Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Laravel - A Clean & Classy PHP Framework

Konu, 'Framework / MVC' kısmında sineld tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. byzoom

byzoom Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    ±
    Verdiğiniz yanıtları hayretler içerisinde okudum. Üzerinize alma nezaketi göstermişsiniz. Tek tek cevap vermeyeceğim ancak yanıt hakkı doğduğuna inanıyorum ve bu nedenle toparlamaya çalışacağım.

@deathisonitsway isimli arkadaşa hak vermeye başladım. Bir mesajında şu soruyu soruyordu; "Siz kullandığınız çatıların arkasında yatan fonksiyonların ne iş yaptığına bakmadan mı kullanıyorsunuz." Sanırım tüm konuyu en objektif olarak bu kelime özetliyor.
    Sanırım sizde hayatınız boyunca bir ekip içerisinde versiyonlama yaparak bir proje geliştirmemişsiniz. Sizin kobi dediğiniz, sektörde kurumsal site olarak isimlendirilir ve basittir. Hazır binlerce İYS bulunuyor birini alır tasarımı giydirir müşteriye verirsiniz. Nasıl olsa bir sene sonra o site kapanıp gidilecek. (bkz. çantacılık) Şimdi siz diyorsunuz ki gemi battı, kaptanları terk etti biz neden duralım. Haklısınız sizin elinizde projeler olmadığı için onun geleceği de sizi düşündürecek problemler içinde değil. Eminim bir süre sonra CI ile yapılan tüm projelerin çekirdekleri güncellenemeyeceğinden dolayı yıllarca öyle kullanılmaya devam edecek. Herkes geliştirici olamaz, bu o kadar kolay olsaydı kimse hazır çatılar kullanmazdı. Ama siz ne yapıyorsunuz şişirip şişirip milletin önüne koyuyorsunuz. Her bir köşede Laravel ismini dillendiren, artık olayı aşan, misyon haline getiren arkadaşımız Sinan bey'den başkası değil. Bunu yapıyorsanız sektöre şu mesajıda verin, bakın bu çatıların ömürleri uzun değildir, kullanacağınız projeleri iyi analiz edin çünkü bir gün gelişimi durursa çakılır kalırsınız.

Artık devir deyişti, her geçen gün yeni bir startup aşamasında projeler üretiliyor. Çoğu sizin sektörü yönlendirmeniz ile şekilleniyor. Öyle ki CodeIgniter'ı şişirip şişirip her köşede dillendirenler sayesinde bugün tüm iş ilanlarında "CI Bilen" maddesi eklendi. Şimdi bu kişiler çıkıp dese ya, kardeşim öyle kafana göre hareket edemezsin arkanda topluluk var bir köşeye atamazsın. Ama bunu kimse diyemez nasıl olsa biri biter diğeri başlar. Bu işin boyutu Türkiye içindi, Yurt dışında bu olaya söven çok blog yazısı okudum. Yani alkış tutan, eleştirmeyen, hazır olsun da ne olursa olsun diyen sadece sizlersiniz. Aslında buradan yola çıkarsak Türkiye'nin yol alamamasına kadar gideriz.

Şimdi gelelim konumuza; öncelikle
    - sektörde ekmek yiyen, yaptığı işin arkasında duran deathisonitsway gibi kimseler, bir kaç çapulcunun sırf egosu için ortaya çıkardıkları ürünleri -çatılar- alıp hoppada projelerine dahil etmezler. Öncelikle bu konuda hemfikir olalım.
    - Bir çatının artı yada eksileri ile de ilgilenmezler çünkü laf ile proje üretmiyorlardır. Bugün Laravel'ın artısı olarak gösterdiğiniz ORM araçlarını çatıların bir parçası olarak görmeniz zaten konunun vahametini gözler önüne seriyor.
    - Sizin Türkçeleştirip sunduğunuz e-kitaplarlada pek ilgilenmezler. Bunlarla ilgilenen kimseler nasıl alıp en hızlı kullanırım hesabını yapanlardır.
    - Bir çatının öğrenilme ve hakim olma süresi sanırım iki göz gezdirmekle oluyor, konuyu basite almanızdan bu anlaşılıyor. Ancak durum sandığınızın aksine basite alınmayacak kadar derindir.
    - Bir çatıya hakim olmak demek, çekirdeğin nasıl çalıştığını bilmekten geçiyor.
    - Tüm bunlar bir süreç, vaktimizi teknoloji bile olmayan şeyleri öğrenmek ile neden vakit kaybedelim. Bunu sektöre reva görenleri neden alkışlayalım.
    - Siz nasıl Türkiye'de bir çatı geliştirilmeye çalışıldığı zaman alaycı tavırlarla "ne gerek var yha, amerika keşfedilmiş" diyerek eleştiriyorsanız, sözüm ona zaten yeteri kadar çatılar üretilmiş geriye uyumluluk ile birlikte bunları geliştirin. Arkasından gelen binlerce insanın vaktini çalmayın demeniz lazım.
    - Son kez söylüyorum çatılar bir teknoloji değildir, üçüncü parti uygulamaların, servislerin dahil edilebileceği bir mimari yapı sunmaktadırlar. O nedenle gelişimi yeni teknolojiler paralelinde durmaz, aksine güçlenir.
    - Bir çatının gelişiminin durması demek bugün Türkiye'de bu çatılar ile geliştirilen proje şirketlerini kara kara düşündürmek demektir.
    - Bir çatı okumak yada örnekleri incelemekle öğrenilmez. Örnek projeler geliştireceksin ki artısını eksisini o zaman anlayasın. Anladıktan sonra ortaya çıkan projeler devam ettirilmek istenir. Bir köşeye atıp sırf çatı öğrenmek için kimse proje geliştirmez.
    - Bugün herifin teki bana gelip projeyi Laravel ile geliştirelim diyorsa, neden soruma cevap veremiyorsa bunun tek sorumlusu ticari bir argümanmış gibi bu ürünü piyasaya pompalamanızdan kaynaklıdır.
    - Soru gelir, hangi çatıyı tercih etmeliyim der, ve anlatırsınız; artıları ve eksileri olanları..

Şimdi bir kimseler vardır Phil gibi kendini aşan artık olayı sosyal sorumluluğa vuran, bir kimseler vardır ki kendine yer bulamamış mesleki tatminsizliklerden ötürü bu işlere kalkışan.
    Hepiniz Üniversite okumuşsunuzdur yada söyleyeceğim şeyi biliyorsunuzdur. Öğretim görevlilerine hayranlıkla bakılır, ne çok şey biliyor aman Allah'ım varyasyonları şeklinde tepkiler vermemize sebep olurlar. Ama bu kimseler pratikte bir hiçtirler. En iyi yaptıkları şey ezberdir. Keza benim ezberim çok berbat, yada çok iyi bildiğim bir şeyi sözlü ifade edemem. Neyse bunlar kişisel gelişimle yada yetenekle ilgili. Şimdi konu sahibi ve konuya cevap veren arkadaşım çıkacaklar ve diyecekler ki;

Ben tecrübeliyim; Neredekal.com'u -ya benzerleri, türevleri, farklı konseptler, proje ismini tamamlayıcı olsun diye yazdım- CI ile geliştirdim, bu benim projemdir. Ekiple yada ekipsiz fark etmez.
    Ben ezberciyim; Hayatımda kurumsal siteden öteye gitmeyen, İngilizceyi ileri seviye kullanmamın vermiş olduğu avantajla yabancı kaynakları Türkiye'de bilgi diye satan, yutturan.

Ama şunu asla unutmayın burada ki popilasyonunuz ticari faaliyette pek para etmez. Varsa projeniz ortaya koyun da sektörü kimler yönlendiriyormuş bir görmüş olalım.

2. Aristona

Aristona Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    İşsiz
    Ekip içerisinde proje geliştirmediğimi nereden çıkardınız? Sizinle proje geliştirir miydim, hayır. Argümanlarını bile doğru seçemeyip projelere ve insanlara hakaret derecesinde laf söyleyenlerin egosu ve bilgisizliğiyle iş yapılmaz. Daha neyi savunduğunuz bile belli değil.

Bir önceki mesajımda dediğim gibi, "Bir işi yapayım ve onu yıllar boyu kullanayım." mantığı yazılım alanı için geçerli değil. Bu sorun sadece Laravel veya frameworkler ile ilgili değil. Backwards compatibility birçok projenin ölmesindeki başlıca sebeplerden biri.

Code Igniter'in bu konuda yapabileceği fazla birşey yok. PHP 5.2 ile PHP 5.4 aynı şey değil. Aradaki fark küçük gibi olmasına rağmen birçok yenilik getiriyor. Code Igniter'in çekirdek kadrosu, bu sorunun komple bir rewrite yapılmadan çözülemeyeceğini söylediler zamanında. Sonra Phil gibi geliştiriciler zaten halihazırda yapılmış olanına, Laravel'e kaydı. 5 sene sonra bu adamların başka frameworke kaymayacağının bir garantisi yok. Açık kaynaklı hiçbir proje size garanti vermez. Neyin garantisini verecek?

Şuana kadar gördüğüm birçok devasa proje spagetti kodlardan ibaret. Dökümantasyon yok. Neyin nerde olduğu belli değil, tasarımı bile table kullanarak yapmışlar ve inline PHP ile verileri eklemişler. Aynı sıkıntıları bu tür yazılımlarda yaşayacak. PHP sonsuza kadar 5.* versiyonunda kalmayacak. Dünyanın işleyişi böyle. Günlük hayatımızda bile bir kanun çıkıyor ve birçok şey değişiyor.

Komik. Death ile Taylor Otwell, Fabian Potencier, John Resig, Phil Sturgeon, Josh Lockhart gibi adamları karşılaştırıp onlara çapulcu demek. :) Bu adamlar dünyanın heryerine giden, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin organize ettiği konferanslarında davetli olarak konuşan, dünya devi şirketlerin peşinden koştuğu insanlar.

Siz işi abartıp Jon Skeet'e, Linus Torvalds'a falan "Çapulcusun olm sen" dersiniz. Adamlar dünyaca ünlü projeler geliştirmişler ne hikmetse sizin kıçıkırık projelerinizden daha değersiz görünüyor. Daha kendi projelerini bile söyleyemiyorsun. (Neredekal benzeriymiş) Gösterde görelim o zaman neymiş bu über projeleriniz. Geliştirdiğiniz projeyi açık kaynaklı sunmuyorsanız veya sunamıyorsanız fazla konuşmanın bir anlamı yok.

Kitaplar birer kaynak. İngilizce bilmeyen geliştiriciler için çevirisi yapıldı. Sizi sıkan ne anlamıyorum, bir insanın emek verip kaynakları çevirmesi mi?

Katılıyorum, ve aksini söylemedim.

Olabilir, ama ben Laravel'in çekirdek yapısını tam olarak bilmememe rağmen proje geliştirebiliyorum. Bir gün ihtiyacım olursa, Laravel API'si sitede var. Açar bakarım. Şuan bildiğim şeyler projeyi geliştirmek için yetiyor.

Siz spagetti yazmaya devam edin o zaman, yapacak birşey yok. Sizden piyasada çok var, bırakın Laravel elit kesime kalsın.

Ben buna Dunning-Kruger etkisi diyorum. "Yetkin olmayan insanlar, vardıkları yanlış sonuçlar ve talihsiz seçimlerin yanlışlığını anlayabilecek kapasiteye sahip değillerdir." Bir önceki mesajınızda "çok mu zor" demiştiniz. Ben de diyorum ki, madem zor değil, CI projesini siz devralın, Laravel'in sunduğu şık kullanımı CI'e geçirin. Niye yapmıyorsunuz?

Türkiye'de hiçbir zaman böyle bir proje geliştirilmeyecek çünkü sebebi sizsiniz. Birşeyleri değiştirmeye çalışan insanlara destek olmak yerine önünü kesmeye çalışıyorsunuz. (Zaten bilgi düzeyinde destek olabileceğinizi de sanmıyorum.)

Daha 3 gün önce büyük bir firmanın (1000+ kişi çalışıyor) kullandığı ERP yazılımını inceledim. Spagettininde spagettisi. Veritabanı şifresini bile tek yerden yönetmeyip 500 tane farklı PHP dosyasına yazmışlar. Hiç umrumda değil, beter olsunlar. Bu işi bilen insanlarla değil de egoist spagetticilerle çalışmanın cezasını çeksinler. Beni ilgilendiren birşey yok.

Birçok konuda Laravel, CI'nin yaptığı hataları yapmıyor. Bu yüzden Laravel 3'de kullanılan bundle sisteminin yerini Composer aldı. Biraz gözünüzü açıp yenilikleri takip etseniz, "Framework ölürse nolacak yaaa" demektense Composer/Symfony komponenteri falan neymiş bir araştırsanız sorun kalmayacak.

Peki, ben sana soruyorum. Neden projeyi spagetti veya CI ile geliştirmeliyiz? Sen cevap ver.

Kaç defa objektif olarak karşılaştırma yaptık ve Laravel'in uygun bir framework olduğunu söyledik. Bunu sadece biz yapmıyoruz, gidin stackoverflowda falan araştırın sebeplerini size sunsunlar. Belki o zaman ikna edici olur.

Ceviz'de, yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış misali, spagetti cıyaktısı yapanların sesi daha gür çıkıyor.

Öğrenciyken çoğuna iğrenerek baktım. Benim hayranı olduğum insanlar cemaat veya siyasi bağlantılarıyla biryerlere gelmiş, 2 satır bilgi ezberleyip 30 sene onu kullanan insanlar değil, tek başına dünyayı değiştirecek projelere imza atan adamlar. Kısacası sizin biraz önce çapulcu dediğiniz kişiler.

Çöp olduğunu anlamam için HTML ve Javascriptlerine bakmam yetti. Backendide ya spagettidir, yada CI ile geliştirilmiş uyduruk bir çöp yığınıdır.

Bizim projemiz Laravel, çünkü onun gelişmesine destek olmaya çalışıyoruz. Uyduruk bir proje. "PHP'nin başına gelen en güzel şey" veya "PHP'ye çağ atlatan proje" gibi isimlerle anılıyor. Sizinki ne?

Takmışsınız bir "ya ölürse" lafına. MySQL'de ölebilir, o zaman verilerinizi txt'ye kaydedin? İşletim sistemleri de ölebilir, o zaman kendi işletim sisteminizi yazın? PHP'de ölebilir, o zaman uygulamanızı makina dilinde yazın? Size zorla kullandıran yokki bazı şeyleri.

3. byzoom

byzoom Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    ±
    Yine konuşulanları farklı yönleriyle tutup yorumlamışsınız. Ben burada bir eleştirmenim. Eğer bu organizasyonu üstleniyorsanız yapıcı yada kırıcı her türlü eleştiriye açık olmalısınız. Ne yazılımcı olduğumu iddia ettim nede başka bir iddiam oldu.

Sizin özümsediğiniz adamları benim küçümsemem mesele değil, mesele olan siz bu olayın neresindesiniz. Bahsedilen kişilerin mesleki gelişimleri benim pek umurumda değil. Ne güzelde söylemişsiniz açık kaynak garantisi yok diye. Ben ne diyorum? İşi misyonlaştırmayın çünkü bu olayın hiçbir noktasında sizler yoksunuz. Ticari bir ürün de değil para kazanasınız. İnternetin her bir köşesinde süper bir gaz ile sektöre bunu pompalamak yarardan çok zarar getirir. Bu konuda CI örneğini verdim zaten. Daha sonra bunlar iş ilanlarına yansıyor, sektörde ki insanlarda öğrenmek durumunda kalıyor, öğrenmek için 6-7 aylarını veriyorlar -sizin gibi mahalle arasına "site" yapmıyorlar çünkü- sonrada sizin kariyerleriyle övündüğünüz insanlar canları sıkıldıkça bırakıyorlar projeyi.

Ve ben yeni teknolojileri entegre etmesinler demiyorum gerekirse yeniden optimize edilsin, sıfırdan yazılsın ne fark eder? Ama bir framework kullanıyorsak ona inancımız tam olsun. Arkasında ki topluluğun ayakları yere bassın. Duramayacak iseler hiç açık kaynak paylaşmasınlar. Bu PHP içinde geçerli. Bir çok kurumsal şirket PHP'in hiçbir uygulamalarında yüzüne bile bakmıyor, iyide yapıyorlar. Çünkü arkasında ki topluluk zemini kaypak. Gerçekten bakış açılarınız falan anti-profesyonel.
    Bakın, Twitter bootstrap 3 yeniden tasarlandı baştan sona yenilendi. Ama kitlesini kaybetmeden yoluna devam etti.

Toplulukta sizin gibi PHP, MySQL bir gün biter diye düşünüyorlarsa vay sektörün haline. Acilen uzaklaşılması gerekiyor demek oluyor bu.

Bu işler ezberle olmuyor maalesef. Son dönemde bütün startuplar gerek önyüz gerekse arkayüz sürekli çatılar kullanılarak geliştiriliyor.
    Siz neden karıştırıyorsunuz köklü projeleri.
    Kaldı ki neredekal ı yapısal olarak örnek olarak verdim .
    Sektörü gazlamadan siz alın çatılarınızı "freelanceci" olarak evlerinizden "mahalle esnafına" site yapmaya devam edin. Tutmazsa da öğretim görevlisi olur çıkarsınız. Bu ezbere dayalı argümanlarla ancak bu olur zaten.

Benim bildiğim 1000 kişi istihdam eden şirketler de çalışabilmek için en az mühendislik fakültelerinden mezun olmanız gerekiyor :) Ben yanlış biliyorsam bir kaç proje ile örnek verebilirsiniz çalışmalarınızı. Çok zor değil bir kaç link vermek. Sizin yerinize ben referans araştırması da yaparım izin verirseniz? Yada üretmeden öğrenerek hayatımı sürdürüyorum dersiniz daha fazla da iddialı olmazsınız süslü terimlerle :)

İşi kişiselleştirmeye devam ettiğiniz sürece kariyerinizden vurmaya devam edeceğim Anıl arkadaşım.
    Bir gün bilginizi projeye döktüğünüz zaman gerçek bir iş hayatına atıldığınızda ne demek istediğimi anlayacağınızı umuyorum. Mesajı alması gereken kişiler alacaktır.

Edit,
    ben freelance çalışmıyorum aynı atmosferde proje geliştirmemiz zaten olanaksız bu konuda rahat olun.

--- Ekleme ---

Bakın, http://forum.ceviz.net/javascript-dhtml-ajax/127240-canjs-turkiye-sayfasi.html bende bir sosyal sorumluluk projesi yürütmek için bir adım attım. Talep olursa elimden geleni yaparım. Gidip 50 tane foruma üye olup Backbone.js den daha iyi şöyleydi böyleydi. Bak Angular.js google yaptı gel kardeş bu daha uygun gibi temeli olmayan laflar sarf etmiyorum. Öğretmek başka, pompalamak başka. Bugüne kadar gelişmesi durdurulan bir tane javascript çatı örneği göstermezsiniz. Çünkü sizin kariyerleriyle övündüğünüz adamlar yok bunların arkasında.

4. Aristona

Aristona Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    İşsiz

Hep aynı şeyleri söylüyorsun. Sen söyledikçe bende aynı şeyleri söyleceğim. Bize mahalle arasına proje geliştiren kişilersiniz diyorsun. Niyetim sidik yarıştırmak değil, ama madem bizden çok daha bilgilisiniz, neden projelerinizi bizimle paylaşmıyorsunuz? Benim projelerimin bir kısmı referanslarımda mevcut. Diğerlerinide gizlilik sebebiyle public olarak paylaşamıyorum.

Freelance çalışmamın sebebi ailevi bir konu. Sen istediğin kadar kariyerden vurmaya çalışabilirsin. (Kariyerimle ilgili bir sorunum olduğunuda sanmıyorum, anlamadım neden bunu gündeme getirdin.) Herkes İstanbul'un göbeğinde devasa şirketlerin arasında yaşamıyor. Bulunduğum ilde 3-4 yıl öncesine kadar sinema bile yoktu. Apple'ın headquarteri buradaydı da ben mi çalışmadım?

Kaldı ki mahalle esnafına proje geliştirdiğim de oldu, hit sayısı anlık 40.000 olan yabancı sitelerin backendini geliştirdiğim de oldu, oyun geliştirip ertesi gün yabancı firmalardan sponsorluk teklifi aldığımda oldu. Şuan gelirim kendime yetiyor. Fazlasında gözüm yok.

Ezbere dayalı argüman? Ben bu işin okulunu bile okumadım, ne ezberi. (Hatta birşeyleri ezberleyerek iş yapanlardan en çok ben nefret ederim, 1 ay tarih çalışıp 30 sene kamuda mühendis ünvanıyla çalışmak gibi) Bana burada yaptığın şey kendini pohpohlayıp masal anlatmak. Projeyi bırakırlarsa ne olurmuş. CI kullanmışsın ve CI projesi bırakıldığı için canın yanmış. Belli. Buna karşı ne tür önemler alabileceğinden bahsetmeyeceğim çünkü haketmiyorsun. Muhtemelen gelip benim PHP ile işim olmaz falan dersin ileride, bir gün önce sorduğun sorulara bakmadan. :)

Ne kadar iyi yaparsın uzaklaşıp. Zaten sizin gibilerden yeterince var PHP dünyasında. Yokluğun emin ol hissedilmez.

Mühendislik fakültesinden mezuniyet şartını anca kamu kurumları yada kamu kurumlarına iş yapan şirketler koyar yönetmelik gereği. Bunun şirketin büyüklüğüyle bir ilgisi yok. Hayır tartıştığımız konulara bakarmısın. Tam vakit kaybı benim açımdan.

Evet, üretmeden yaşayan adamım ben. O yüzden şuan yılbaşı kutlanmasına rağmen ben projemi geliştirmeyi yeni bıraktım bugünlük. Mesai bitimini iple çeken adamlar gelip saçma sapan yazılar yazmıyorlarmı deli oluyorum. Benim küçüklükten beri yaptığım ve yaparken vaktin nasıl geçtiğini bile anlamadığım işi bana öğretecek.

Tavsiyen için teşekkürler. Şuan farklı alanlarda CV'me yazabileceğim 50'ye yakın proje var. Yeterli oluyor bu kadarı.

CanJS'ye destek mi istiyorsun ciddi ciddi. Aynı şeyi biz Laravel için yaptığımızda destek olmuyorsun, bize demediğini bırakmıyorsun, ve şimdi insanlardan projene destek olmasını bekliyorsun? Hemde ileri geri konuşarak, tanımadığın insanlara mahalle yazılımcısı diyerek. Açıkcası senin tutumundaki birinin bu tür işlerin altından kalkabileceğine inanmıyorum. Öyle destek falan da bulamazsın. Başka çevirilere, elbet bir ara destek gelir. Daha ilk adımı atmadan ne desteği bekliyordun? Sineld Laravel'i çevirmeye başlarken yanında kaç kişi vardı acaba?

Hemde komik olan, burada projelerin ölmesinden bahsederken CanJS gibi duyulmamış bir frameworkü kullanmaya çalışmak. Peki, merak ettiğim için soruyorum, CanJS'yi geliştirenler 1 sene sonra AngularJS/Ember/Backbone ile baş edemeyip projeyi bırakırlarsa ne yapacaksın? Peşinden "sürüklediğin" onca insan ne olacak? Vebalini alacak mısın? CanJS'nin geliştiricisine de "Ulan o kadar JS framework var, Google bile geliştiriyor sizin neyinize FW geliştirmek, iyice çöplüğe döndürdünüz ortalığı!" diyecekmisin?

Senin CanJS'i çevirme projen ne kadar masum bir projeyse, bizim Laravel'i çevirme projemizde o kadar masum. İstediğin kadar bizi kötülemeye çalış, ne Sineld'in ne de Laravel'i çevirmede emeği geçen kişilerin bir yanlışı olduğunu düşünmüyorum.

Ayrıca artık sana cevap vereceğimi de sanmıyorum. Death gibi kişilerin en azından bir duruşu var ve savundukları argümanları (bana göre yanlışta olsa) mantıklı bir şekilde, karşısındakina hakaret etmeden açıklayabiliyorlar. Sende bu duruş yok. Televizyona çıkıp, insanları kötüleyip soytarılık yaparak prim kazanmaya çalışan tiplere benziyorsun.

5. che

che Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Şirketler ve grup çalışmaları için framework'lere ihtiyaç vardır. Bunu küçümsemeyin.
    framework'ler eskimez. Örneğin CI ile şuan yapamadığınız ne var? ne gibi eksiği olduda ihtiyacınızı karşılamadı. Kendi kütüphanelerinizi yazabilirsiniz. Geliştirilmesi duran bir framework'te yeni sınıflar eklenmeyecektir. Ek yeni metot ve fonksiyonlar eklenmeyecektir. Dilerseniz bu işi sizde yapabilirsiniz. Yani adamlar siz hiçbirşey eklmeyin yada geliştirmeyin demiyorlar. Dilediğiniz gibi değiştirme hakkına sahipsiniz.

Bu laravel içinde geçerlidir.

--- Ekleme ---

Üstelik CI veya Laravel ile yazılmış bir projenin geliştirilmesi içinde framework bilmek gerekir. Kişisel iş yapan(bağımsız,serbest çalışan) kişiler için böyle bir zorunluluk yoktur ama yeri geldiğinde onlarada böyle bir iş teklifi gelebilir.

6. sergin

sergin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    9
  7. deathisonitsway

deathisonitsway x-coder

Beğenilen Mesajlar:
    6
    Meslek:
    php-coder
    bu konu daha çokkkkkk su kaldırır...hiç boşuna birbirinizin kalbini kırmayın..en iyi sistem insandır..gerisi çapulcu eğlenme aracı..birazda para kazanma olarak gorebilirsiniz..en ust modelli telefon al 2 ay sonra sıkılmazsan bende bir şey bilmiyorum..boşverin kim nasıl yazıyorsa yazsın..illa birşeyleri ispat istiyorsanız ve ben bu sahada iyiyim diyorsanız...alın kendinize bir green card...walk usa yürü git amerikaya...

8. sineld

sineld Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Coder, Bilgi İşlemci, Satınalma
    Sevgili @sergin 'in paylaştığı bağlantıda birçok kullanıcı görüşü var, sevgili @deathisonitsway polemik başlatmaya çalışıyor ancak şu yorumu incelemekte yarar var:

9. deathisonitsway

deathisonitsway x-coder

Beğenilen Mesajlar:
    6
    Meslek:
    php-coder
    ahhh @sineld ahh...usta programcılığının yanında birde usta önyargı yenici olsan ne sevinicem ama..maalesef önyargı yenmede on numara başarısız bir adamsın

10. sineld

sineld Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Ben taraftarı olduğum mevzuda savunucu olurum ancak kişileri bu mevzu üzerine ikna etme kaygısı gütmem; görüşümü, donelerimi paylaşır ve seçimi şahsın kendisine bırakırım. önyargın, senin şahsi sorunun olarak kalmak zorundadır.

11. deathisonitsway

deathisonitsway x-coder

Beğenilen Mesajlar:
    6
    Meslek:
    php-coder
    pekala sen istedin..ispatlayalım önyargını :

bunu ben yazmışım..hiç bir yerinde polemik oluşturmanın "p" sine dair hiç bir cümle sarfetmemişim..hatta demişim ki.."HİÇ BOŞUNA BİRBİRİNİZİN KALBİNİ KIRMAYIN"..ve yazdığım konuda en iyi sistemin insan oldugu ve problemsiz bir mekanizmanın olmadığı yönünde bir açıklama idi..

bakalım sineld ne yazmış..

ve bir sonraki mesajımda..

seni övmüşüm ilk etapta..ve sonra bana karşı olan önyargını yen demişim..kötü mü demişim..dosthane ilişkiler sonuçta bu...

ve senin yazdığına bakalım..

konu nee..!!! sen ne yazıyorsun..tek kelimeyle..buna denilecek kısa bir cümle var... "HADİ ORDAN"

kolay gelsin

12. sineld

sineld Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Ali sana cevap yazmak için şu bastığım tuşlara yazık. Ne kadar saçma sapan işlerle meşgulsün.
    Bana sataşma.

13. deathisonitsway

deathisonitsway x-coder

Beğenilen Mesajlar:
    6
    Meslek:
    php-coder
    Aman uğraşma zaten uğraş diyen yok...benimle uğraşsaydın taylor otwell sen olurdun bugün...bunda da düşünen toplumlar için mesaj vardır.. Kal saglıcakla

14. che

che Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
  15. UfukArt

UfukArt Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    Bilişim
    Arkadaşlar güzelim konuya yazık olmasın. Lütfen saygıyı koruyalım. Tartışmadaki herkes çok değerli. Tadında kalsın.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 16 Ocak 2014
  16. cgelis

cgelis Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Mühendisi
    Ek olarak; Laravel hakkındaki soruları yeni başlıklarda sorarsak takibi daha kolay olacaktır.

17. Zee

Zee Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    PHP'yi komün kalitesizliğinin hızla artmasından dolayı bırakıyorum. Şaka değil çok ciddiyim. Uygun gördüğüm başka dil ya da dillere geçeceğim. Ben böyle anlamsız tartışmalar okumadım hayatımda. Televizyon programlarından beter olmuş ortalık. PHP'ye yeni başlıyorsanız bu dediğimi cidden değerlendirin derim.

18. Aristona

Aristona Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    İşsiz
    Ceviz.net'te tartışma okuyup dil bırakmaya karar vermek. *shrug* Anaokulunu görüp üniversiteyi bırakmak gibi birşey galiba.
    Neyse, yolunuz açık olsun. Bu tür tartışmaların olmadığı bir dil bulursanız bizi de çağırın. Genellikle PHP'yi bırakanlar Dogescript'e geçiyormuş, öyle duydum.

19. Lnxtr

Lnxtr Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Meslek:
    İşsiz
    bende framework hakkında sayfalarca açıklama var sanmıştım...

20. Onur Aydemir

Onur Aydemir Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Developer
    Senin bu yorumundan sonra php ye olan sevgim daha da arttı...