Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lisanslı Programınız varmı ?

Konu, 'Konu Dışı' kısmında LoS.ToF tarafından paylaşıldı.

1. LoS.ToF

LoS.ToF Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    PHP Developer
    Selamlar.
    Merakımdandır ellinizde kaç adet lisanslı program var ?

Benim elimde
    1 Adet Windows 98,
    1 Adet Quake 3
    1 Adet Mandrake 8,0
    1 Adet Suse 8,0

Açıkcası durumum daha iyi olsa kullandığım programların hepsini kayıtlı kullanıcısı olmak isterim.

2. Turok

Turok Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Kurucu Ortak, Turkcell ,Vodafone, Avea 3.Party Sof
    VALLA KARDESİM kimse kusura bakmasin .durumum iyi değil ama
    Trilyonerde olsam MS yazilimlarına kurus ödemezdim.

3. LoS.ToF

LoS.ToF Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    PHP Developer
    Hımm.

4. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Eger bir yazilimi kullaniyorsaniz ucretini odemek zorundasinizdir daha dogrusu gecerli bir lisansiniz olmasi gerekmektedir.. Bunun hic bir tartisilacak tarafi yok, bu yondeki tartismalari da cok sacma bulurum. Bunun aksine hareket edenler suc isliyorlardir, ben dahil. Ama akademik kurumlarin coguna dunyadaki cogu buyuk firma sinirsiz lisans sagladigi icin benim de hepimizin kullandigi malum yazilimlar icin lisans sıkıntım yok. Lisanslı yazılımım da yok.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 30 Ocak 2003
  5. Mingitau

Mingitau Misafir

:D

Turok :)

ee++ ++1++ :)

6. NAE4

NAE4 Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    N/A
    Bir programcıyım ama en azından şu an için lisansa para vermeyi düşünmüyorum.

Sadece ilk 95 yılında yüklediğim ilk win95'im lisanslı.. Bir de AmigaOs var.. :D

Bununla ilgili bir tartışmayı geçen Mayıs ayında bu forumda Ansugo ile yapmıştık..

7. Turok

Turok Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Kurucu Ortak, Turkcell ,Vodafone, Avea 3.Party Sof
    ee++ üstadım Fikirlerine katılıyorum .
    Ama yinede Microsoft yazılmlarına (istiyerek ) kuruş ödemezdim.(bugüne kadarda ödemedim.neden bende bilmiyorum ama gicikligim var.!)
    Diğer yandan diğer yazılımların hepsinin lisanslı kullanıcısı olmak isterim.Hatta bir gün zengin olursam ; kullanmadığım yada kullanmayacagım yazilimlarida sırf programcıyı desteklemek için alabilirim. :)

8. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Zaten bunun kolayı var, yine hiç tartışmaya gerek yok. O fikirde isen MS ürünlerini kullanmayacaksın olacak bitecek.

9. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    peder beyin sirket icin:
    + windows 2000 server edition turkce 5 kullanıcı
    + 2 windows me
    + 1 windows 98 se
    + windows 95..

ben windows platformuna karsiydim ama yeni aldiklari muhasabe yazılımı mssql + win istedigi icin bole oldu..

ama 2 tane ms word dısında , geri kalan hepsi open office ve su anda 2 tane redhat 8.0 calisiyor.

w2k server dısında geri kalan yazılımlar bilgisayarla gelen orjinallerdi.. w2k yı almak zorunda kaldik

10. sokrates

sokrates Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programmer
    lisansli yazilimlarin ulusal ekonomi uzerindeki etkilere bakmak gerekli aslinda

lisanli yazilim kullanmak ulkeye olan guveni artirir bu da dis yatirimlarin artmasini saglar, cunku kimse gelir elde etmedigi ulkeye yatirim yapmaz
    boylece de istihdam artar,hemde devlet vergi geliri elde edebilir.

Diger yandan lisanli yazilimlara odenen paralar ulke kaynaklarinin yabanci ulkelere gitmesine yol acar ,bizim gibi az gelismis ulkelerin en buyuk sorunlarindan biri olan dusuk tasaruf orani dahada duser bu da yatirim yapilamamasina yol acar,bu da kalkinmayi engeller,doviz talebi artar, odemeler dengesinde aciklar olusur,enflasyon artar.vs..

bimemki napsak:confused: cok tartismaya gerek var:D

11. redial

redial Misafir

Kullandigim butun yazilimlar lisansli,, kbuyuk cogunlugu GPL.
    Lİsansiz yazilim kullanmanin gereksiz ve assagilik bir durum oldugunu dusunuyorum.
    Komsunuzun size haber vermeden sizin elektrik, telefon veya suyunuzu kullanmasi gibi bir durum bu. Sizin olmayan bir seyi kullaniyorsunuz.

Emin olun icinizde bily the gates ten benim kadar nefret eden yoktur. Ama bu ona ait bir seyi, onun ileri surdugu sartlar disinda kullanmam icin neden degil, sanirim gicik oldugunun malini istedigini gibi kullan dusuncesinin hakim oldugu bir dunya kimsenin isine gelmez.

Eger farkinda iseniz uluslararasi derecelendirme kuruluslari ulkelerin notlarini kullanilan lisansli yazilim temelinde degerlendirmiyor. Onemli olan saglam temeller uzerinde durmaniz, legal yollarla yaptiginiz surece bunu nasil yaptiginiz kimsenin umrunda degil...

Son olarak,
    lisansli yazilim = parali yazilim demek degildir, bazi yazilimlarin lisanslarinda, bu lisansin sagladigi haklara sahip olabilmek icin para odenmesi gerektigi yazar, hepsi bu...

12. mkarabulut

mkarabulut Misafir

Bir ara sürekli düşündüğüm bir konuydu..
    Sanırım en ufak bir oluru,yolu bile yok bunun, kullanıyorsan parasını vereceksin.. Adam gıcık olabilir,çok fazla bir ücrete satabilir ama adam bunları yapıyor diye kimse adamdan izinsiz ürününü kullanamaz.

İçine düştüğümüz bu durumun (lisanssızlık) tek suçlusu biz değiliz ama..

GPL lisanslı ürünler kullanmaya +1 ama platform bağımlı sorunlara nasıl bir kökten çözüm gelir bilemiyorum..

13. CrazyCat

CrazyCat Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    lecturer
    Bizim işyerinde kullandığımız yazılımları hepsinin lisansları var. Yılda yaklaşık 100.000 $ kadar ödeme yapılıyormuş lisanslar için.

Onun dışında bazen denemek için lisanssız yazılım kullanıyorum ama kişisel amaçlar için.

Fakat bilinmesi gereken bir nokta var. büyük firmalar örneğin MS yazılımlarının lisanssız kullanılmasını istemeselerdi işi çok daha zorlaştırırlardı. Lisanssız kullanım bir programın yaygınlaşması için kullanılan ticari bir teknik. önce çalıp kullanmaya alışıyorsun sonra resmi bir iş için kullanacaksan kullanmaya alışkın olduğun programı satın alıyorsun :D

14. acemi

acemi Misafir

Linux'un muhasebe sorununu cozen kisi, Turkiye'nin en zengin Open Source'cusu olmakla kalmayacak, sanirim aldigi hayir dualari sayesinde cenneti de garantileyecek.

Halbuki bu sansli kisi olmak cok da zor degil. Acik kaynak kodlu, GPL lisansli, PHP ve MySQL kullanilarak gelistirilen, beta asamasini coktan gecip stable versiyonunu yayinlayali epey zaman olmus NOLA yazilimini alacak ve Turkcelestirip Turkiye sistemine uyarlayacak.

http://sourceforge.net/projects/nola/

15. Mingitau

Mingitau Misafir

16. xXx

xXx Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT
    Böylesine zengin bir ekonomide
    ms in 10 000 000 TL den sattığı XP
    symantech in 15 000 000 TL den sattığı norton
    Adobe nin 20 000 000 TL den sattığı Fotoshop u
    ve çok ucuza lisanslı alabileceğimiz nice program varken neden kopya program alalım delimiyiz biz.:D :D :D

------------------------------------------------------------------------
    Bu mesaj:
    GSMH kişi başına 55.000$ olan Türkiyeden gönderilmiştir.
    1 TL = 1 600.000$ dır.

17. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker

biliyorum ama su anda teknik destegi olmayan bir iş yazılımı bir vaporwaredır..

18. acemi

acemi Misafir

PHP ve MySQL uzerine kurulu, acik kaynak kodlu iyi bir muhasebe yaziliminin teknik destek sorunu yasayacagini ben pek sanmiyorum. En fazla bir yil, bir bocalama yasanir.

19. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    sizin bizim gibileri için sorun çıkmaz ama yurdum bilgisayar kullanıcıları için çıkacaktır....

20. Mingitau

Mingitau Misafir

<espri>
    Bence Muhasebe için açık kaynak kodlu yazılım kullanılmamalı....
    Yurdum insanı alır onları, Ortak Kandırma v0.0.1 gibi 3. parti ekler koyar yada
    BİEÇVNK v0.0.1 (Bu İşlemden En Çok Vergi Nasıl Kaçırılır?) gibi eklerinde sürüm
    nosu hızla artar...:D

Aslında Kullanılmalı be neredeyse herkez bilişimci olur... Yapay Zeka Geliştiriminde
    Türkiye #1 olur. Zira o program önce o yasaları anlamaya çalışacak Tabiii bunun için
    ASCII-White gibi bişi olması lazım.....
    </espri>

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 31 Ocak 2003