Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Laravel - A Clean & Classy PHP Framework

Konu, 'Framework / MVC' kısmında sineld tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. sineld

sineld Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Coder, Bilgi İşlemci, Satınalma
    Laravel benzer Php Framework'ler arasında hızla yaygınlaşan ve hergün artan kullanıcısı ile daha fazla kaynak sunan bir framework olmuştur.

Türkçe'de henüz kaynak bulunmadığı için İngilizce bilmeyen kullanıcılar arasında yaygınlaşmamış olabilir ancak bir programcının en azından okuduğunu anlayabilecek kadar İngilizce bilmesi gerektiğine inandığımdan denemelerini tavsiye ediyorum.

Yeterli talep olduğu takdirde Laravel ile ilgili yayınlamış olan kitabı Türkçe'ye çevirebilirim.

Aynı zamanda ekip oluşturup Laravel Türkçe sayfasını da açabiliriz.

Önerilerinizi ve katılımlarınızı bekliyorum.

laravel.com

2. che

che Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Diğerlerinden farkı ne?

3. sineld

sineld Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
  4. theDark

theDark Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    codeigniter'ın hantal bir yapısı var ama oldukça popüler en azından türkiye iş olanağı olddukça yaygın.

5. sineld

sineld Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Tabi bu bir yaklaşım biçimi ancak enim gibi özgün ve ekipten bağımsız uygulama geliştiriyorsanız Laravel bulunmaz bir nimet.

6. sineld

sineld Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    ALEXIS'in sorusu üzerine gönderdiğim özel mesaj:

Benim için uygulama geliştirirken en önemli etken zaman, sanırım herkes için bu böyledir. Kohana ilk kullandığımda bana çok iyi geldi ancak kaynak sıkıntısından dolayı çok zor ilerleyebildim. Kohana ile birkaç saatte yazdığım uygulama parçacıklarını Laravel ile dakikalar içerisinde yapabiliyorum; takıldığım yerde sorularıma anında cevap alabiliyorum. Güncel ve çok başarılı bir dokümantasyonu ve e-kitabı var. Onlarca eğitim videosu var. Bunlar Kohana'da bulamadığım şeyler. Code Igniter'a ise hiç değinmiyorum çünkü çok kısıtlı en azından Modüler bile değil.

7. Systematic

Systematic Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Verdiğiniz linklerdeki kıyaslamaları okudum ve anlayabildiğim kadarıyla gerçekten de şık bir framework'e benziyor. Ben yaklaşık bir senedir CI kullanıyorum, şu an için framework değiştirmem söz konusu değilse de, dökümanları okuyarak basit bir uygulama yazıp, Laravel'e geçip geçmeme konusunda nihai bir karar vereceğim. Sadece bu kıyaslamaları okuyarak "acaba?" diye düşündüğüme göre, muhtemelen geçerim. Bende iyi bir intiba bıraktı. CI'da model çağırmak, kendi yazdığınız kütüphane fonksiyonlarını çağırmak vs. sıkıcı olabiliyor, bazen.

8. ersink

ersink Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Meslek:
    Med Student
    Framework kullanmaya karar vermiştim. İlk tercihim CI yönündeydi, fikrim değişiyor gibi benim de. :)

9. sineld

sineld Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Framework tercihiniz kesinleşmeden o framework'le uygulama geliştirmeyin sonra yarıda bırakmak zorunda kalırsınız ve emek israfı olur; yaşadım oradan biliyorum. Laravel forumları oldukça aktif ve güzel paylaşımlar yapılıyor. Ben de moderatör olarak görev yapıyorum.

10. ALEXIS

ALEXIS Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web geliştirici
    Kohana 3 ile uzun süredir ilgileniyorum, çekirdek dosyalara dokunmadan kendi altyapımı oluşturdum. Yönetim panelinden veritabanına bir şeyler eklemek/düzenlemek/silmek için de şablom dosyalarım var, sadece SQL yapısını ve model yapısını değiştirmem yetiyor (Biraz da validation kısımlarını).

http://daylerees.com/category/laravel-tutorials/ adresindeki tüm derslere baktım. Beni ilgilendiren kohana dan üstün yönleri "route" içinde fonksiyon kullanımı (kohana daki global route yok sanırım), "Blade" olarak isimlendirilen template sisteminin özellikleri, birazda asset manager olması.

Kohana da "sprig ORM" kullanıyorum, form alanlarını otomatik oluşturabiliyorum. İşte benim işimi asıl hızlandıran bu sprig ORM. Laravel'de de böyle bir şey varsa bende benimseyebilirim. Geri kalan çoğu kullanım kohana ya benzemekte ve kolayca adapte olunabilecek gibi.

Sprig ORM'nin otomatik form oluşturması: Sprig model dosyasında aynı laravel'ın migrate olayında olduğu gibi tüm veritabanı alanları tanımlanıyor. Form için view dosyasında bir döngü kullanılıyor ve sprig orm tablo alanının özelliğine göre form alanlarını otomatik oluşturuyor. Örneğin alanı "Char" diye tanımlarsam "input", "Text" diye tanımlarsam "textarea" oluşturuyor.

11. che

che Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Önemli olan kolay yada zor kodlanması değik ki, performnas durumu nasıl?, performans karşılaştırması varmı ?

12. sineld

sineld Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    @ALEXIS Sprig Orm'nin birebir aynısı yok ancak benim form işlemlerimi kolaylaştıran çok güzel bundle'lar var. (Bundle: Laravel'in Modüllerine verilen isim.) Bu adresten kısa bir gezinti ile aradığının olup olmadığını görebilirsin: http://bundles.laravel.com/

Güzel bir yazı buldum: 12 reasons you should switch from CodeIgniter to Laravel
    http://mulzer.tumblr.com/post/24141993116/12-reasons-you-should-switch-from-codeigniter-to

@che, "hello world" için bilinen popüler php framework testini nette görmüştüm, linkini şimdi bulamadım, bulunca paylaşacağım.

Güzel bir karşılaştırma sayfası:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_web_application_frameworks

13. che

che Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Hocam tutorialleri izledim ama malesef tutmadım :) bana göre codeigniter daha kolay bir kodlama sunuyor. Performans olarak da en iyisi :)

14. sineld

sineld Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öyleyse size Code Igniter ile mutluluklar dilerim :)

15. alpeki99

alpeki99 Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Moderatör olacak kadar konuya ilginiz varsa Türkçe içerikli bir site çok ciddi ilgi görecektir. Kitap hangisi görmedim ancak Codeigniter dökümantasyonunun anlatım yöntemini esas alan bir içerik daha faydalı olacaktır.

16. sineld

sineld Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    @alpeki99 Türkçe kaynak paylaşımı için bir web sitesi projem var ancak bunun için Laravel geliştiricilerinden Shawn'ın hazırlamakta olduğu blog uygulamasını bitirmesini bekliyorum. Daha önceden bu tür işler için wordpress kullanıyordum ancak Wordpress'te sayfa düzenleme yaptığınız zaman etkin sayfayı tastamam tahrip etme gibi bir handikap var; bunun önüne geçilebilmesi için de böyle bir yol düşündük.

Laravel kitabı Code Happy'i şu adresten görebilir ve satın alabilirsiniz. https://leanpub.com/codehappy
    Kitabın neredeyse tamamını kapsayan web sayfası ise şu adreste: http://codehappy.daylerees.com/

17. oguzweb

oguzweb Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    inceledim bir aralar Laravel framework u ancak daha çok yeni, kodlama mimarisi OO bu bir avantaj aslında ancak dediğim gibi çok yeni.
    Codeigniter kullananlara şuan için pek avantaj sağlamaz, bekleyip göreceğiz tabi

18. sineld

sineld Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Henüz birinci yılını yeni geride bıraktığı halde katettiği mesafe inanılmaz. Benim bu konuyu açmaktaki amacım Code Igniter kullanıcılarını Laravel kullanmaya ikna değil teşvik etmek. Ben yolu gösteriyorum, dileyen buyursun gelsin.

Kodlama mimarisi gerçekten çok başarılı. Dokümantasyonuna bakmaya gerek bırakmayan bir kodlama sistemi var, dileyenler indirdikten sonra laravel dizini içerisindeki core dosyalara bakıp neden söz ettiğimi görebilirler. Php 5.3'ün getirdiği tüm nimetlerden sonuna kadar faydalanıyor.

19. che

che Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Sineld , tamam belki gerçekten çok iyidir. Dökümantosyonu inceledim bir uygulama nasıl yapılır adım adım yapayım dedim ama, anlatılan kodları hangi dizine kaydedeceğiz, ismi ne olacak vb gibi sorular havada kalıyor. Codeigniter dökümatasyonunda bunlar çok açık bir biçimde anlatılmış ve ilk defa Codeigniter ile tanışan birisi hemen bir uygulama yapabiliyor. Bu konuda yetersiz gördüm.
    CODE HAPPY Kitabını indirip inceledim orda da aynı, değişen birşey yok.

20. sineld

sineld Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Bu sözettiğiniz durumu geliştiricilerle paylaşacağım. Laravel'de uygulama geliştirmek esasen kavrandıktan sonra çok daha basit. Routes, Controller ve Bundle Controller'la benzer şekilde çalışıyor. Size düşen geliştirmekte olduğunuz uygulamanın boyutuna bağlı olarak nasıl kullanacağınıza karar vermek; burada sözettiğim esnekliği ben öteki frameworklerde göremedim.

Yardımcı olmamı istediğiniz bir yer varsa ilk denemenizi beraber yapabiliriz.