Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mozilla 1.3 cikti

Konu, 'İçerik Yönetimi' kısmında acemi tarafından paylaşıldı.

1. acemi

acemi Misafir

Mozilla 1.3 cikti. Bu surumde bulunan yeni ozelliklerden bazilari:

* Junk mail siniflandirma
    * Otomatik resim boyutlandirma. Web sayfasindaki resimleri tam boy ve pencereye uygun boyda gorme secenegi, bir secenekten digerine aninda gecis
    * Yeni eklenen Rich text editor: Mozilla Midas
    * Kullanim aninda profil degistirebilme
    * Gelismis link/kelime arama ozellikleri.
    (Web sayfasi acikken bir kelime yazilmaya baslandiginda Mozilla, icinde bu kelimenin gectigi linki hemen buluyordu. Veya kelimeyi yazmaya baslamadan once / kullanildiginda link olmasa da bu kelime Mozilla tarafindan hemen bulunuyordu. Yani mouse'a dokunmadan rahatlikla sorf yapilabiliyor ve sayfa icinde istenilen yere odaklanilabiliniyordu. Simdi bu ozellik daha da gelistirildi)
    * Mozilla chat programi Chatzilla artik yeni bir pencerede degil, Mozilla tarayicisi icinde yeni bir panel olarak aciliyor.

Yapilan degisikliklerin tam listesi

Mozilla 1.3'u download etmek icin

2. omerosmanoglu

omerosmanoglu Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Sentez Yazılımda Kurumsal Çözüm Uzmanı olarak çalı
    Mozilla Gelecek Linux'da Türkçe, Çevrilebiliyor da ! ama Windows altında Türkçesi yok sırf bu yüzden İş yerindeki kullanıcıların makinalarına yükleyemiyorum.

Ve Virüslerle ve açıklarla uğraşmak zorunda kalıyorum.

3. acemi

acemi Misafir

Browser'in Turkce'si olsa ne olur, olmasa ne olur yahu? Adres satirina linki yazacaksin o kadar :)

Valla Mozilla'ya o kadar alistim ki arkadaslarin bilgisayarindan veya Internet kafelerden Internet'e girmem gerektiginde bile Explorer'a tahammul edemeyip Mozilla'yi kurmak icin izin istiyorum. Sonra Mozilla ile sitelere bakiyorum.

Yanlis anlasilma olasiligina karsi not: "Turkcesi yok" denirken, Mozilla'nin Turkce karakterleri desteklemediginden degil, menulerindeki sozlerin Turkce olmamasindan bahsediliyor. Mozilla'nin Turkce karakterlerle bir sorunu yok.

4. acemi

acemi Misafir

Mozilla'ya hangi sitelerden cookie kabul edecegi ve hangilerinden etmeyecegi soylenebiliniyordu. Simdi buna resimler de eklenmis. Artik Mozilla'ya hangi sitelerden resim kabul etmemesi gerektigini soyleyebiliyorsunuz.

Mozilla denememis olanlar icin:
    * Home page olarak birkac sayfayi birden belirtme ozelligi var.
    * Istenildiginde yeni web sayfasi, ayni pencere icinde bir alt pencere (tab) olarak acilabiliyor.
    * Hangi tip script'lere izin verilecegini soyleyebiliyorsunuz. Ornegin "PopUp pencere acilmasina izin verme" diyebiliyorsunuz.

5. muharrem_tac

muharrem_tac Bilgisayarcý

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Kullanıcı şimdi bu yeni yazılan özellikleri kullanmak istese ve ingilizce de bilmiyor ise nasıl kullanacak diye bir soru sorsam.

Bence her program Türkçe'leştirilmeli.Bu durum Türk'lerin ingilizleşmesinden iyidir.

6. acemi

acemi Misafir

Turkce olsaydi tabii ki daha iyi olurdu ama bir browser'i Turkce degil diye kullanmamak da biraz sorunu abartmak oluyor. TV kumandasi bile bir browser'dan daha karisiktir herhalde.

Yine de Ingilizce bilmeyenler icin "illa kullanin" diye israr etmiyorum.

Ve eger Ingilizce bilmeyen ama Mozilla'yi denemek isteyen olursa da buradan diledigini sorabilir, yardimci olurum.

7. ab

ab Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Oğrenci
    Mozilla 1.3 cok iyi ayrıca tema kullanabiliyor. Sanırım ileride mozilla temaları ile uğraşacağım. Fakat Mozilla ile ilgi resmi tema oluşturma tutorialları halen aktif değil. Bu beni cidden üzdü.

8. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Yeni sürümde benim ilgimi ceken pek fazla bir sey yok ama tabi ki indirdim ve kurdum hemen. Aylardır Mozilla kullaniyorum ve cok memnunum. Bu yeni sürümde de muhakkak hatalar ayıklanmış ve performans artırılmıştır. Bu da yeterli, zaten kullanışlı olan bir yazılım için.

@acemi, ben zaten resimleri bloklayabiliyordum istedigim siteden 1.2.1'de?

(Bu arada, browser: tarayıcı.)

9. acemi

acemi Misafir

Evet, resim bloklama 1.2.1'de de varmis. Simdi siteye gore pop up pencere bloklama da var.

10. ozan

ozan Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    1.0 olan sürüm nasıl 1.3 yapabiliriz? kısayolu varmıdır?

11. acemi

acemi Misafir

1.3'u download ediyorsun. 1.0'i uninstall edip 1.3'u yeni bir klasore install ediyorsun. Butun ayarlarin aynen korunuyor.

12. Bozo

Bozo Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    web design
    bu programda transparan flashları nasıl görüyorsunuz? yani netscape de olduğu gibimi? yoksa sorun yokmu?