Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Maç sonuçlarını tahmin eden program

Konu, 'İçerik Yönetimi' kısmında ozangumus tarafından paylaşıldı.

 1. ozangumus

  ozangumus Yeni Üye

  Kayıt:
  21 Şubat 2004
  Mesajlar:
  8
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Delphi ile yaptigim futbol maclarinin sonuclarini eski maçları analiz ederek ve yüzbin maçlık veri tabanını kullanarak yüzdelik bazda tahmin eden Yükseliş adlı bilgisayar programımın çıktılarını bu hafta ve bundan sonraki her hafta internet sitemde yayinlayacagim.

  Şu an için İngiltere, İtalya, İspanya, Almanya, Fransa ve Türkiye ulusal liglerinin maçlarının tahminleri ile işe başladım bu sayı daha sonra artacak.

  Yüzdelik bazda tahminler için :

  www.ozangumus.com/Turkey.html

  Programın çalışma sitili ile ilgili bilgi için :

  www.ozangumus.com/Rising.html

  Programın isminin Yükseliş olmasının sebebi veritabanı büyüdükçe başarısının artması ve bir noktada mükkemmele yaklaşabilecek durumda olması, mesela bir milyon maçlık bir veritabanım olsa ortalama hata payı tahminen %1' den az olur.

  Bitmiş maçların sonuçları için ise

  www.livescore.com

  Not : Program hiç bir şeye kesin demiyor sadece %X olasılıkla oluşacak diyor ve ortalama hata %3 maksimum hata için ise bir limit yok.
   
 2. BoraN

  BoraN .

  Kayıt:
  2 Ağustos 2002
  Mesajlar:
  1,470
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Meslek:
  Ögrenci
  Şehir:
  kayıp
  İstatistik, tahmin yapmada yardımcı olacaktır ancak, her yıl her takımın kadrosunda değişimler oluyor. Dolayısıyla son 2-3 seneden önceki yapılmış olan maçların istatistiği pek bir önem taşımıyor.

  Takımların son zamanlardaki performansını daha çok dikkate almalı bu program. Skor her zaman ölçü de değildir. Mükemmel bir tahmine ulaşabilmek için oyuncuların verilerinin de tek tek işlenmesi gerekecektir...

  Ayrıca futbolda top yuvarlaktır deyimini çok duymuşuzdur. Kazanma şansı %90 olan bir takım maç kaybedebilir... (Örn: Pendik - FB) Gerçi FB istatistiklerin dışında değerlendirilmeli, o da ayrı bi konu... :)

  Ama bu program, İDDAA fanatiklerince kesinlikle tutulacaktır...
   
 3. laucian

  laucian Üye

  Kayıt:
  14 Ağustos 2003
  Mesajlar:
  212
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Üniversite Öğrencisi
  bu mevzuda Championship Manager denen oyunun serisinin kesinlikle adının geçmesi gerekiyor..

  şöyle ki; oyunda gerçeğe çok yakın bi oyuncu veritabanı var..her oyuncununda tek tek özellikleri kayıtlı..2 takım maç yaptığında bi özelliklerle alakalı bi istatik hesaplama yapılıo (diye tahmi ediorum) ve maçın sonucu ortaya çıkıo..

  tam anlatamadım, oyuna bi bakmanı tavsiye ederim
   
 4. ozangumus

  ozangumus Yeni Üye

  Kayıt:
  21 Şubat 2004
  Mesajlar:
  8
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Programda esasında çoğu takımın son yirmi yıla yakın maçları kayıtlı ama bu verilerin çoğu bilgisayar tarafından son andaki gücün hesaplanmasında BORAN' ın söylediği gibi pek kaide alınmaması gerekiyor ve de alınmıyor da. Mesela Real Sociedad uc sene once ligin sonlarında yer aldı, ondan sonra iki sene önce lig ikincisi oldu gecen sene son sıralara dogru yer aldı ve bu sene de orta sıralar ile son sıralar arasında gidiyor. Yani cogu takım ani dalgalanmalar yapabilir, dolayısı ile son beş altı maç bir takımın gücünün hesaplanmasında önemli bir etken. Benim program bir takımın gücünü hesaplarken tam degil ama şuna yakın bir yol izliyor:
  Son sene 1 / 2
  Ondan önceki sen 1 / 2 * 1 / 2
  Ondan da önceki sene 1 / 2 * 1 / 2 * 1 / 2
  Bu böyle gidiyor diyebiliriz ama tam bu şekilde bir formüle sahip değil sadece yaklaşık... Ayrıca bu 1 / 2 katsayısı takımdan takıma değişir bazı takımlar seneden seneye daha az değişim gösterirken bazı takımlar ise tam tersi bir şekilde ani dalgalanmalar yapabilirler.
  Bir de her takımın iç saha ve dış saha gücü ayrı ayrı hesaplanıyor. Programım bir sene içinde son maçı daha çok dikkate almıyor. Mesela Fenerbahçe' nin 30. Lig maçındaki gücü hesaplanırken 30. Lig maçıyla 2. Lig maçında aldığı sonuçlar yaklaşık olarak eşit bir biçimde güce yansıyor fakat bunu bilerek yaptım çünkü her bir takımın gücünü belirleyen genel iki değişik değişkene sahibim biri az değişen güç diğeri aniden değişebilen yükseliş. Güç takımın biri önceki yıllara ver o yıla dayanılarak çok çok gerilere gidilerek hesaplanmış bir değişken iken 0 ila 40 arasında değişiyor bu değişken ve bir haftada maksimum 0.5 civarı değişiyor, yükseliş değişkeni genel olarak iki şeye bağlı olarak değişiyor. a)son maç b)son yedi sekiz maç. Yükseliş değişkeni -6 ila 6 arasında bir double ve bu sayı bir anda 4-5 değişebiliyor. Bu iki değişken birden dikkate alındığı için bir takımın hoca değişimi sonrası ani çıkışı veya önemli bir oyuncusunun sakatlanması sonucu ani düşüşü bilgisayar bu verilere sahip olmasa dahi hızlı bir şekilde bir iki hafta içerisinde bilgisayar tarafından algılanabiliyor. Hatta bilgisayar bir takımın ne zaman şımarabileceğini bile hesaplıyor. Çok fazla detaya sahip program bu sayede çok az hata yapıyor. Ama bir eksiği var cezalı oyuncuları hava şartlarını sakatlıkları ilk anda bilmiyor böyle bir veri girme yeri yok.

  Bir de BORAN kazanma şansı %90 olan bir takım bile maç kaybedebilir demiş. Çünkü kazanma olasılığı %100 değil ve hiç bir zaman %100 de olamaz. Her an her şey olabilir ve her şeyin olması bir olasılığa bağlıdır. Yolda yürürken aniden kafamıza bir saksı da düşebilir %0.0001 bile olsa düşebilir. Zaten program şu ana kadar en çok %89 lara kadar İskoç Celtic' in bir lig maçında çıktı daha çok çıktığını görmedim.
   
 5. Dragonbane

  Dragonbane Üye

  Kayıt:
  14 Kasım 2004
  Mesajlar:
  84
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  insan performansına bağlı bir sporu istatistiğe bağlayamazsınız. matematiğe de ters düşer çünki ne kadar maç kazanırsanız kaybetme olasılığınz o kadar artar...
  üstüste 24 maç kazanıldıktan sonra çıkılan 25. maçın kaybedilme olasılığı ile 3. maçın kaybedilme olasılığı arasında inanılmaz farklar wardır..
   
 6. Volkan Uzun

  Volkan Uzun Daimi Üye

  Kayıt:
  14 Kasım 2002
  Mesajlar:
  3,312
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Software Developer @ DELL
  Şehir:
  Skype
  matemaitk olarak bir maci kazanma olasiligi 1/3 degilmi oncekilerden bagimsiz degilmi he rolay ?
   
 7. BoraN

  BoraN .

  Kayıt:
  2 Ağustos 2002
  Mesajlar:
  1,470
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Meslek:
  Ögrenci
  Şehir:
  kayıp
  Tabi ki istatistik sonuçlarına göre kesinlikle bu takım kazanacak diyemeyiz. %1 ihtmal de olsa aksi gerçekleşebilir.

  Ancak bu istatistikler dediğim gibi İDDAA'cıların ilgisini çekecektir... :)
   
 8. Dragonbane

  Dragonbane Üye

  Kayıt:
  14 Kasım 2004
  Mesajlar:
  84
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  matematiksel olarak bağımsız her maçın sonuç olasılığı 1/3 tür. ama demek istediğim olasılık bir torbada 10 tane mavi 1 tane kırmızı bilye var ise mavi bilye çektikçe kırmızı bilye çekme olasılığın kuvvetlenir.. bunu demek istemiştim..
   
 9. Volkan Uzun

  Volkan Uzun Daimi Üye

  Kayıt:
  14 Kasım 2002
  Mesajlar:
  3,312
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Software Developer @ DELL
  Şehir:
  Skype
  torbaya geri koymuyorsan bilyeleri evet ama maclarda oyle bisi yok her seferinde yeniden 1/3 sansin var
   
 10. Dragonbane

  Dragonbane Üye

  Kayıt:
  14 Kasım 2004
  Mesajlar:
  84
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  bence daha iyi düşün.. basit bir matematik mantığı maçları birbirine bağlı olarak düşün demiyorum bütün bilyeler de birbirinne bağlı değil ama elbet yenilecek bir şekilde
  yendiği kadarı yenilme şansını arttırır çok basit bir orantı bu nasıl anlaşılmadı anlayamadım
   
 11. ozangumus

  ozangumus Yeni Üye

  Kayıt:
  21 Şubat 2004
  Mesajlar:
  8
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Dragonbane "insan performansına bağlı bir sporu istatistiğe bağlayamazsınız" demişsiniz,
  hayır bağlayabiliriz. Kesin bir şey söyleyemeyiz ama %X hatayla bir şeyin %Y olasılıkla oluşacağını eski verilere bakarak söyleyebiliriz, bu X miktarı takımın o günkü maçı kazanma isteğinin normalden fazla veya az olmasına göre bir miktar değişebilir başka bir şey ise kolay kolay bu X hata payının artmasına veya azalmasına neden olamaz. Programın çok fazla detaya baktığını söylemiştim, program bir takımın önceki maçlarını incelerken ne tür maçlarda bu takım için yanılgıya düştüğünü de inceleyip bu hata payını eski maçlardan ders alarak oluşturup son bulduğu sonuca ekliyor ve yeni bir olasılık üretiyor ve çıktı olarak veriyor, ben de bu son oluşan sayıyı yayınlıyorum.
  Mesela Diyarbakırspor' u inceleyelim. Normalde Diyarbakırspor gücündeki(evinde 18/40 gücünde) bir takımın evinde üç büyüklerden birini(dışarıda 34/40 gücünde) yenme olasılığı programa göre yaklaşık %18 civarıdır. Program uzun uğraşlar sonucu bu %18'i bulduktan sonra Diyarbakırspor'un eskiden evinde üç büyüklerin gücündeki takımlarla yaptığı maçları inceleyip Diyarbakırspor' un bu tür maçlarda ekstra efor sarfettiğinin farkına varıyor ve yaklaşık %6' lik bir hata payı hesaplayıp bunu 18' ekliyor. 18 + 6 = 24, geçen haftalarda internette gezindim ve çoğu tahminci - bahis sitesi Diyarbakır' a %20' yi geçmeyen oranlar vermişti. Yani yaklaşık 5.0 veriyordu Diyarbakır. Yani uzattım galiba ama bu bir örnek bilgisayar elinden geleni yapıyor daha çoğunu bir teknik direktör veya takımda oynayan bir oyuncu bilebilir. Bir de kanıt :
  Bilgisayara yaptığı tahminlerden bir şekil çizdiriyorum ve bu şekil yaklaşık bir üçgen çıkıyor, bu programın futbol her ne kadar "insan performansına bağlı bir spor olsa da" bir şeyler başardığının göstergesidir. Bu üçgen şöyle bir şey oluyor :

  10 ***
  20 *****
  30 ******
  40 *******
  50 **********
  60 ***********
  70 **************
  80 ****************
  90 yeterli bilgi yok

  bu üçgen şu demek :
  şu ana kadar X liginde %10 oluşacak dediklerimin %12' si gerçekleşti
  %20 dediklerimin %23'ü gerçekleşti
  %30 dediklerimin %29'u gerçekleşti
  ...

  sonuç düzgüne yakın bir üçgen çıktığına göre ve bilgisayarın dedikleri ile gerçek hayatta olanlar arasında doğru orantılıya yakın bir ilişki olduğuna göre program bir şeyler yapıyor, başarıyor. İsterseniz siz de bu üçgeni bu hafta ve haftayaki verileri vs inceleyerek oluşturup gerçek olduğunu görebilirsiniz.

  Bir de top yuvarlaktır, futbol insan performansına bağlıdır, bilgisayar futboldan anlamaz diyerek ümitsizliğe kapılıp hiç bir şey üretmemekten ise en olmayacak gibi şeyleri yapmaya çalışmak, uğraşmak her zaman iyidir ve ülkemizi bir önceki zihniyet değil bu zihniyet bir üst seviyeye taşıyacaktır.
   
 12. euler

  euler Daimi Üye

  Kayıt:
  13 Mart 2004
  Mesajlar:
  1,157
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Şehir:
  /home/euler
  Amatör bir Matematikçi olarak diyeceğim şudur ki,
  sanal_programci'nın da dediği gibi bağımsız olay.
  Yani nasıl bir madeni parayı 10 kere attığınızda 10 kere de tura gelse 11. atışınızda yazı-tura gelme olasılığı eşit ise (1/2), bir maç için de 3 sonuç mevcuttur ve bu da 1/3 sonucuna götürür bizi. Takımlardan herhangi birinin daha önceki 24 karşılaşmayı da kazanmış olması bu maç için teorik olarak hiç bir katkı ya da etki sağlamaz. (moral-motivasyon ve psikolojik yön dışında sadece matematiksel kısmından bahsediyorum.) Her karşılaşma birbirinden bağımsız bir yapı olacaktır.
   
  izmiralem bunu beğendi.
 13. ozangumus

  ozangumus Yeni Üye

  Kayıt:
  21 Şubat 2004
  Mesajlar:
  8
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Eğer her maçta her olasılığın oluşma olasılığı 1/3 ise gidin ve bahis şirketlerinden her hangi bir maçta her hangi bir duruma verilen 3.0 katsayısının üzerindeki tüm bahisleri onayıp milyarder olun. Ne de olsa her maçta 1/X/2 nin oluşma olasılığı %33 ve adamlar manyak mı ne bize her hangi bir maçta her hangi bir olasılığın gerçekleşme durumunda bize yatırdığımız paranın 11 katını vermeyi teklif ediyorlar. Bunlar çıldırmış olmalı o zaman. Hemen kabul edelim?

  (Bkz : www.superbahis.com / Real Madrid - Albacete maçı)
   
 14. BoraN

  BoraN .

  Kayıt:
  2 Ağustos 2002
  Mesajlar:
  1,470
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Meslek:
  Ögrenci
  Şehir:
  kayıp
  Şimdi maçlar ile bilye hesabı biraz farklı. Bilyeyi çekerken, kırmızı ve mavi bilyeler renkleri dışında aynıdırlar.

  Futbolda ise durum oldukça farklı. Sadece olasılık hesabı yaparsak bizim mahalle takımının Real Madrid'i yenme olasılığı %33'tür. 2 takımda da 11 oyuncu vardır çünkü.

  İşte bu hesabı doğru yapabilmemiz için olasılığa; performans, moral ve yetenek faktörlerini eklememiz lazım.

  Kısacası, maç sonuçlarını sadece basit olasılık hesapları ile bulamayız.
   
 15. euler

  euler Daimi Üye

  Kayıt:
  13 Mart 2004
  Mesajlar:
  1,157
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Şehir:
  /home/euler
  Şimdi sizi büyük bir yanılsamadan kurtarmak isterim.
  Evet söylediğim gibi teorik olarak her maç 3 ihtimallidir. Olaya sadece matematiksel açıdan bakarsanız herhangi bir takımın maçı kazanma olasılığı 1/3'tür. Ancak bir maçı kazanmak için gerek ve yeter koşul bu değildir. Olayın içerisine giren farklı faktörler vardır. Performans, maddi güç ve imkanlar, konsantrasyon vs.. gibi faktörler bir maçı doğrudan etkiler. Real Madrid -Albecete maçında Real Madrid'in favori olarak gösterilmesi kendilerinin dünyanın en büyük takımlarından biri olması, arkasındaki taraftar desteği, maddi gücü, yetenekli futbolcuları ve Zinedine Zidane faktörü olabilir. Ancak bu faktörler bile Albecete'nin bu maçı kazanamayacağı anlamına gelmez. Ki yakın zamanda oynanan Andorra - Makedonya maçı güzel bir örnek olabilir bu açıdan.
  Söylemek istediğim şudur ki, her maç teorik olatak 3 ihtimalle başlar ancak sonucu faktörler etkiler.
   
 16. BoraN

  BoraN .

  Kayıt:
  2 Ağustos 2002
  Mesajlar:
  1,470
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Meslek:
  Ögrenci
  Şehir:
  kayıp
  Ya, aslında biz boşuna olasılık hesabı yapmaya çalışıyoruz.

  Çünkü bahis mfysı istediği sonuçları cebren ve hile ile aldırıyor bazı maçlarda.

  O zaman bahis mfysının hangi maçlara, nasıl müdahale edeceğinin olasılık hesaplamalarını yapmak gerekir... :)
   
 17. ozangumus

  ozangumus Yeni Üye

  Kayıt:
  21 Şubat 2004
  Mesajlar:
  8
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ben de zaten onu diyorum ama anlatmakta zorlanıyorum galiba.

  Program da bu faktörleri daha önceki maçlara bakarak anlamaya çalışıyor.
   
 18. euler

  euler Daimi Üye

  Kayıt:
  13 Mart 2004
  Mesajlar:
  1,157
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Şehir:
  /home/euler
  @ozangumus:
  Ben programınıza bir şey söylemedim ki zaten.
  DragonBane nickli arkadaşın yanlış kanısını düzeltmek için yazdım sadece.

  Bence Sergen'in bahis oynadığı maçlar direkt olarak takip edilmeli ve o maçlara oynanmalı. Adam ne yapıyor ediyor kazanıyor. Chelsea - BJK maçından beri bu düşünce içerisindeyim. :)
   
 19. ozangumus

  ozangumus Yeni Üye

  Kayıt:
  21 Şubat 2004
  Mesajlar:
  8
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  kesinlikle:) Bir kere de Adanaspor' a arkasıyla 90. dakikada gol atmış ve Beşiktaş maçı 1-0 kazanmıştı geçen sene.
   
 20. merak

  merak Daimi Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2002
  Mesajlar:
  521
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Webmaster
  Şehir:
  burasıı
  Tebrikler,
  Güzel bir çalışma olmuş. Daha da gelişmesi ümidiyle...