Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Linux'un Ücretsiz Olmadığını Kanıtlayan 10 Neden

Konu, 'Linux' kısmında realmusti tarafından paylaşıldı.

1. realmusti

realmusti Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Grafik Tasarımcı
    Arkadaşlar Microsoft Türkiye'nin yayınladığı bir yazı buldum.Linux'un Ücretsiz Olmadığını Kanıtlayan 10 Neden diye bir başlık ve içerikle bakın neler yazılmış .

* Sınırlı Aygıt Sürücüsü Desteği
    * Destek / Bakım Maliyetleri
    * Çok Sayıda Kurulum Sürümü Oluşu
    * Mevcut Yazılım Eksikliği
    * Perakende Sektöründe Sınanmamış Alanlar
    * Formel Gelişim Çizelgesi, Araştırma ve Standart Eksikliği
    * Daha Az Güvenli
    * Yüksek İşgücü Maliyetleri
    * Sınırlı Geliştirici Aracı
    * Gelecekteki İş Yükü
    devamı ve başlıkların içeriği aşağıda
    http://www.microsoft.com/turkiye/partner/cozumsatin/linux.asp

2. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    Microsofta 10 yanıt:

- İşine geldiğinde desktop dünyasına işine geldiğinde server dünyasına bakan microsoft, desktop dünyasında verdiği 2 winmodem aygıt desteğini övüyor. öyleki bu winmodem desteği w2k advanced serverlarda doru düzgün çalışmıyor

- Desktek / bakım: Doğru microsoft sattığı bir ürün için size destek verir. Ne zamana kadar?
    w2k desteğini yakında çekecek olan microsoft her zaman müşteriye yüzünü çevirir. destek telefonlarında ise "ileri teknik sorunlar" için fazladan ücret talep edilir.

- mevcut yazılım eksikliği? microsoft güldürme bizi. senin kapalı kodlarında yenilik yapılamazken açık kaynak kod sayesinde hergün birçok yeni program çıkar.

şu anda linux dünyasunda günde en az 100 yeni proje , 700/800 tanede fix yapılmaktadır..

- Anlamsız bir madde
    -Standart eksikliği? Evet microsoftun işletim sistemleri o kadar standart bazlıdır ki w98 , win me , w2k ,winxp driverları hep farklı farklıdır

- daha az güvenli? bu maddeye birçok cevap verilmiştir. en iyi cevapta bugtraqtir..
    - sınırlı gelistirici aracı? su anda linuxten daha iyi bir geliştirme platformu bulmanız zordur.
    linux Ide'leri ve UDE leri beraber içermektedir.

Sayın microsoft neden TSO(toplam sahip olma maliyeti)dan ve
    uptime surelerinden bahsetmedin.

senın w2k server isletim sistemin ancak %70lik bir uptime süresine sahipken linuxte ise bu aran %98-%99.7 arasında değişmektedir.

3. redial

redial Misafir

Bu oldukca eski bir belge ama
    Madem cevapliyoruz...
    Ama en once raist in yazdiklarinin altina bir imza atalim...

Once Eric S. Raymond'u dinleyelim...
    Buraya tik...!

Sonra Peru'da milletvekili olan Villanuvea'nun Microsftun Peru Genel Mudurune yazdigi mektubu bir okuyuverelim...
    Buraya tik..!

Aslindamicrosoftun yukaridaki sacmaligina cevaben ortak kaleme alinmis bir metin daha vardi ama onu bulamadim...

Neyse...

4. realmusti

realmusti Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Grafik Tasarımcı
    Bu verdiğin linklerdeki yazılar çok müthiş şeyler ve çok da güzl şeyler yazılı.Çeviri yapan arkadaşında eline sağlık.
    Okumanızı tavsiye ederim.

5. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Sizlerden tek ricam, kendinizin, forumumuzun, bt camiamizin ve milletimizin menfaatı için fanatiklik yapmadan olaylara bakmanızdır. Raist'in bir kac sozunu ornek olarak degerlendireyim.

Linux camiasinda boyleleri yok mu?

Calismamasi ayri bir sorun. Win 2K Adv Serv - WinModem... Mantıklı olalım...

Dogru, ya Red Hat nasil destek verir? (Soyleyin ogrenelim, alan varsa..)

Kac kisi kacini kullaniyor? Bir cogu amatorce, bu gercek. Ms Office gibisi cikti mi? (OpenOffice filan demeyin.. Komik oluyor..)

Aaa fix! Niye? Hata mi varmis?..

Bu en acisi.. Ya Linux ya Linux??? Webmin in sanirim 30-40 kadar surumu var.. Tum dagitimlarin tum surumleri birbirinden fakli.. HSF modemlerin Linux icin olan suruculerine bakar misiniz lutfen? Her cekirdek, her dagitim ve her dagitim surumu icin fakli... Lutfen yapmayin...

MS karsidindaki potansiyel manyak grubunu goz ardi etmeyin..

Ne gibi? Linux'un kendisi programciya cok hos imkanlar sunuyor ama arac ne var? KDevelop mu? :)..

Hepsine yanlis filan demiyorum, sadece farkli acilardan da bakabilelim..

6. redial

redial Misafir

Farkli acidan bakmak adina bazi seyleri gozardi edereknereye varagiz peki?

Ornegin rh nin destegi ile m$ nin destegini karsilastirmaya neden gerek duydunuz? bilmiyormusunuz, rh ye odediginiz para zaten destek icin odeniyor? rh m$ gibi size sadece cd leri kullanim hakkini satmiyor o paraya?
    (m4 nin lisans anlasmasini okuyun, ve canlari istediklerinde o cd leri bile geri alabileceklerini gorun)

Sonra gelelim openoffice olayina?
    Nesi eksik?
    Kriteriniz m$ office in yetenekleri ise eksikler olmasi normal, zira adamalr m$ office klonu yapmak amacinda degil, kullaniclarin ihtiyaclarini karsilayacak bir office yazilimi yapmak amacindalar.
    Hal boyle olunca, bazi farkliliklarin (size gore eksiklik) olmasi cok da garip değil.
    Haaa, kriterimiz, ofis kullanicisinin ihtiyaclarina cevap vermesi, is gormesi ise, ben officexp ile openoffice karsilastirmasina hazirim...
    (ama onume, bakin bir kullanici ayni isi bununla sukadar zamanda, bununla sukadar zamanda yapiyor gibi reklam burosurleri getirilmedigi surece)

Sonra su donanim konusu, ben ati nin spesifasyonlarini acmadigi icin linuıx driverlerinin bulunmadigi gunleri unutmadim henuz, sizin benden iyi bilmeniz gerekiyor, donanim ureticilerinin bu konuda pek esit davranmadigini -simdilik- Sizce, donanim ureticileri ayni destegi linux icin vermeye baslasalar, hangi sistemin yapisi, standartizasyon icin daha musait?

Fix lere gelince, evet hata var, hemde oldukca, ama enazindan duzeltilebiliyor...

Neyse, fanatik etiketi icin bu kadari yeter sanirim...

Amacim fanatiklik degil...
    Biseye inaniyorum ve, inandiklarimi anlatiyorum...

7. eternity

eternity Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
  8. redial

redial Misafir

iste yukarida bulamdim diye bahsettigim metin de buydu,
    eline saglik ;)

9. redial

redial Misafir

10. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
  11. BoraN

BoraN .

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    Ögrenci
    Konunun azcik disina cikacak ama...

Elimde Linux Mandrake 8.2 CD'leri var. Toplam olarak 10 CD'den olusuyor. SRPMS vs hepsi mevcut. Ancak henuz Linux kaynak kodlariyla ugrasacak seviyede degilim. Boyle giderse hicbir zaman da olamayacagim. "Bari isi bilen birilerine yarasin" amaciyla CD'leri isteyen bir arkadasa gonderebilirim. E-mail adresim: boranboraAThotmail,com...

Konu ile alakali kismi ise, ucretsiz olmasi tabi. :)