Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mostar’da Gezilecek Yerler

Konu, 'Konu Dışı' kısmında cihancesur tarafından paylaşıldı.

 1. cihancesur

  cihancesur Yeni Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2018
  Mesajlar:
  2
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Şehir:
  istanbul
  [​IMG]
  Stari Most - Eski Köprü. Aslen 1566 senesinde Türkler tarafınca yaptırılmış, 1993 senesinde imha edilmiş, sadece 2004 senesinde tekrardan inşa edilmiştir. Köprü, Mostar'ın dikkat çekicidir ve UNESCO Dünya Mirası Sit Alanıdır. Köprü 21 metre yüksekliğindedir ve sık sık Mostar Dalış Kulübü'nün köprünün dibindeki dalışlarını görürsünüz. Dalgalı atlayışı yaptıktan sonrasında dalıcılara birkaç Dinar vermek gelenekseldir.
  Eski Köprü Müzesi, (Köprünün yanında). Köprünün evveliyatına ilişkin sergiler, tepeden panoramik bir görünüm ve köprünün tekrardan inşasını detaylandıran bir videoyla beraber aşağıdaki kazılara giriş dahildir. Giriş: 5 Dinar.

  [​IMG]
  Muslibegovica Evi, (Karadoz - Bey Camii yakınında), 15 Nisan - 15 Ekim tarihleri içinde 10 AM - 6:00 saatleri içinde açıktır. 300 yıl ilkin inşa edilen, Osmanlı döneminden Balkanlar'daki en güzel ev olarak kabul edilir. Ev, hanımefendiler (hanım avlusu - haremluk) ve erkekler (adamın avlusu - selamluk) için ayrı bölümlerden oluşuyor.Önceki mimari tarzlardan değişik olarak, bu ev, merkeze inşa edilen dört kattan oluşan bir eve benziyordu.Merkez direği ile çift kemerli giriş Akdeniz etkilerini gözler önüne seren ev, o zamana kadar varlıklı bir bey ailesinin yaşamını özetleyen otantik anıtsal yapıyı, eşyaları ve belgeleri korudu.Konser sergisine ek olarak, ziyaretçiler geleneksel içecekleri yada kurabiyeleri almaya ya da bir gece geçirmeye çağrı ediliyor. Bu otantik çevre girişi 4 Dinar.

  [​IMG]
  Bosna Hersek Mostar tarihinin çeşitli evrelerine ilişkin fotoğraflardan oluşan minik bir koleksiyona haiz olan fotoğrafta, Tito'nun eski bir uzay için Dışişleri Bakanı olarak vazife icra eden yerli bir oğlun minik bir sergisi de bulunuyor. Ek olarak Eski Köprü'nin yakın zamanı hakkında muhteşem bir video gösterir.
  Koski Mehmed Pasina Dzamija (Koski Mehmed Paşa Camii), (Eski kent). 1618'de inşa edilen minik fakat mütevazı Osmanlı camisi. Şehrin görkemli manzarasını görmek için minareye tırmanın. Giriş: Minare girişi ile 3 Dinar, 5 Dinar.

  Karadozbegova Dzamija (Karadjoz-Bey Camii), (Eski kent). 1557 senesinde inşa edilmiş mütevazi bir Osmanlı camisi. Giriş: 3 Dinar, minare erişimli: 5 Dinar.

  Mezarlık, (Eski şehirdeki Karadjoz / Bey Camii'nin yanında). Bir parkın gömülmek için bir yere ihtiyacı olduğu ve harp sebebiyle başka mezarlıkların erişilemeyeceği bir park 1993 senesinde bir mezarlığa dönüştü.
  Biscevica Evi, Biscevica Sokağı. Üst katta yalnız birkaç odayı görebileceğiniz bir Osmanlı evi. 4 Dinar.

  [​IMG]
  Hum (Tepedeki Büyük Haç), (Giden yol ile şehrin batısına gidin ve döşemeli yolun üst kısmına geçiş yapın). 3. Uzun, bunaltıcı bir yol süresince omuzsuz bir yol süresince bunaltıcı yürüyüş (ya da kolay sürücü, 5 kişilik Nina hosteli için Zita teklif etti) Mostar sans eski köprüsünün tam görüntüsüne ve şehrin cenup kısmının bir kısmına götürür. gevşek kaya ve aşağılık patlamamış mayınlardan aşağı doğru bir kapışın oluşmasına neden olur. Katedralin batısına doğru ilerleyin, sonrasında beyaz camide sola kesip atın. Bunu, Müslüman bir mezarlığa, arkasından katolik bir mezarlığa kadar, kaçınılmaz olarak değiştirilebilecek değişikliklere kadar takip edin. Mayın ikazları bitmek üzeredir ve latife yapmaz, zirvede birazcık yeni tetiklenmiş bir mayın var şeklinde görünüyordu. Bağımsızlık savaşı esnasında keskin nişancı / topçu görevi olarak kullanım öyküsü ile sınırı olan görüş ve bu devasa dini simgenin inşasının çatışma sonundan kısa bir süre sonrasında ortaya çıkmış olduğu bilgisiyle sınırı olan.

  Hamam Musesum, Ul.Rade Bitange bb, 88000 Mostar. 10: 00-1800. Ziyaretçiler, ritüelleri, bedenin ve zihnin temizliği, masajı ve rahatlaması ile ilgili olarak, rivayetler söylemesi daha doğru olsa da, gümrük hakkında bir öykü ile gerçek zamanı tabloyu deneyimliyor. Açık emek harcama saatleri: Salıdan pazara 10: 00-18: 00 5 Dinar.

  Kaynak: www.cesurgezgin.com
   
Benzer Konular
Yüklüyor...