Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Masaüstü Yayincilik

Konu, 'Tasarım Atölyesi' kısmında xXx tarafından paylaşıldı.

1. xXx

xXx Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT
    Masaüstü yayıncılık ve grafik tasarım konusunda profesyonel olarak kullanılan programlar hangileridir. FH. ve P.shop haricinde daha özel programlar hangileri acaba.

2. kursad

kursad Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ben bahsettiğin sektörede çalışmaktayım. Bildiklerimi yazayım :)

Masa üstü yayıncılık deyince akla Macintosh bilgisayarlar gelir. Bu işi de ilk yapan ve hala daha yeri kolay kolay doldurulamayan Mac programları sorunsuz yapmakta.

Magazin, gazete, kitap gibi işlerde QuarkXpress ve PAgeMaker kullanılıyor bildiğim kadarıyla.

Dİğer basılı medya işleri ise freehand, illustrator ve olmazsa olmaz photoshopla yapılıyor. Fakat son yıllarda ataka geçen Corel Draw'da yavaş yavaş bu seköre iyice oturmakta. Özellikle son çıkardığı 11 serisinin Mac sürümü ile sektöre sıkısıkıya sarılmayı hedefliyor.

Bir de deneba şirketinin canvas adında bir programı var, yurtdışında kullanıldığını duymuştum.

Ve tabii ki her film çıkış sistemi üreten firmaların kendi geliştirdiği programlar da var fakat bunlar yaptıkları işlere göre farklılıklar gösteriyorlar.

3. realmusti

realmusti Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Grafik Tasarımcı
    @xXx , Kürşat ın söylediklerine aynen katılıyorum ve eğer bu programların demolarına sahip olmak programları tanımak istersen bu ayki pcnet dergisi freehand 10,canvas 8.0 ve corel draw 11 i veriyor bunları kurarak deneyebilirsin.

4. xXx

xXx Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT
    canvasın ve corel in eski sürümlerini denedim çok güzeller ama elimdeki demo idi:( freehand 10 var su anda, oda pratik gelmiyor bana. Illustrator, quarkpress ve pagemaker i bir deneyeyim.
    -
    MS in publisherini kullanıyorum şu an bu program hakkında görüşleriniz nedir.

5. Haymac

Haymac Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Arayüz Programlama
    kursad cok guzel ozetlemis helal ona ve bide
    FotoRötuş (tabi bu turkce yazılısı) varmıs fotograf rotuslamak icin
    film servislerinde bahsediliyordu.. ama deneme fırsatım olmadı....
    zatı ben demolardan nefret ederim onun icin demosunu indirmedim..

6. yaverfoto

yaverfoto Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    fotografcı
    Arkadaşlar ben fotografcıyım su anda 98 kulanıyorum. Linux bana uyarmı?

7. yaverfoto

yaverfoto Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    fotografcı
    Arkadaşlar ben fotografcıyım su anda 98 kulanıyorum. Linux bana uyarmı? Photoshop çalışıyorum,epson takımım var,(tarayıcı,kamera 850z,vb) yasım 48 photoshop'ı bir ayda ögrendim,tahsile gelince ilkokul. altyasların bana kücük burjuva ayaklarıyla yaklasmamasını rica ediyorum. hepinize selam.

8. Bozo

Bozo Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    web design
    eğer 98 de (yani win de) herhangi bir sorun yaşamıyorsanız bence linux e gerek yok .

9. xXx

xXx Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT

???

10. realmusti

realmusti Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Grafik Tasarımcı
    Aslında şöyle bişi yapabilirsiniz sisteminize bir de linux kurarak hem windows hemde Linux ü çalıştırabilirsiniz ve Linux a geçip geçmiyeceğinize karar verebilirsiniz.Linux de Photoshop kadar iyi resim editleme ptogramıda mevcut GIMP.
    Sonuç olarak sistemleri ve programları karşılaştırarak bu karara siz varın derim.
    İyi çalışmalar.

11. yaverfoto

yaverfoto Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    fotografcı
    bozo , xXx , realmusti hepinize tesekkür ederim

12. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Şimdilik tavsiye etmem ama nihayetinde birgün Linux'te hakkettiği değere kavuşacak ve masaustu yazılımlarıda linux için gerekli programları üretmeye başlayacaktır o gün 1 saniye durmam, sizde durmayın.

13. merak

merak Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Webmaster
    kim duracak ozaman

14. halidox

halidox Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    creative director
    Merhabalar, yeni bir üyeyim... Güzel bir forum ve sağlam bir içerik...
    Emeği geçenlere teşekkürler...

Şimdi, ben 8 senedir bilgisayar ile uğraşan biriyim. İlk zamanlarda Macintosh ile başladım bilgisayara..

QuarkXPress ve Photoshop bilgim var.. Renk ayrımı olayını da elimden geldiğince yaparım..

Masaüstü yayıncılıkta, gazete, dergi yani basılı yayınlarda sayfa tasarımı hala daha çok sağlam bir program olan ve en iyi verimi Mac'te alabileceğiniz QuarkXPress kullanılır..

Logo tasarımları kartvizit çalışmaları gibi daha detaylı işlerde Freehand kullanılır..

Fotoğraf tarama, renklendirme, grafik çalışmaları en iyi bildiğiniz gibi Photoshop ile yapılıyor...

Şu anda mac kullanmıyorum yani gerekmedikçe.. Fakat çok sağlam bir sistem ve kullanışlı..

Ayrıca eğlenceli çalışmalarda örneğin bir "Çocuk Kreşi"ni tanıtacağınız zaman size cıvıl cıvıl fontlar sunan ve kendi fontunuzu da yapabileceğiniz "TYPE TWISTER" programını da şiddetle tavsiye edebilirim...

Saygılar...

15. Zerzevat Adam

Zerzevat Adam Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Evet bende bir mesaj yazayım tam olarak bilmesemde;

Abim istanbul'da reklamcılıkla uğraşıyor...

O da eskilerden beri macintosh geldi macintosh kullanıyor....

Freehand'i çok iyi biliyor, QuarkXPress kullanıyor ve Photoshop'uda biraz biliyor fazla değil...

Yani bir iş varki nedense grafiker'ler MAC kullanıyor...

Yani tabi artık pc'de aldı mac'in yerini ama CMYK bu işin anası olduğu için babasıda mac herhalde....

16. kursad

kursad Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Mac bu işin başlangıcı olduğu için yılların getirdiği gerek donanımsal, gerek se yazılımsal uyumluluk ve tecrübesi, ayrıca apple'ın platform oluşturan tek firma olması Mac'in yerinin her zaman farklı olduğunu gösterdiği kanısındayım.

17. Zerzevat Adam

Zerzevat Adam Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
  18. xXx

xXx Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT
    Artık PC ler için grafik de mac ustunlugu eskisi gibi değil bence. Hız ise hız, alan ise alan, görüntü kalitesi ise kalite, program ise program. Hepsi artık pc lerde mevcut, mac cilerdeki onun ilk olmasının verdiği bir bağlılık.

19. DesigneR

DesigneR Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Graphic Design
    Selam millet... Ben 5 senedir bu sektördeyim.. İlk olarak bi matbaada karvizit dizerek başladım.. sonra sırasıyla film çıkış,ajans,dergilerde çalıştım... sonra photoshopta elimi hızlandırmak için dijital fotograf stüdyosunda çalıştım.. (ki yeterince hızlandı:) 2 senedirde web tasarımdayım ondada çok çok iyi olduğumu söylerler.. Corel - photoshop - freehand ve daha bir çok programda çok iyiyim.. pc de ne kadar iyiysem Mac i onun yarısı kadar biliyorum.. ikisinide iyi kullaniyorsanız işsiz kalma ihtimaliniz yok (ben 2 günden fazla işsiz kaldığımı hatırlamıyorum Allaha Şükür)
    Mac daha iyi diye bişey yok İşi bilen adam herşeyde yapar.. ben en baba katalogları Pc de yaptım :) Tr Temsilcisi olan firmaya Almanya dan plaket bile geldi...
    :)

Yandaki eşgalde benim photoshop çalışmamdır.. kucuk halinde bişey belli değil ama 1024de ayrıntılar mukemmel...

20. xXx

xXx Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT
    Doğrudur DesigneR yapan adam asvaltdada şosedede yapar yeterki hayalgücü + yetenek + azim olsun.