Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Laravel - A Clean & Classy PHP Framework

Konu, 'Framework / MVC' kısmında sineld tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. cemozden

cemozden Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Son iki gündür Laravel'i inceliyorum açıkcası hoşuma gitti diyebilirim. Nette'den sonra gördüğüm en oturaklı frameworklerden biri. Biraz daha inceleme yaptıktan sonra daha sağlıklı değerlendirme yapabilirim.

2. sineld

sineld Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Coder, Bilgi İşlemci, Satınalma
    @MadBlazer sevindim. Laravel bir kullanıcı daha kazandı.

3. trueWD

trueWD Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Emekçi
    Bende laravel e başlamış bulunmaktayım :)

4. sineld

sineld Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Sen de hoş geldin @ApexLoader

5. frauzer

frauzer Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Programcılığı
    Gayet başarılı bir framework. Uzun süre beni idare eder gibi.
    paylaşım için teşekkürler @sineld

6. sineld

sineld Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    @frauzer teşekkürler.

7. Arizmend

Arizmend Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Sanal host oluştururken sıkıntı yaşıyorum. Xampp kullanıyordum sildim wampp kurdum. Sorun yine devam ediyor.
    bütün servisleri yeniden başlat dediğim zaman sunucu çalışmıyor.

8. sineld

sineld Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Ayar değişikliği yaptığınız dosyalarınızı inceleyin, hata yapmış olmalısınız.
    Ayrıca log apache ve mysql loglarına bakınız.

Burada yapılması gerekenleri adım adım anlatmıştım.

9. Arizmend

Arizmend Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Şuan internet üzerinden laravel hakkında video izleyip not alıyorum. Fakat bir yerde takılı kaldım.

index.blade.php içerisine

@if(isset($name))
    {{ $name }} <br />
    @else
    Ad girilmedi
    @end if

şeklinde kod girdiğimde syntax error, unexpected $end hatası veriyor.

<?php ile başlayıp yazmaya kalkıştığımda'da syntax error, unexpected '<' hatası veriyor. sorunu bir türlü çözemedim.

10. sineld

sineld Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    @end if
    değil
    @endif

olacak

Dener misin?

11. Arizmend

Arizmend Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Dikkatsiz davranmışım teşekkürler oldu

12. sineld

sineld Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Rica ederim, iyi çalışmalar.

13. Arizmend

Arizmend Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    routes.php
    Route::get('authors/new',array('as'=>'new_author', 'uses'=>'authors@new'));
    authors.php
    public function get_new(){
    return View::make('authors.new')
    ->with('title','Add New Author');
    }

new.blade.php
    @layout('layouts.default')

@section('content')
    <h1>Add New Author</h1>

@endsection

index.blade.php
    <p>{{ HTML::link_to_route('new_author', 'New Author') }} </p>

index.blade'deki linke tıkladığım zaman link public'in içerisine gidiyor. Kodları doğru yazdığıma eminim. Fakat sorunu bir türlü bulamadım

14. sineld

sineld Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Sevgili @Arizmend,

Laravel zaten public dizini içinde çalışır. Bunun güvenlik nedeniyle yapıldığını bilirsiniz.
    siteniz.com/public şeklinde çalışmaması içinse virtual host tanımlanız gerekir.

Dokümantasyonda nasıl yapıldığı anlatılmış.

15. Arizmend

Arizmend Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci

<VirtualHost 127.0.0.2>
    DocumentRoot "C:\xampp\htdocs\framework\laravel\public"
    ServerName laravel
    <Directory "C:\xampp\htdocs\framework\laravel\public">
    Options Indexes FollowSymLinks MultiViews
    AllowOverride all
    </Directory>
    </VirtualHost>

Vhostta bir sıkıntım yok.

- - - - - - - - - -

application.php içerisindeki url kısmını http://laravel yapınca düzeldi

16. sineld

sineld Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Çözümü paylaştığınız için teşekkürler.

17. Arizmend

Arizmend Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    merhaba;
    Bir form çalışması hazırlıyorum. Fakat update yapma kısmını bir türlü beceremedim.

edit.blade.php içerisi
    @section('icerik')
    {{ Form::eek:pen('users/update', 'PUT')}}
    {{Form::text('')
    ->id('user')
    ->value($user->ad)}}
    {{Form::actions()
    ->large_primary_submit('Submit')}}
    {{Form::close()}}
    @stop

şeklinde kodladım.

Form için https://github.com/Anahkiasen/former eklentisini kullanıyorum.

edit: verileri çekme konusunda bir sıkıntım yok

18. sineld

sineld Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Update edilecek id tanımlanmamış gibi duruyor.

19. byzoom

byzoom Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    ±
    Sinan bey, anlıyorum mesleki tatminsizlik sizi böyle bir sosyal sorumluluk projesine itiyor. Tabi taktir edilesi bir girişim ancak olaylara kapılıp gitmişsiniz. Fazlaca kaptırmışsınız kendinizi. Bir zamanlar aynı özveriyi ismi lazım değil bir arkadaşımız CI için yapmıştı. Şimdi dut yemiş bülbül kendisi. Öyle ki piyasa Framework çöplüğüne dönmüşken bunu eleştireceğinize tam aksini yapıyorsunuz. "Kardeşim o öldü artık buna geçin" demek aslını inkar etmektir. Çatı dediğin basit katmanlardan oluşan bir mimari. Yok o çatı bundan iyi gibi bir yaklaşımı zaten ötekileştiriyorum, benimsemiyorum. Çatıları birbirinden ayıran özellikleri değil, yazılımın farklı methodlar kullanılarak oluşturulmasıdır. Laravel dediğiniz çatı, CI'dan daha iyi ise, iyi yapan özellikleri alır CI içine yerleştiririm bu çok mu zor?

Bir çatının gelişiminin durması demek başka geliştirilen çatılara verilecek güveni tam 12 den vuruyor. Siz kimsiniz ki bunun garantisini verebiliyorsunuz?
    CI ile geliştirilen binlerce proje var ve çekirdek güncellenemeyeceği için bu projeler bir noktadan sonra tıkanacak. Bu kadar bilgili olduğunuzu iddia ediyorsunuz, nitekim kendinizi Laravel geliştiricisi olarak konumlandırıyorsunuz. Öyle ise neden bu bilgi ve birikiminizi CI için tüketmediniz. Her ikisi de PHP, anlamsız bir teknolojide sunmuyorlar?

Türkçeleştirin, yazılar yayınlayın. Ama kalkıpta onun şu eksiği var bunun şu eksiği var demeyin, insanları yönlendirmeyin. PHP'de bir gün bu şekilde yok olup gidecek. Arkasında topluluk var sözlerini bir kenara bırakın. Phil Sturgeon'un açıklamalarını da okudum tam bir komedi. Kendisi CI'nın geliştiricisi idi. Şimdi kendini Laravel'a adamış. Sizlerde şenlik havasında bunları kutluyorsunuz. Ellislab artık geliştiremeyeceğini açıkladı başka bir şey yapmadı. Hala özgün, hala açık kaynak kodlar Github'ta duruyor. Neyin alınganlığını neyin egosunu yapıyorlar?

Şundan çok emin olun, herkes sizler gibi sokak arası esnafına site yapan ve bunda bile çatı kullanan kimseler değil. İnsanları yönlendirirken seçtiğiniz kelimelere çok ama çok dikkat edin. İşi sosyal sorumluluktan çıkartıp misyon haline getirmeyin. Peşinizden sürüklediğiniz insanlara yazık.. Yaptığınız her açıklama, söylediğiniz her söz sektörü ve bu sektörde çalışan insanları yönlendiriyor, şekillendiriyor.

20. Aristona

Aristona Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    İşsiz
    Son zamanlarda bu forumda okuduğum en anlamsız mesajı yazmışsınız. Ne yapmaya ve ne anlatmaya çalıştığınızı bilmiyorum. Mesajlarınıza baktığımda şu mesajınızı gördüm ve tebessüm ettim.

İnsanın kendiyle çelişmesi ne kadar komik. :)

Ne alaka?

Evet, bu yüzden bu konudaki son mesajını bundan 6 ay önce yazmış.

Rica ediyorum Laravel'deki birçok özelliği CI tabanını kullanarak geliştirin ve bunu açık kaynaklı olarak Github'dan yayınlayın. Bu tür şeyler lafta kalınca komik oluyor biliyor musunuz? Zor değilse Laravel projesini siz başlatsaydınız ve Phil Sturgeon gibi adamların desteğini siz alsaydınız. Şanslısınız ki şuan CI yeni sahibini arıyor. Madem yapabilirim diyorsunuz, projeyi siz devralın.

Sözün özü, bu forumda yaparım ederim diyen çok adam var ama Github'da icraat görelim dediğimiz zaman sus pus oluyor hepsi.

Kime sorarsan sor herkes PHP'nin rönesans zamanları diyor ama bunlara gelince dedikleri laf "çok mu zor?". Hayır kullanmak istemezsen kullanmazsın CI'e devam edersin, ama bok atmak niye? Sineld birçok kitabı türkçeleştirdi kaynak sıkıntısı olmasın diye. Ufakta olsa bir komunite kuruldu ve herkes gönüllü olarak dökümantasyonun çevirilmesine katkıda bulundu.

Yaptığı hiçbir yanlışlık yok, sadece CI kullanan hamalların işine gelmiyor sanırım Laravel'in güçleniyor olması.

Sen sevsen de, sevmesen de, CI öldü. İstediğin kadar ölmediğini düşün, millet çoktan CI'nin helvasını yedi. Yeniliklere adapte olamaman senin geri kalmışlığınla ilgili. Bak stackoverflowda bunun tartışması bile yapılmış.
    http://stackoverflow.com/questions/13693795/to-swap-or-not-to-swap-from-codeigniter-to-laravel

İstersen Laravel'e geç, istersen CI projesini devralıp dünyadaki popüler frameworklerin olumlu yanlarını CI'ye dahil et. (yerse) Zaten dünyada bir sen akıllısın, CI'nin çekirdek geliştiricileri bile projeyi bırakıp Laravel'e geçmişken sen "çok mu zor" diyebiliyorsun. Phil Sturgeon falan kim zaten... Çapulcunun teki, sokak yazılımcısı.

Ne garantisinden bahsettiğinizi gerçekten bilmiyorum. Kime ne garantisi verilmiş? Bu işlerin garantisi yok. 5 sene sonra Laravel diye birşey kalmayabilir. Bu risk her zaman var.

Tabi insanlar artık daha akıllı davranıyorlar. Frameworkler arasında dostluklar kuruluyor. Mesela Laravel kullandığı komponentlerin bazılarını Symfony'den alıyor.

Evet. Bu işler böyle yürüyor, dünyaya hoşgeldin.

Bir gemi batarken gemiyi ilk terkeden geminin kaptanı ve mürettebatı ise, herhangi bir yolcu o gemiyi niye kurtarmaya çalışsın? Sineld'in ne yapması gerekiyordu CI için?

Neden? Araba bile alırken araştırmıyormusun, bu şu kadar yakar, şu özellikleri var, full+full vb diye?

Code Igniter'in, Laravel 4 yerine tercih edilmesini gerektirecek 1 tane bile sebep yok. Tabiki avantajlarını ve dezavantajlarını belirteceğiz ama kimseye yakasından tutup zorla Laravel kullandırtmıyoruz. Laravel'deki ışığı gören kişilerinde Sineld'e teşekkür etmesi lazım çünkü birkaç ayda birkaç kitabı tamamen çevirmek herkesin harcı değil. İster uzman ol ister newbie, kaynak sıkıntısı yok şuan.

Aynı şeyleri 30 yıl önce C, C++ gibi dillere de dediler. Sonuç?

PHP kolay kolay ölebilecek bir dil değil. COBOL bile yıllardır ölmedi PHP ölür mü?

Phil çok doğru bir karar vermiş.

Sen geliştirdiğin projeleri kime pazarlıyorsun? Apple? Microsoft? Buradaki her PHP geliştirici küçük esnaf ve kobiler için proje geliştirmiştir.

Ne yapsaydık? Spagetti dayayıp geçsemiydik?

Aslında cevap vermemem gerekiyordu (forum tartışmalarına dahil olmadan duramıyorum) ama yazdığınız yazının bir anlamı yok. Sineld'e mi bir gareziniz var, Laravel'e mi, Phil'e mi, CI'e mi? Gerçekten anlamadım.

Eğer kesin olan birşey varsa oda Laravel'in uzun bir süre daha buralarda olacağı. Dünya genelinde en hızlı büyüyen frameworklerden biri. Bunu istersen stackoverflowda sor, istersen Redditte sor, nerede sorarsan sor, insanlar sana Laravel'i tavsiye edecektir. Bundan 4 sene öncesi olsaydı Code Igniter tavsiye edilebilirdi çünkü o zamanın şartlarına göre en iyisi oydu.

Birşey öğreneyim ve onu ömürboyu kullanayım diyemezsin. Aslında bir bakıma senin Laravel öğrenmemiş olman bizim için bir avantaj. (Şuan Türkiye'de küçük ama elit bir kesim kullanıyor Laravel'i)

Sektörü yönlendirmesi gereken insanlar, hem CI hem Laravel kullanıp aradaki farkları objektif olarak sunabilen insanlar. Sizin gibi CI öğrenip geri kalan herşeyi eleştirenler değil. Merak ediyorum, sektörü ve insanları yönlendirme gücü elinizde olsaydı siz ne söylerdiniz? PHP geliştiricilerine verebileceğiniz tavsiye ne olurdu?

İnsanları peşinizden sürüklüyorsunuz demişsiniz. Ne yapıyoruz biz anlamadım, kafalarına silah mı dayıyoruz Laravel kullanın diye? Beğenirsiniz kullanırsınız, beğenmezsiniz kullanmazsınız. (Açıkcası, kimseninde umrunda olacağını sanmıyorum) Siz hangi frameworkte mutluysanız onu kullanın, ama elinizde somut argümanlar varsa neden X frameworkünün kullanılması gerektiğine dair, buyrun onları tartışalım.