Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

linux ve çözemediğim bazı sorunlar...

Konu, 'Linux' kısmında BurnOUT tarafından paylaşıldı.

1. BurnOUT

BurnOUT Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Deniz Taşımacılığı
    selam arkadaşlar..

Konuda da belirtiğim gibi linux ile ilgili bazı ufak tefek sorunlarım var. (Redhat8.0 server kurulumu) Aslında çok fazla önemli değil ama yine de linux kullanmamı kolaylaştırak ve beni linuxu sevmeye itecek br kaç tavsiyeye ihtiyacım var.
    ilk olarak kurulum aşamasında seçtiğim bazı özellikleri bir türlü çalıştıramıyorum. mesela bunların en başında mozilla geliyor. kurulumu yeniden kontroıl ettim. mozilla kurulu gib gözüküyor ama bir türlü mozillayı bulamıyorum. terminalde de sadece mozilla-config dosyasına erişebiliyorumn. acaba mozillayı yükleyemedim mi yoksa n yüklü de ben mi bulamıyorum..?
    ikinci soru xmms diye bir bela var başımda aslında bela demek istemiyorum ama oda sorun çöıkartanların başında geliyor.. herhangi bir muzik dosyasını çaldıramıyorum. daha dogrusu listeye bile ekleyemiyorum. linuxun çıkarabildiği tek ses terminalde verdiğin uyarı pingi..!napmalıyım sizce. paketleri yeniden mi yüklemeliyim..?

ayrıca bu flash animasyonlarının görüntlenmesi sırasında bazı görüntü bozuklukları ile karşılaşıyorum ve bi anlık dalgınlıkla herzaman flash animasyonlarını çalıştırmak için gerekli olan plug-in'i macromedia nın sayfasından indir butonu tıkaldım. yani ne zaman flash animasyonlu bir siteye girmeye çalışsam plug-ini yüklemek için 4 tane daha (ki en azı) ayrı pencere açıp macromedianın safyasına bağlanmaya çalışıyor ve sonuç hüsran. konqueror çöküyor.. bunu nasıl düzeltebilirim..

aslında daha başka sorunlarımda var ama şu an forum da onunla ilgili açılmış bir konu var! ağdaki bilgisayarlara internet erişimini paylaştırma olayı.. kullanabileceğimiz herhangi (bir windows ta olduğu gibi) proxy programı var mı yoksa direk squid ile becerebilir miyiz? bu soruyu kendi açılmış konusu içinde cevaplayabilirseniz daha kolay takip etme şansim olabilir..

teşekkürler...

2. redial

redial Misafir

mozilla icin, alt+f2 ye basarak komut calistir penceresini cegirip oraya mozilla yazip enter e basman yeter (Bu arada rh 8 de mozilla default web browser, baslat dugmesinin hemen yaninda duruyor olmasi gerekiyo?)

xmms icin sol ust kosedeki simgesinden ayarlara girip input ve output plug-inleri bir kontrol ediver...

konqueror un flash pluginini yukleyememesi normal, cunku macromedia hazretleri henuz onu ciddiye almiyor. Ama konqueror bu duruma alternatif olarak netscape pluginlerini destekliyor. (Eh, mozillada netscape pluginleri ile calistigina gore) tek yapman gereken mozillana flash pluginini kurman...

Squid yeter de artar bile, hatta transparan proxy ile dunyanin en mutlu admini bile olabilirsin...

(Not: cok hizli yazmak zorunda kaldim, umarim isni gorur...)

3. Rapsodi

Rapsodi Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Unix Sys Admin.
  4. BurnOUT

BurnOUT Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Deniz Taşımacılığı
    verdiginiz cevaplar için çok tesekkür ederim...
    ufak bir yeni kurulum ile (artik red hat 7.1 kullan?yorum) bütün problemleri astim..
    sunu kesfettim. linux her seferinde ayni kurulumu yapamayabiliyor. yani ayni seçenekleri seçmis olsak bile bazi kisimlerini tam olarak yükleyemeyebiliyor.. su an sistemm tam kurulum ve fistik gibi calisiyor..
    tesekkurler...