çok başarılı olmak" değildir. Daha az ama daha verimli çalışarak daha başarılı olunabilir.

Saygılar.

12. ArkHe

ArkHe Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Gerçekten müjde...
    Bence çok iyi yapmışlar.Hoşuma gitti...

Kolay Gelsin...

13. edebali

edebali Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    kesinlikle :)

14. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    sizinki gençlik hevesi :):iih:

15. Düzgün

Düzgün Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    örneğin öğretmenlik insanı monotonluğa itiyor. Bütün yapılması gerekenleri yapsanız geceniz gündüzünüz evraklarla ve öğrencilerle ilgilenmeye onları tanımaya araştırma vs ile geçer. sonra bi ömürün akıp gittiğini anlarsınız. peki ne zaman bir öğretmen diğer konularda kendini geliştirecek tatil yapacak. zaten olanakları tatil yapmaya yetmez:) Bizdeki ister özel şirketler olsun ister devlet olsun kanunsuzluk var. herkez görevinin 3 de birini yapsaydı yine bişey olmazdı. çünkü bizi yıkan nokta 300$ lık işi 500,000$ a yaptıranlar. sonra dolandırıcılar, rantçılar, kaymakçılardır.

16. Bozo

Bozo Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    web design
    gün içinde normail i$im, ak$amlari ise bir proje de (maasli,mesai saatleri belli bir isyeri) çalisiyorum.
    benimki ne kadar anormal ise türkiyedeki tatil anlayisida o kadar anormal...

17. Beholder

Beholder Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Bilgisayarcı
    Sahin'e tamamen hak veriyorum. Bende Almanyada'yim ve inanin bana tatiller hicte Tr'den az degil. Yakinda üc haftalik noel tatili var. Ornegin cogu yerde carsamba günü sadece oglene kadar is var. Cts calisani bulmak cok zor ve adamin mesai saati 17'de bitiyosa 17.00.01 de adama hicbirsey yaptiramazsiniz.
    Türkiye'de tatil cok söyleminin arkasinda baska seyler var. Onemli olan maksimum verimi yakalayabilmek zamani gelir 10 günde yazabileceginiz kodu sadece birkac saatte yazarsiniz. Onemli olan calisma süresinden cok calisma kalitesidir, motivasyondur.

18. Mingitau

Mingitau Misafir

@Düzgün

+++1

Şöyleki hatırlarım arkadaşımın babası mühendis idi D** kurumunda iki adet önlisans mezunu yardımcı istedi.
    Bir ay sonra 30 kişiyi atamışlar.
    Sonradan öğrendiğimize göre
    Karar bir üste gittiğinde il siyasi parti merkezleri haber alıp çalışmaya başlamış. Genel Müdürlüğe gittiğinde bu çalışmalar sonuç gösterip çalışan siyasi partiler bu isteğe+3 ile +6 arasında ek yaptırmışlar bazıları (13 kişi) sadece lise mezunu.

19. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Traji-komik bir örnek :)

20. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bugün derste İsveç yakın tarihini işledik. 1900'lü yılların başında inanılmaz bir yoksulluk var ve 1 milyona yakın isveçli başta Amerika olmak üzere başka ülkelere göç ediyor. Bu kötü gidişatı durdurmak için yeni yasalar çıkarıyorlar ve durum hızla düzelmeye başlıyor.

Değişen en önemli yasalar;

Çalışma süresi kısaltılıyor önce haftada 48 saate sonrada 40 saate düşürülüyor bugün çoğu iş yerinde 36-38 saat ve hükümet 32 saate düşürmeyi planlıyor.

Sonra tatiller uzatılıyor, 2 haftaya çıkarılıyor ve sonra yılda 5 hafta yıllık izin belirleniyor ve ekonomide hızlı bir iyileşme görülüyor.

Bana ilginç geldi :)