Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Linux hızla ilerliyor

Konu, 'Linux' kısmında Sahin tarafından paylaşıldı.

1. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bugün okulda bütün bilgisayarlara Linux yüklemeye başladılar. Daha önce 95 ve 98 yüklüydü hepside lisanslı idi ve hepsini yenilemek gerekiyordu sonunda RedHat'ta karar kılmışlar.

İsveç belediyeleride sistemlerini Linux'a taşımaya başlamış, Norveç zaten devlet dairelerinde tamamen Linux kullanma kararı almıştı yakında diğer ülkelerde de böyle bir uygulama başlarsa şaşmam darısı başımıza :)

2. realmusti

realmusti Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Grafik Tasarımcı
    Çok iyi ve güzel bir haber darısı Türkiye ye :super:

3. Mingitau

Mingitau Misafir

İnşallah:super:

4. BurnOUT

BurnOUT Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Deniz Taşımacılığı
    ya arkadaşlar ben bişey soracam..
    linux ucretsiz diyoruz ama linux'un ucretli versiyonlari da var..
    mesela red hat 8.0 proffessional 140 $ küsür..

bunu duyduktan sonra kendi kendime sormadan edemedim..! madem linux bedava neden parali versiyonlari var..! yoksa yine bir pazarlama strtejisi kurbani mi oluyoruz..? veya paralisi varken neden ücretsizine güvenipte önemli dairelerin bilgisayarlarina nasil beleş linuxu kuracagiz..? ayrica paralisi ile ucretsiz arasinda ne fark var...??

5. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    onların aldugu ucret CD, kitapcık destek ucreti. redhatin dagitimi ftp.redhat.com dan parasiz indirebilirsin

6. realmusti

realmusti Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Grafik Tasarımcı
    Linux ü internetden bedava indirebilirsin ve bunları cd ye kopyalayarak bilgisayarına kurabilir ve hiç bir lisans ücreti ödemezsin.Ve ayrıca sende kopyalayarak dağıtabilirsin bunun için
    sadece cd parası talep edebilirsin yada bunun yanında kitap ve destek de verirsen bunun ücretlerini isteyebilirsin.Tabii bu sana kalmış bişi.Bu 140 $ paket kitap cd ve destek ücretini içermektedir.Linux ücretli bir işletim sistemi değildir.

7. Rapsodi

Rapsodi Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Unix Sys Admin.
    bu arada redhat 8.0.94(8.1 Beta3)ekran goruntulerine baktimda baya bir ilerlemisler,kde nin yeni surumude biraz daha hizlanmis ,ama turkiye icin biraz erken daha bence:)
    once mantik:)

8. acemi

acemi Misafir

Linux alirken, lisans icin para vermiyorsun. Eline aldigin CD ve kitaplar, bunlarin sana ulastirilmasi, paket vs icin ucret aliniyor. Eger "ben kitap, paket filan istemiyorum" dersen ftp'den ucretsiz indirebilir veya www.linux34.com gibi hizmet sunan sitelerden sadece CD ucretine (CD basina 1.5 milyon) Linux alabilirsin.

Bir de su var: Windows paketi alirsan, yukleyecegin her makine icin lisans parasini vermen lazim. $140'a Redhat paketi alirsan, bunu 10.000 makineye de yuklesen fazladan bir kurus odemek zorunda kalmazsin.

9. acemi

acemi Misafir

yaw bir cay almaya gittim. Zaten bu arada 10 tane cevap yazilmis. Benimki, tekrar oldu :)

10. Rapsodi

Rapsodi Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Unix Sys Admin.
    :D caylar da opin zors mu:

11. realperest

realperest Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Merhaba,

Geçen ay dergilerden birinde bir linux cd si vardı türkçe olarak dağıtmışlar hemde bilgisayarıma bi deneyeyim diye daha önceden hiç bilgim olmadığı halde bi kurayım dedim.
    Hiç bir değişikliğe girişmeden varsayılan değerlerle kurdum. Kurdu ama HDD ikiye ayrılmıştı c: de xp d:win98 vardı gitti c: deki xp nin üzerine kurdu (xp için üzülmeyin çünkü zaten ben bi format atacaktım) bunun için sonrasında biraz çekindim. Peki linux u istediğimiz harddiskin istediğimiz bölümüne kuramıyormuyuz.
    Yada aklıma gelen en kolay çözüm bu gibi geliyo. Önce linux u d: ye kurup bundan sonra c: ye xp kursak dualboot menusu oluşurmu yine ?

12. DRcrazy

DRcrazy Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Linux'u istediğin partitiona kurabilirsin. Sanırım sen kurarken c: d: gibi disk alanları aradın. linuxta partition adları hda1 hda5 gibidir. eğer standart kurulumları seçersen linux kendini ilk partitiona kurucaktır (windowslarda değiştirmezsen bunu yapar) eğer her linux dağıtımında değişen ve adı professional expert olan adımı seçersen sana partion seçme hakkı verecektir..

dualboot tabiki var hem windowsunki gibi textmode değil aklının alamayacağı kalitedeki grafiklerle

Başarılar!!s..

13. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ne zaman Adobe ve Macromedia Linux için yazılım çıkarırsa o gün Linux'a geçecegim.

14. DRcrazy

DRcrazy Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    IBM HP gibi devler Linux'u destekliyor. Hatta microsoft bile Linux'un varlığını kabul etmek zorunda kaldı (apache için moduller üretiyor mesela)

Hem
    Adobe Acrobat Reader
    Acrobat Distiller Server
    gibi programlarının
    Linux sürümü var.. eminim diğer programlarınıda aktarmaya çalışıyordur. Photoshopu aratmayacak programlar var ama gerçekten linux kullanırken (şimdilik) flash, dw gibi programları aramıyor değilim

Başarılar!!s

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 25 Şubat 2003
  15. realmusti

realmusti Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Grafik Tasarımcı
    Aslında bu büyük firmaların çıkarmamaları hata.Keşke öyle bişi olsa ne güzel olurdu.Birde Autodesk, CAD programları içinde çıkarsa ne güzel olur.

16. muharrem_tac

muharrem_tac Bilgisayarcý

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Linux ile ilgili bu kadar güzel bir konu açılmışken ben de birkaç kelime yazayım istedim.
    Bizde üstüste alınan prensip kararları ile tüm birimlerde Windows 2000 'e geçilmesi isteniyor.Kısa vadeli hedeflere Win2K işletim sisteminin tüm birimlerde kullanıma geçmesi kararlaştırılmış.Fakat Çevik Kuvvet'te Bilgi-İşlem Bilgisayarında bir Bluebird arz-ı endam ediyor.
    Elimin altında bir ağ olunca Linux'u kurmadan edemezdim.Öyle de oldu.IP bilgilerimi daha sistem kurulurken yazdım.Yani bizim penguen 3Com ethernet kartımı sorunsuz tanıdı. İyi de bu ağı nasıl göstereceğiz?Hemen Samba'yı Mandrake CD'sinden kurduk.Fakat nedir ağ komşuları yok.Var da adresini unutmuşuz.Ceviz.net'de ye almıştı ama aramalarım sonuç vermedi.Google imdadıma yetişti de http://java.thn.htu.se/~toor/ adresindeki LinNeighborhood programını indirip kurdum.Şimdi Linux'dan ağı görebiliyor,mount'larımı otomatik yapabiliyorum.

Şimdi sıra geldi Windows'lardan Linux'u görmeye...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 25 Şubat 2003
  17. Rapsodi

Rapsodi Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Unix Sys Admin.
    onlar(windows) otomatik gormesi lazim zaten:)
    W2K ya gecmesi bence de iyi olmus ama gecmisken win XP ye gecilseymis keske bir yerde okumustum yabanci bir universitede W2K kullanımı yasaklanmıstı yerine XP kurmuslar....

.::windows hayatinizi kolaylastirir,kolaylasan her hayat cabuk biter :)

18. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Konu buradaydı Muharrem http://forum.ceviz.net/showthread.php?threadid=1567&highlight=LinNeighborhood

Sanırım çok uzak olmayan bir zaman içinde Adobe olsun macromedia ya da Autodesk mutlaka Linux sürümlerini çıkaracaklardır nasıl ki bazıları Mac sürümlerini çıkarıyor.

Iskandinav ülkelerinin Linux'a toplu geçişleri Microsoft ve Amerika'ya en güzel tepkilerden biri ayrıca.

19. Rapsodi

Rapsodi Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Unix Sys Admin.
    Doğalgaz, otobüs ve raylı sistem hizmetleri veren EGO, başta Linux olmak üzere tüm Unix türevlerinde çözüm hizmetleri sunan Gelecek Bilişim ve İletişim A.Ş. ile imzaladığı anlaşma sonucunda lisans maliyeti olmayan Türkçe OpenOffice kullanmaya başladı.....

http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=6589
    :super:

20. realmusti

realmusti Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Grafik Tasarımcı
    linux sessiz ve derinden geliyor :D