Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Microsoft tan ilginç bi yazı

Konu, 'ASP' kısmında mkarabulut tarafından paylaşıldı.

1. mkarabulut

mkarabulut Misafir

Selamlar...
    dinamit.gen.tr adresinde aşağıdaki linke tıkladım ve yazıyı okudum

http://www.microsoft.com/technet/tr...net/prodtechnol/iis/deploy/depovg/Miglamp.asp

YAzının konusu php,apache,linux,mysql dörtlüsünden oluşmuş sistemi windows alternatifleriyle değişerek windows a taşımak.

Ama yazı genelinde php ve mysql'in avantajlarından dolayı microsoft sadece apache yi IIS ,linux u windows ile değiştirmeyi öneriyor. :D

GEnede php'yi dokundurmadan edememişler,neymiş xml desteği zayıfmış falan mış,filanmış :D

SAnki ASP'nin built in bir xml desteği mi var ? Yahu sistemdeki Microsoft.XMLDOM objesini kullanmak ise sorun o PHP ile de yapılır :
    PHP:
    <?php
      $xmldom 
    = new COM ("Microsoft.XMLDOM");
    ?>
    HEm php'nin expat ve dom desteği zaten bunun haricinde de var.

Neyse konu bu, microsoft genede bi şeyleri kabul etmiş...

2. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
    bugüç sadece microsoftu değil, biçok firmayıda (adobe) sıradanlaştıracak...

3. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Bıraz alakasız olucak ama fırsatını bulmusken soylemeden edemıyecegım.. Yanı butun bunlar bızım ıcın ne ıfade edıyorkı.. PHP ısterse yeryuzundekı en hızlı server sıde api olsun.. Isterse PHP yeryuzunun tek hakımı halıne gelsın bız yınede PHPed ı acıp ıkı satır kod yazıcakmıyızkı ?? Bız bunlarla ılgılenmıyoruzkı.. Varsa yoksa zıyaretcı defterı, uye takıbı sayfa sayacı.. Solda menuler ortada haberler sagda ufanlanmıs bılgıler..

Mıdem bulandı benım hep aynı tur sıtelerı hep aynı tur forumları hep aynı tur yapıları gormekten.. Yanı sızlerde sıkılmadınızmı PHP-Nuke ve turevlerınden? Hıcbırınızın yaratıcı bır fıkrı harcıycak emegı ugrasıcak vaktı yanı yokmu baska bır altenatıfı? Acaba PHP gelıstıcılerı bu kadar emegı bosunamı sarfettı oturup bır icerik yonetımı apisi yazsaydılar dahamı ıyıdı? Yanı nedır bu kolaycılık delılıgı.

Anlıyamıyorum cıdden.. Yaratıcı dururken yaratılana tapıyoruz gıbı.. Yanı gelısmıs olmaları kullanıslı olmaları guvenlı olmaları benı hıc ılgılendırmıyorkı.. Ben farklı alternatıfler ıstıyorum... Basıt olsunlar guvensız olsunlar kullanıssız olsunlar ama farklı olsunlar.. Yoksa Microsoft urunlerıne karsı bız kullanıcıları o kusmuk tasarımlardan o tek duzelıkten kurtaracak alternatıfler sunan acık yazılım gelenegının bı parcası PHP, en az o urunler kadar sıradan ve bırbırını tekrar eden meyveler vermeye devam edecek...

Not: Çuvaldızı kendıme batırmam gerekırse bende o bahsettıgım gelenegın bı parcası degılım.. Mesela hic linux kurmadım ama en azından bana aıt olmayan hıcbıseyı de kullanmadım.. Soylemek ıstedıgım bırbırının kopyası urunler ıcerıgı golgelıyor.. Icınde bulundugumuz sıte dahı bunun bır ornegı.. Artık bunları bı kenara bırakarak bıze has bıseyler yapmalıyız.. Degısık alternatıfler yaratmalıyız.. Yoksa turumuzun devamı zor gıbı..

4. mkarabulut

mkarabulut Misafir

Yahu haftalardır bizde değişik bi şeyler ortaya çıkarmamız gerekiyor diye çok konuştuk, yazdık,çizdik ama olmadı...

Senin bi fikrin var mı ? Varsa emin ol arkandan gelecek bi kaç kişi biliyorum...

5. Rapsodi

Rapsodi Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Unix Sys Admin.
    @HunTer simdi sole bir dusun ,benim ilgi alanım fotografcilik yada herhangi birşey ben sitenin tasarımıyla ugrasacagım zamanda daha yararlı kendi alanımla ilgili şeyler le ugrassam nasıl olur?bu portal yazılımlarını cıkış noktasıda bu zanneedersm

6. mkarabulut

mkarabulut Misafir

Benim Hunter'dan birazda anladığım değişik bi proje ortaya çıkarma fikri galiba, di mi ?

Sanırım illaki sitenin kendi kullandığı yazılım olmasına gerek yok,php ile sıradışı bi proje çıkarma fikri galiba...

Öyle mi ?

7. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Evet kesınlıle bu! Asp sıtelerınde gordugum ılgınc, sırdası seyler.. Konseptın ıcerıgın gereksınımıne gore sekıllendıgı sıteler.. Ornegın bekar kadınlar kulubu yada ınternet otostopcusu..

Hadı bunu bosverın sıradan konuları dahı ılgınc kılabılecek seyler Ornegın bır fotografcılık sıtesınde ana sayfada haber gormeyı kım ısterkı! o sıteden beklenılen degısık kategorıler altında resımlere en hızlı sekılde ulasmak, kendı fotograflarını sıte arsıvıne ekleyebılmek unlu fotografcıların sanal galerılerınde gezebılmek ve fotograf teknıklerı hakkında detaylı bılgıye sahıp olmaktır.. Mesela neden kımsenın aklına bu tarz bı sıtede sanal galerıde gezerken onlıne kısılere eszamanlı sohbet ımkanı saglamak gelmıyor? Yanı gercekte oldugu gıbı sıtede de ben bı fotografın basındayken benımle aynı anda o fotografa bakan bırıyle onlıne olarak sohbet edebılmek ıstıyorum! Yada bunuda bosverın ben o sıteye gırdıgımde gercekten bı fotograf sıtesının ıcınde oldugumu hıssetmek ıstıyorum..

Benı anlıyormusunuz? Ozgun tasarımlar ıstıyorum.. Iyı yada kotu olması farketmez ozgun ve benzersız olmaları yeterlı.. Tıpkı bız ınsanlar gıbı.. Yanı bızı dıger canlı turlerınden ayıran en onemlı ozellıgımız ozgunlugumuz dıılmı? Alıskanlıklarımızla zaaflarımızla ıyı yada kotu huylarımızla bızler essız yaratıklar dıılmıyız? Oyleyse bu essızlıgımızı neden sıtelerımızde yansıtmıyoruzkı.. Yoksa nıyetımız ınternı hayvanat bahcesıne cevırmekmı??

Bılıyorum belkıde dısardan cok konusan ama hıcbır ıcraatı olmayan bırı gıbı gorunuyorum.. Haklısınız cunku sunabılecegım hıc bır ıcraatım yok.. Ama en azından olması gereken hakkında bı fıkrım var.. Buda bıseydır.. Yınede kafanızı sısırıyosam ozur dılerım..

8. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Estafurullah kafamız şişmedi aksine güzel fikirlerle dolmaya başladı böyle beyin jimnastigi yapa yapa sonunda değişik güzel bir şeyler çıkaracağız ortaya. Devam edelim konuya...

9. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Peki suna ne dersınız bu tartısmayı daha genıs bır platforma tasıyalım.. Ornegın gırıs sayfasında bu konuya degınelım.. Ornegın bır proje.. PHP Portal gıbı.. Ve bunu oylayalım.. Degısık fıkırler ortaya atalım.. Hanı su beyın fırtınası denen seyden.. Suana kadar yapılmamıs ne varsa tespıt edıp yapmaya calısalım..

Bı ekıp kurulsun.. Mesela sızler yonetıcı olun.. Ise yarar fıkırler bır araya getırılsın.. Coderlar bu dogrultuda calıssın.. Grafıkerler gereken ımageları hazırlasın.. Kollara ayrılalım ve parca parca butunu olusturulaım..

Bılıyorum zor gıbı ama neden olmasın.. Onlıne bır yazılım evı gıbı calısabılırız yanı.. Ama emınım bu foruma katılan bı cok kısı bunu onaylıyacaktır.. Nede olsa yardımlasma sonucu dogan bır borcları var.. Kaldıkı ıspatlamamız gereken bıseyler de var.. Yanı bızler artık memnunıyetsızlıgımızı ıfade etmek yerıne oturup bıseyler yapmak zorundayız..

Bu durumda onerım eger onaylanırsa ılk etapta sadece bu konuyla ılgılı yenı bır arayuz gelıstırmek.. Ornegın projenın yapısına gore kollara ayrılmıs bır tartısma gurubu buna ek olarak ılan panosu gıbı.. Ornegın tartısma kısmında gelıstırme asamasında sorunlar ele alınıp cozumlendırılebılır yada projenın gıdısatı tartısılabılır.. Ilan panosunda ıse ıstenılen materyaller sunulup gonulluk sıstemnıne gore bıreylerden bu materyaller ıstenebılır.. Ornegın kultur sanat yazıları yada php dokumanları gıbı... Yada gelısmıs bır chat scrıptı..

Bu durumda motıvasyonu arttırmak ıcın bolume bırde gerıye dogru ısleyen bır sayac ve projenın adımlarını ıceren bır tarıhce eklenebılır.. Ayrıca basarılı ısler basarılı ısımler odullendırılebılıp onore edılebılır.. Bu sayade ekıp ıcınde tatlı bır mucadele ve daha saglam bır ekıp ruhu olusturulabılır.. Ornegın bu ıs ıcın demokratık anketler kullanılabılır..

Sanırım bu durumda uzerınde en cok durulması gereken de bu ekıp ruhu.. Bu yuzden ınsanlara sureklı bır ekıbın ıcınde olduklarını hatırlatmak acısından sureklı ırtıbat halınde olunmalı.. Ornegın tartısma grublarından maıller atılmalı ve hatta yapılması mumkunse mesenger ornegı bır aracla uylerın sureklı projenın gıdısatını ve detaylarını takıp edebılmesı saglanmalı...

Ben organızasyon saglam yapılırsa bu fıkrın ısleyecegını dusunuyorum.. Neden olmasınkı zıyaretcılerı tarafından gelıstırılen bır portal yeterınce ılgı cekıcı.. Ve hemen hemen herkes bu konuda az da olsa bıseyler yapmak ıster.. Hem bu belkıde acık kaynak gelenegıne atacagımız ılk adım olabılır... Ikıncı adımda arkaya alınan bu ruzgar ıyı degerlendırılırse neler olabılır bı dusunun..

10. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Sanırım bu ıkıncı gun ve eklenmıs herhangı bır cevap yok.. Neden ?? Yoksa fazlamı hayalperesttım ??

Bırısı bana nedenını soyleyebılırmı?... Olumlu yada olumsuz bır yanıt almak ıstıyorum..

11. mkarabulut

mkarabulut Misafir

Yani bir nevi sourceforge.net gibi bi şeyler...

Aslında bu benim aklıma gelmişti ama düşününce mesela zeb.biz de insanlar böyle bi şeyi denediler, orada çok yetenekli insanlar vardı ama site gitmedi ve kapandı. Şu an zeb.biz proje sitesi değilde,portal olarak yayınına devam ediyor.

Yani ben açıkcası biraz korkuyorum bu işten, yetenekli insanlar başladılar ve bitiremediler. Eğer biz girişeceksek önce onlar neden başaramadılar onu bulalım,öğrenelim sonra mantıklı olalım,yapabileceksek yapalım derim.

Gerçekten güzel bir proje, hem de çok heyecan verici. Türkiye'nin soruceforge si olmak yani.

Bu işe kaç kişi gönüllü ?

12. Eylem

Eylem Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Ögrenci & Webdesigner
    Bu projeyi yapariz, sonuna kadar göturecegimizede inaniyorum sonradan katilimlarda olacaktir ama su anda kimler katilacak projeye buraya yazsinlar. Bence önce kucuk ama kullanisli bir sey cikaralim ortaya ki kendimize guven gelsin, arkasindan daha buyuk bir projeye baslariz. Ne dersiniz?

13. mkarabulut

mkarabulut Misafir

Benden +1

Ama bu proje üreten bi proje olacağı için bunun küçüğü -büyüğü olmaz kanımca. Di mi ?

14. Mingitau

Mingitau Misafir

Ben gönüllüyüm.
    Hakkı Hoca nın bu gibi durumlar için güzel bir öğüdü var.

Eğer kişi kendisini kontrol edemeyip, tartışma çıkartmışsa diğerleri o sakinleşinceye kadar beklemeli.....

Beklersek niye dağılalım ?

15. greenpage

greenpage Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    sourceforge.net sanırım bu tür projelerle büyüdü bizde yapabiliriz sadece başlamak lazım başlamak bitirmenin yarısıdır derler. başkalarının başarısızlıkları bizim gözümüzü korkutmamalı. hani katılacakmışım gibi konuşuyorum yanlış anlaşılmasın o derece bilgim yok ama elimden gelen yardımı yapabilirim size. gönülden destekliyorum inşallah bir proje koyabiliriz ortaya.

16. Mingitau

Mingitau Misafir

Gönüllüyüm.
    Ancak benim amacım Türkiye nin SourceForge ı olmak değil. Umrumda da değil ve bana da heyecan vermiyor. Ben kendim olmak istiyorum. Yani Türkiye' nin Ceviz i ama daha geniş içerikli ve içeriği özgün Cevizi yani Çetin bir Ceviz................
    :)

17. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Pekı soyle yapalım oyleyse bunu sıte ıcınde oylayalım.. Eger olumlu bır sonuc alınırsa yanı yeterlı cogunluk saglanabılırse forum ıcınde ayrı bır kategorıde neler yapabılecegımızı tartısalım.. Zaten o sırada neler olabılecegı hakkında ufak ıpucları elde etmeye baslarız... Bu durumda baslayıp baslamamak yıne sızın kararınız olsun.. Ama anlayamadıgım zaten ne bıldıgımız degılde nasıl calıstıgımız dıılmı.. Bu durumda cekıngen davranmaya da pek gerek yok sanırım.. Yanı onlar bıldıgı halde olmadı.. Belkı bız bılmeden de olsa yapabılırız.. Sadece dogru yontemlerı kullanalım.. Yada dogru yontemlerı tartısalım...

Bı adım atmak gerekıyor sadece.. Sımdı onu atalım gerısını adımımızı attıktan sonra dusunuruz..

18. burhanmt

burhanmt Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Teacher, IT Consultant
    Uzun süreden beri mesaj yazılmamış. Projeye başlanıldı mı veya nasıl sonuçlandı bu olay ?

19. lombaks

lombaks Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Proje , proje Aklim fikrim hep proje oldu zaten, hep proje urettim zihnimde, bir yere girdim calismaya isimle alakali degildi ama ben yinede proje sundum, seviyorum proje cikarmayi ama hep yarim kaldi neden, Yanlizdim, yada bilgim yetersizdi, yada, param yoktu, berki para olsa kisi bulabilirdim, bir proje varsa katilmak isterim hatta yeni fikirler verebilirim berki bilgim yetersiz gelir ama fikrim yeter eminim Hatta sole birseye nedersiniz Projelerinizi getirin sitesi yapalim herkez kendi fikirlerini projelendirsin masalar olusturalim, otursunlar proje hakkinda fikirler versinler Param1 kazanmak istiyorsunuz onada fikir, projelerin kucuk bilgilerini yayinlayalim geri kalanlari kisiye ozel olsun ve buyuduk mu buyuk firmalar gelsin, genclik ne dusuyor baksin, Proje gelistirecek toplum yaratalim eminim herkezin bir projesi vardir bu illla internet olarak dusunmeyin ufkunuzu acin... iste hepsi bu !
    Yaziyi kontrol etmiyom imla kurallar1 için simdiden özür....

20. Mingitau

Mingitau Misafir

Gençlik zamanları ne laflar etmişiz yahu :p Ahh ahhh...