Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mobil Uygalamalar ve .NET

Konu, 'Mobil Programlama' kısmında muharrem_tac tarafından paylaşıldı.

1. muharrem_tac

muharrem_tac Bilgisayarcý

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Bilindiği gibi Microsoft .NET ile Mobil uygulamalara da tam destek veriyor.Bu yalnızca WAP siteleri hazırlama konusundaki bir destek değil.Aynı zamanda tüm taşınabilir aygıtlar için yazılım geliştirilmesini de kapsıyor.Yakında SQL Server CE 'den sonra Visual Studio .NET CE de piyasaya sürülürse şaşırmamak gerek.
    Mobil aygıtlar için site tasarımı yapmak için .NET Framework'den başka Mobile Internet Toolkit'in de yüklenmesi gerekiyor.Yapılan sayfalar System.Web.Mobile classından türetiliyor ve aygıttan aygıta farklı kodlar .NET Framework tarafından üretiliyor.
    Bu durumda PALM'ın kollandığı PalmOS ve Nokia'nın tercihi Symbian OS işletim sistemlerinin köşeye sıkıştığını söylemek yanlış olmasa gerek.

2. Mingitau

Mingitau Misafir

Bence Java Teknolojilerine olan yaygın destek MS yi bu konuda köşeye sıkıştırır. Şu an halihazırda bulunan cep telefonlarının çoğunda Java destekleniyor. Bir de Microsoft un sistemlerini taşıyan telefonların fiyatı göz önüne alınırsa Java Sektörde daha uzun yaşayacak gibi...
    Ayrıca Sun Microsystems in de boş durmayıp büyük bölümü elinde bulunan pazarı kaptırmamaya çalışacağı da su götürmeyen bir gerçek. Yani Mobil Pazar da da yakında OS ve Teknoloji Savaşı başlayacak...
    Tabii unutmayalım Saatlere bile yerleştirilebilen kendi kendine büyüyen Linux sistemlerinde gelişmesinin kaçınılmaz olacağı gerçeği de var ama hangi firmalar geliştirir bilinmez şu an için...
    Eğer kullanıcılar için uygun bir arayüz yaratılırsa bir çok firmanın en azından ürün fiyatlarını düşürmek için bu seçeneği kullanacağıda ayrı bir gerçek...

Bekleyip Görelim... :)

3. Mingitau

Mingitau Misafir

Ayrıca bir not: MS .Net Framework MS dışındaki teknolojiler ile ne kadar uyumlu içerik yaratıyor? Mesela halihazırda .Net Framework bir çok yerde <iframe> tagıyla __viewstate bilgisinin devamlı gelipgitmesini önlüyor..

4. muharrem_tac

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Mobil sayfalar ile ilgili çalışmalarım sürüyor.www.brinkster.com 'un sağladığı Mobile Internet Toolkit 'ten sonuna kadar faydalanmak niyetindeyim.Bu sayede tasarımına başladığım www.iem.gov.tr 'ın demo çalışmalarını taşınabilir aygıtlardan online olarak test edebiliyorum.

www.gelon.net .Bu adreste pekçok wap emülatörü var.Benim çalışmama da buradan bakabilirsiniz.Adres:

http://www22.brinkster.com/cafeelite/wap

5. serk@n

serk@n Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    guzel bir çalışma olacağa benziyor. keşke butun devlet kurumlarıda hem internette hem mobil iletişimde sorunsuz yer alabilseler.

6. muharrem_tac

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Teşekkür ederim.Sitenin yeni çalışmaları için brinkster 'dan yeni bir yer aldım.Oraya da

http://www33.brinkster.com/iemgovtr/default.aspx adresinden ulaşabilirsiniz.

www.gelon.net 'in WAP emülatörleri iyi de wap formlarının title (başlık) özelliğini görmenin imkanı yok.Bu yüzden www.wapemulator.com sitesini tercih etmeye başladım..NET ile Mobil sayfalar yaparken başlığı belirtebilmek için

<mobile:Form id="Form1" runat="server" title="başlık"> şeklinde bir form tagı yazmak gerekiyor.

Bunların dışında çeşitli resim dosya formatlarını mobil resim formatı olan WBMP (Wireless Bit Map Mode) biçimine çevirmek için:

http://www.teraflops.com/wbmp/ adresi iyi iş yapıyor.

7. muharrem_tac

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Şükürler olsun bizim hosting www.nsturk.com .NET Framework 'ü yükledi de www.muharremtac.com/wap sayfasını başlangıç haline getirdik.Burada enteresan bir durum var Türkçe karakterler benim eski Motorola'da görüntüleniyor.Şimdi sıra geldi tüm veritabanını bu sayfalarla bütüneşik hale getirmeye.

Kimse "terziye bak kendi söküğünü dikemiyor" demesin diye...

8. DotNetKid

DotNetKid Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    yaa akadaşlar .net ile uyumlu cep telim için uygulama yazıp kullanabilir miyim?

9. muharrem_tac

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Öyle bir thread 'i yeniden aktifleştirmişsiniz ki benim verdiğim neredeyse bütün linkler kırık , bir yıl önceki çalışmalarımırn neredeyse tamamını iptal etmişim . Neyse ki www.ipa-istanbul.org.tr adresine mobil aygıtlar ile bakıldığında gerek device specific gerekse veritabanı bağlantıları ile idare eder bir çalışma bulacaksınız . Renkli ekrana gif , siyah beyaz ekrana wbmp resim gönderilmektedir . Bu çalışmada wap ile girilen görüşler ortak veritabanına girilmekte ve webden de görülmekte . Ayrıca anasayfada bulunan haber ve duyurular da aynı veritabanını kullandığı için web ile wap bütünlük içinde görüntülenmektedir . Nokia , Siemens ve Sony Ericsson telefonlar ile test edilmiş , Philips 'in renkli model bir telefonu hariç resimde ya da Türkçe karakterlerde sorun görülmemiştir .

Sorunuza gelince , .NET ile uyumlu cep telefon ile kastettiğiniz şey .NET Compact Framework yüklü bir işletim sistemi kullanması mı ?

Mobile uygulamalar ile güzel makaleler www.yazgelistir.com 'da mevcuttur . Ayrıca benim başlayıp bitiremediğim dersler dizisi aşağıda :

http://www.btturk.net/list.php?c=html

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 2 Haziran 2004
  10. DotNetKid

DotNetKid Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    :) :)
    hocam .net ile uyumlu cep tel değil, .net ile cep tel de calışabilecek uygulamalar yazabilirmiyiz onu soruyorum..

mesela hangi model olduğunu hatırlamıyorum da nokia .. modelinde açıklamada şöyle yazıyor tümü silinebilir uygulamalar (sanırım java..) ben bellekte kendime yer açmak için bikaç şey sildim cep telden.. (mesela tabi..) ve vs.net ile oturdum bir uygulama yazdım mesela telde default olarak gelen adamların yazdığı notlarım bölümü hoşuma gitmiyor mesela max.50 karakter kısıtlaması var ben 500 karakter yazmak istiyorum ve o uygulamayı sildim (ya da silinmesi o kadar da önemli değil zaten) kendime not uygulaması yazdım ve cebe yolladım yani böyle bişey yapabilr miyiz.. yoksa illa da java damı yazıp kullancaz..

yaa kısaca .net dilleri ile bir uygulama yazıp onu cebe gönderip kullanabilir miyiz .net in mobil uygulamalarolayı böyle bişey mi

11. muharrem_tac

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Java destekli telefonların .NET 'teki karşılığı .NET Compact Framework 'tür . Bu durumda .NET Compact Framework bulunan Windows CE ve Windows Pocket PC gibi mobile işletim sistemleri üzerinde .NET kullanarak yazdığınız Smart Devices Application 'lar indirilip kullanılabilir . Visual Studio .NET 2003 ile bu uygulamaların yazılması mümkündür .

12. DotNetKid

DotNetKid Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    peki sadece win CE mi mesela nokia 6230 da sanırım win CE yok o zaman bu tel için .net te uygulama geliştirip tele yükleyerek kullanamazmıyız?

13. muharrem_tac

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Bazı modellerde sadece java desteği mevcutken bazılarında Symbian OS gibi işletim sistemleri kullanılıyor . Microsoft Mobile konseptinde yakın zamanda Symbian OS için de .NET Framework 'ün duyurulacağını biliyorum belki duyurulmuş da olabilir .

Tam emin olmamakla birlikte .NET dillerinden J# ile java uygulamaları yazılabildiğini sanıyorum .

14. DotNetKid

DotNetKid Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    hmm anlaşılan şuanda java desteği veren ceplere javadan başka bir dille uygulama geliştirip yükleyip kullanamıyoruz muharrem abi bilgim yok da sadece bir makaleden okudugum kadarıyla dediğin gibi aşağıdaki url de güzel bir makale var.. sanırım sorumun cevabı da bu makalede ve anladığım kadarıyla J#.net ile java desteği olan tüm cep telleri için (mesela nokia 6230) uygulama geliştirip kullanabiliyoruz..

buarada aşağıdaki makalede gectiği üzere işin en takdire şayan yanı da .Net 2003 ün java kodlarını neredeyse 100 % olarak derleyebilmesi (J# kodlarına cevirebilmesi..)

http://www.msakademik.net/makaleler_detay.aspx?id=232