Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Microsoft, Windows-98 ve NT-4'ü desteklemeyecek

Konu, 'Windows' kısmında Turok tarafından paylaşıldı.

1. Turok

Turok Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Kurucu Ortak, Turkcell ,Vodafone, Avea 3.Party Sof
    Microsoft, bu yazdan itibaren Windows-98 ve NT-4 programlarını teknik açıdan desteklemeye son vereceğini açıkladı. Teknik yardımların ve yeni yama yayımlanmasının durdurulması anlamına gelen bu uygulama 30 Haziran'da başlayacak. Kararın mali etkileri, hem Microsoft, hem de kullanıcılar açısından önemli..."Pacific Crest Equities" adlı kuruluşun verilen bilgiye göre, dünyada halen 300 milyondan fazla bilgisayar, bu iki eski işletim sistemiyle çalışıyor. Bunların 195 milyonunun şirketler, 105 milyonunun ise evlerde kullanıldığı tahmin ediliyor.

Kuruluş uzmanlarından Brendan Barnicle, bilgisayarları eski sistemlerle çalışan kişi ve kuruluşların yüzde 42'sinin bu yaz aylarında sistemlerini üst düzeye çıkaracakları tahmininde bulundu. Sistemlerini yenileyeceklerin yüzde 25'ini kuruluşlar, yüzde 17'sini ise kişiler oluşturacak. Bu durum ise Microsoft'un gelirlerinin önemli çapta artmasına yol açacak.

Ancak konu işletim sistemlerinin yenilenmesiyle bitmiyor. Barnicle, yaklaşık 150 milyon kişinin de "Microsoft Office" programının eski sürümlerini kullandığını belirtti ve "bu programların yeni Windows sürümleriyle uyumlu biçimde çalışmayacağını" hatırlattı. Bu durumda "Microsoft Office" programlarının da üst düzeye çıkartılması gerekiyor. Office programı, Microsoft'un en fazla kar sağladığı ürünlerin başında geliyor

Microsoft uzmanları, bu yılın ilk 3 aylık döneminde şirketin satışlarının 8.5 ile 8.6 milyar dolar arasında olmasının beklendiğini kaydettiler. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 7.7 milyar dolarlık satış yapmıştı.

Kişi ve kuruluşlar, genellikle yeni bir işletim sistemine geçmek için eski bilgisayarlarını değiştirdiklerinden, uygulamadan Dell, HP ve Gateway gibi bilgisayar firmalarının ve işlemci üreticisi olan Intel'in de büyük çapta yararlanması bekleniyor.
    Kaynak Hürriyet Gazetesi

[YORUMSUZ]

2. redial

redial Misafir

http://www.fazlamesai.net/makale.php3?sid=1215&mode=threaded&order=0&thold=0
    :sus:

bisiy daha soyleyip oyle susayim:

BEn kendi adima m$ ye sorabilirim artik, o cok ovundukleri malolus maliyetinden artik sozedebiecekler mi? ornegin, dun win98 satin alan birisi, 6 ay sonra uretici desteginden mahrum kalacak, ve destege ihtiyaci varsa gidip pasa pasa bir adet xp alacak, toplayin ikisini :)

Ve ayrica bir nokta daha varki o da, egitim ve isletme maliyetleri, zira win98 calistigi zamanlarda idaresi cok zor olmayan bir yazilimdi, peki xp vs oyle mi?
    Acaba amac insanlara pcleri degistirttikten sonra birde uzerine destek sekterunu de canlandirmak, ve arada urun satip karetmek mi?

Bizim memlekette bu plan hic sorunsuz yurur ama baska memleketlerde okadar rahat olmaz, bir nevi rus ruleti oluyor bu :)

Bekleyelim ve gorelim en iyisi...