Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kariyerim İçin Hangi Dili ve Platformu Seçmeliyim?

Konu, 'Yazılım Geliştirme' kısmında CatRoot tarafından paylaşıldı.

1. printf

printf Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Mühendis Adayı , okuyor
    VB.NET, Visual Basic 6'ya alışkın kişileri .NET platformuna alıştırmak içindir, yeni başlayan birinin VB.NET öğrenmesi mantıklı değildir. C# öğrenip sonra Java yada C++ öğrenmek de daha kolaydır.

2. Panthera Tigris

Panthera Tigris Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Aslında evet, Java, C++, C# sözdizimi yönünden benzediği için birini öğrendikten sonra diğerini öğrenmek kolaylaşabilir. Ancak bu başlangıçta VB.NET öğrenmeyi mantıksız yapmaz. Bence VB.NET konuşma dillerine C#'a göre daha yakın olduğu için başlangıçta öğrenilmesi kolaylık sağlayabilir.

3. printf

printf Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Mühendis Adayı , okuyor
    Konusma dili gibi programlama yapmak isteyen programlamaya hic baslamasin, bilgisayar gibi dusunemeyen insanin yazilim gelistirmede basarili olmasi dusuk bir ihtimal.

4. mami96

mami96 Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    printf'in aciklamaya calistigini bende calistim.

Ama beceriksiz oldum.

Konusma dili duzeyinde bir dil ile nasil gelisim saglanabilir?

C# soz diziminden kazaniyor. Java,C++ vs. Vb.NET cok ayri

C#'nin ustun yanini printf belirtmis zaten.

5. KUTALMIS

KUTALMIS Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Boşuna bukadar kasmana gerek yok. Yapman gereken şey çok basit, ne tür bir firmada çalışmak istiyorsan o firmanın ürettiği ürünleri, kullandığı dili veya dilleri, platformları vs araştır.
    Ben sana kabaca söyleyim, dünya çapında bir firmada ciddi bir kariyer düşünüyorsan çok iyi C++ ve çok iyi programlama yeteneği, Türkiye çapında ortalama-büyük bir firmada çalışmak istiyorsan C# ve-veya Java , iyi bir programlama yeteneği , kendi çapında, ya da ufak bir şirket için yine C# ve-veya Java, ortalama bir programlama yeteneği.
    Nerden biliyorsun dersen, ürettikleri yazılımlardan derim, mesela Türkiyede bir firma tarafından üretilmiş yazılımların %60-70 i C# dır, önceleri Java ve VB idi. Yine masaüstümde hergün kullandığım ve microsoft google gibi büyük firmalar tarafından üretilmiş programların da hepsi C++ ile yazılmış. Başka birşey bilmeme gerek var mı?

Özetle, buradaki üyelerin çoğu herhangi bir şirkette senin bahsettiğin şekilde bir kariyer yapmış, bu konuda sana yardım edebilecek kişiler değil, herkesin bir yorumu vardır, ancak çok azı güvenilirdir.
    Hülasa eğer biryerde çalışmayı gerçekten çok istiyorsan ve hayal kurmak dışında ciddi adımlarda atıyorsan mümkün olmayan birşey yoktur, ama hayallerini ve planlarını net olarak önüne koy, çok para kazanıyım audi'mle sükse yapayım diye hayal olmaz.

6. Revne

Revne Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bu tarz muhabbetleri pek yararli bulmasam da onerim "temel olarak C++ daha sonra ihtiyac halinde Java"

Iyi calismalar

7. Gökhan Atıl

Gökhan Atıl Oracle Certified Professional

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Veritabanı Uzmanı
    Soru: Kariyerim İçin Hangi Dili ve Platformu Seçmeliyim?

Cevap: Dil olarak güzelim Türkçe'mizi seçin, platform ise her hangi bir demokratik platform olabilir. Blogun bile İngilizce demeyiniz, zamanında Türkçe'ydi, o sayede bir yerlere geldim.

Yüz bin kere söylediğim şeyi tekrar edeceğim. Programlama mantığını öğrenin, analitik düşünmeyi bir kıvırın, gerisi kendiliğinden gelir. Birilerinin yönlendirmesiyle bir yere gidilmez. C# hoşuna mı gitti? EN iyisi olmaya çalış ne kariyer ne para sorunun olmaz. Java mı? Aynı yöntem... PHP? Taktik aynı. Kafanızın dikine gidin ama sonuna kadar gidin sizin ne kariyer yapmanız ne de para kazanmanız sorun olmaz.

Not: PC'de ilk programımı yazdığımdan bu güne 18 yıl geçmiş (Commodore BAISC ile yazdığımı hesaba katsak 20+ olacak oraya girmeyim). Eğer o günden bu yana sadece programlama ile uğraşmış olsaydım bu gün çok daha iyi bir yerde olurdum ama sürekli arayış içinde oldum. Allah'a şükür kendime göre bir meslek buldum rahatladım. Hesaplar içinde olmayın, azimle çalışın gerisi gelir.

Not 2: Sonu gelmez "benim programlama dilin seninkini döver" muhabbetine hiç girmeyin bir yere varamazsınız. Ben eğer istesem vbasic tepedeyken süper bir VBasic'ci, .net daha bilinmezken süper ASP.net uzmanı, "kim kullanır linux"u denildiği yıllarda süper bir Windows admin olabilirdim olmadım ama ne gariptir ki piyasada (o zamanlar) ihtiyaç olmayan Linux ve PHP bilgim sayesinde aç kalmadım, zengin olmadım ama aç kalırım derdine düşmeden rahat yaşadım, bana beklenmedik kapılar açtı. Siz kendi keyfinize bakın, kafanızın dikine gidin, azimli olun (sanırım daha önce de söylemiştim) o zaman iki kez azimli olsun :)

8. OnR

OnR Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    7/24 Öğrenci
    Dil tartışmasını bir yana bırakırsak, platform olarak kendini mobil yazılım alanında geliştirmeni tavsiye ederim. Şu an ben de bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim ve kendimi mobil yazılım, web programlama alanlarında geliştirmeyi düşünüyorum.

Android gibi mobil işletim sistemlerinin yaygınlaşması, iPhone HTC ve benzeri akıllı telefonların artışı şu an oldukça fazla. Adet bazında akıllı telefon satışları geçen yılın ilk çeyreğine göre bu yıl yüzde 80 arttı mesela. Bundan sonra hayat daha da hızlı mobilleşecek gibi duruyor. Tıpkı masaüstü bilgisayarlardan, dizüstü bilgisayarlara geçmemiz gibi, daha taşınabilir daha ufak akıllı telefonlara olan rağbet artacak tüketicilerde.

9. 00

00 Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Ogrenci
    Acik elestiri gibi olacak ama..

Istedigin dili ve platformu sec eger icinde o dili ve platformu ogrenmeye istek yoksa sen o kadar seneyi bosa okumussundur.
    Azimli, inatci ve bir o kadar da sıkıntıya ve stresse gogus gerebilmelisin ki yaptigin isin hakkini verip en iyi sekilde ogrenesin ve uzmani olasin.
    Benim yazilimcilik konusunda tecrubelerim bunlar ha.. ozellikle sorularina yanit verecek olursam da;

C# ile ASP.NET derim baska da bir sey demem :>

10. aldarson

aldarson Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Tüm bunlar bir yana,bir işi yapıyorsun en iyi olmasın.Eğer en iyi olursan bütün fırsatlar açılır.Basit hedefleri olan basit insanlar gibi olmayın,en olun.O işle ilgili bir şeyler konuşulurken akla siz gelin.

11. Furkan Onka Uğur

Furkan Onka Uğur Moderatör Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    43
    Dünyanın geri kalanı farklı fikirde olup insana daha yakın kurallı diller oluşturmaya çalışıyor:D Biraz araştırma yapmak lazım...

Bilgisayar sadece azınlığın erişebildiği bir şey olmamalı, geniş kitlelerce kullanılabilmeli.

12. Panthera Tigris

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Sonunda Visual Basic'e destek veren biri çıktı :D.

13. printf

printf Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Mühendis Adayı , okuyor
    Siz burda insan ruhuna en uygun programlama dilini bulmaya calisirken ben C++ ile mutlu mutlu hayalimdeki oyunu gelistiriyorum :D

14. Panthera Tigris

Beğenilen Mesajlar:
    0
    DirectX bilmiyorum diye beni ezmenize gerek yok :D. Yakında ben de öğrenicem :).

15. @BIGMAN

@BIGMAN Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Değil mi.Zaten bütün keyword ve operatörler her şey konuşma diline yakın olsun.Hatta her dilin her büyük uluslararası dil için (çince,ingilizce,fransızca) özel kopyaları çıkartılmalı.c# deki void çin kullanıcılar için 无效 olmalı vs vs.

16. neutron89

neutron89 Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirme
    Konu kariyer olunca Türkiye'de C/C++ bence yanlış seçim ha varmı bu konuda çalışan şirketler var ama çok iyi tecrübe ve yüksek lisans istiyorlar. Mesela TUSAŞ firması örnek olabilir. Uçak yazılımı için C/C++'dan başka programlama dilide kullanılmaz heralde. Ben Türkiye şartlarında C# ve Java bilmenin iş arama sürecinde avantaj olduğunu anladım. Tecrübeyle sabittir.

17. KUTALMIS

KUTALMIS Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Programlama dilleri doğal dillere sanıldığından çok daha fazla benzer ve çıkış noktası da doğal dillerdir, dillerin tüm kural yapısına gramer denir, bunun insan ruhuna yakınlıkla hiç bir ilgisi yok.

Böyle kendi çapında çocukça alay eden birisine laf anlatmaya çalışmamak gibi bir kuralım olsa da forum genel bir ortam olduğu için ve herkes okuduğu için devam ediyorum.

Programlama dilleri , "bilimsel" olarak Diller ana kategörisinin Biçimsel Diller (Formal Languages) alt dalına aittir, yukarıda da belirttiğim gibi çıkış noktası doğal diller ile aynıdır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Dil_(lisan)#Dillerin_s.C4.B1n.C4.B1fland.C4.B1r.C4.B1lmas.C4.B1
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Biçimsel_dil_kuramı
    http://www.kaanaslan.com/blog/blog/display_blog.php?page=1&id=49

Yazmadan önce biraz araştırma lütfen.

18. Okan Akyüz

Okan Akyüz Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    Makine Yüksek Mühendisi
    Diller konusunda sürekli kendime birşeyler ekleyen biriyim Yelpazemin yeterli olduğunu düünüyorum. Programlama dillerini biçimsel olarak benzeme oranlarına göre sınıflandırmak mümkün. PHP C++ Java C# bence birbiri üzerinde hızla atlanabilecek konseptteler. Örneğin C++ ı iyi anlamak için Java öğrenmek gerekebilir. C# öğrenmek ise kısa sürebilir. Yeterli kütüphane deneyimi ile mesela QT anlamak için swing bilmek faydalıAynı şey DB programcılığı için de geçerli. ADOiçin JDBC veya QTSql bilmek faydalı oluyor. Su an firmam sayesinde X++ eğitimine gidiyorum. çok kolay anlıyorum örneğin diolog veya quary sınıfı anlamak için o kadar da zorlanmıyorum.(Fakat IDEnin bu kadar önemli olduğunu düşünmemiştim.) İyi IDE kullanmak aşırı önemli. Access ile birşeyler yapmış olmamın Rapid development bilmeme katkısı var örneğin.

Bunun haricinde sevdiğim dil olan Lisp de çok ilerleyebilmiş değlim. Halen öğreniyorum Çünkü C++ bilen biri için Lisp aynı dil değil. Farklı birşey. OCaml ile de uğraştım. Haskell ile de bence şu teori kesinlikle doğru. Dİlleri ikiye bölmek lazım Bir gurupta az rezerved wordu olan OOP diller var. Birinde program yazan diğerini okur. Bu dillerde öğrenmek kısa sınıfları tanımak uzun sürüyor. Ama sınıfları izlemeyi öğrenince her sınıfın nasıl kullanıldığını tahmin edebilir oluyorsunuz.

Ben klavye başında programlaama inanmıyorum. Program yazarken kesinlikle elinizin altında ulaşabileceğiniz çeşitli PDFleriniz ve çalışma notlarınız olmalı. Sürekli bunlara dönmelisiniz. Genellikle C syntax dillerde durum bu.

Dİğer ailede ise en az 100 reserved word oluyor. Programlama için hepsini bilmek zaman alıyor ama program yazmak daha eğlenceli. Genellikle fonksiyonlar ile ilgileniyorsunuz. Lambda calculusu çözmeniz requrisive ile coğu işlemi halletmeniz ve makro yazmanız gerekiyor. Eğlenceli ama piyasada şu an tutulmayan bir metot. Bugun tutup eifel kodu okuyamam ama Java koducnu da C# kodunu da hemen anlarım. Sistem bizi böyyle yetiştiriyor. Program yazabilmek öğrenilir birşey ama herkezin yapabileceği birşey değil. Düşündüünü anlatmak ile ilgili birşey.

Kendi çapında alay edenler olabilir. Ama tutup da kendi OS'unu yazabilen birine veya Compiler desing eden birine bu alayların da koymayacağını biliyorum. Sonuçta ve aslında bence dğru düzgün program yazabildiğine inandım 3-4 kişi var. Seviye denen birşey var. Kabul etmek lazım. Bir tarafta başı nirvanaya değenler var bir tarafta tetris oynayanlar var. Evet bu işte bence lanet bir kast sistemi var. Project menagement için konferans veren x özel üniverste öğretim görevlileri de var. Garajında 3 adet Pentium MMXden 1 adet P4 5ghzlik iş almak için compilerinda olmayan -O10 optimizasyonunu kendi inline kodu ile yapıp iş yürüten gerçek kodcular da var.

19. emreeren

emreeren Üye

Beğenilen Mesajlar:
    7
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Biliyorum alakasız ama şimdi Okan hocanın yazısını okuyunca aklıma gelenleri yazmak istedim. Bu kadar çok terimi, programlama dilini, üst düzey bilgilerle ilgili yazıları görünce "ohoo millet neler yapıyo biz de programcı diye geçiniyoruz" diye düşünen var mı? 15 yıldır bu işlerin içindeyim bu yazıda geçen çoğu terimi ilk defa duydum. Bırakın Okan hocanın bildiği dilleri bilmeyi ben yıllardır kullandığım C# dilinin yapay dil mi doğal dil mi olduğundan bile habersizdim. Ne ailesini ne konseptini şu saate kadar merak bile etmemiştim aslında. Düşündüm de galiba ben alt seviye kodcu olarak kalmak istiyorum. Eğer zamanımı bunları öğrenmek için harcarsam bu bilgilerle şu an bana tıkır tıkır ödeme yapan müşterilerime kürdan bile satamam.

Kariyer demek ne ki? İyi evlerde yaşamak, güzel arabalara binmek, egzotik adalarda tatiller yapmak mı? Bunları dil öğrenerek zaten yapamazsınız. Böyle şeyler yapabilmek için Zırt++ bilen arkadaşların maaşlarını nasıl ödeyebileceğinizi öğrenmeniz gerek. Maksat ünlü olmak, isim yapmaksa eğer "başla, 10 kere döndür" diye programlama dili icad ederek zaten yapamazsınız. Hele OS falan yazarak hiç olmaz. Hadi kastın yazdın diyelim. Bu devirde OS pazarlamak Türkiye bütçesi kadar para ister.

Eğer kariyerden kasıt güvenli ve maaşı iyi bir iş bulmaksa o zaman bildiklerinizden ziyade yaptıklarınız önemli. Doğru soru "Kariyerim için hangi dil" değil. Oyun yazabilirsiniz, güvenlik işine girebilirsiniz, ticari program sektörüne girebilirsiniz, savunma sanayine girebilirsiniz. Hangi alanda çalışırsanız o alanın gerektirdiği bilgileri bilmek gerekir. Eğer gerektiğinde oyun da yazarım, tank da yürütürüm derseniz iyi bir kariyer yapamazsınız. Çünkü dilleri çok iyi biliyor olsanız da çevresel başka konulara da hakim olmak gerek. Yani doğru soru "Kariyerim için ne yapmam gerek" şeklinde düşünmek.

Bakın ben restoran programı üretiyorum şu an. Restoranın mutfağında dönen dolapları bilmeden anders hejlsberg olsanız iyi restoran programı üretemezsiniz. Ben kullandığım derleyicinin tarihçesini bilmem ama tek düzen muhasebe sisteminin tarihçesini bilirim. -O10 optimizasyonundan anlamam ama hammadde depolama maliyetlerinin optimizasyonundan anlarım. Çünkü benim çalıştığım alanla ilgili olan konular bunlar. Çok değerli programcılar var ülkemizde ama genellikle iş yapmak istedikleri alanla ilgili bilgileri çok zayıf. Mesela bakıyorum adam martin fowler kıvamına gelmiş, kendi geliştirdiği framework üzerinde ticari işletmeler için projeler geliştiriyor. Ama bakıyorsunuz irsaliye ne bilmiyor. Belki biri işlevsel olarak anlatmış o da birşeyler yapmış ama işin mantığını anlamamış. Bu konuları en iyi kullanıcı öğretir. Yapacaksınız, kullandıracaksınız ve feedback toplayacaksınız. Eğer "programcının irsaliye bilmesine gerek yok" düşüncesindeyseniz bilin ki o zaman kariyerinizi size işi anlatan kişinin ellerine bırakırsınız.

Bence bu konulardaki eksikliğin en büyük nedeni Açık Kaynak konusundaki eksiklik. Millet codeplexlerde, sourceforgelerde hayır için proje açmıyor. İşi öğrenmeye çalışıyor. Yani teorik bilgilerini pratiğe dökmeye çalışıyor. Kariyeriniz için forumlarda "hangi dili öğreneyim" diye başlık açmayın. Codeplex'e gidin proje açın. Eğer böyle yapmazsanız birkaç sene sonra "işsiz programcılar" başlıklarında "tecrübeli programcı" arayan firmalara çakan yazılar yazarsınız.

Yıllardır aynı şey. Bunlar hep yazılır çizilir ama kimsenin kılı kıpırdamaz. Kimse üzerine alınmaz. Artık birileri "kariyerim için durmaksızın proje üretmem gerek" diye düşünsün ve bir adım atsın. Bakın bir program yazıp köşeyi dönmek hayal. En az 1000 kullanıcısı olan bir program yazmamış olan ortalıkta program yazarım diye dolaşmasın. Hiçkimsenin kullanmadığı OS yazacağınıza 1000 kişinin kullandığı adres defteri yazın. Herkeslerden gizli projeler de kimsenin işine yaramaz. Bildiğiniz kadarıyla birşeyler yapın. İnsanlar kullansınlar. Geliştirin, geliştirin, geliştirin, kendi nirvananıza ulaşın....

20. Okan Akyüz

Okan Akyüz Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    Makine Yüksek Mühendisi
    Kariyer işte aynen bu dediğiniz şeydir. Ben sadece açık kaynaklı projelerde yer alan biriyim. Profesyonel programcı değilim yoksa irsaliye yazdırmak ile uğraşıyor olurdum :) (İrsaliyeler ile uğraşırım fakat programcı olarak değil) Ben de OS yazmıyorum kastettiğim kutalmışın tukaka olarak nitelendirilmesine kızmam. Çünkü o yazıyor. Çünkü yazabiliyor.

Profesyonel anlamda oyun yazarak para kazanılabilir tabi. Ama olay o değil. Mutfaktaki türlü hileleri çözen program yazmak ne kadar optimize. İrsaliye bilmek ile programcılığın gerçekten teorik olarak hiç bir bağlantısı yok. İrsaliyeyi benim yönetiminde görev aldığım fabrikadaki forklift operatörü de biliyor. Ne diyeceksiniz şimdi ben irsaliye nedir bilen programcıyım mı diyeceksiniz. O zaman afferim forklift operatörü oldunuz.

Forklift operatörü programcısı olarak yazabilecekleriniz sınırlıdır. Bence programcı şunu yazar. Bir depoda harita üzerinde 30 raf ve her rafta 40 konum varsa sipariş geldiğinde ben bu siparişteki n adet siparişi karşılamak için depo operatörünün eline en az sayıda adım atarak (en kısa sürede) ürünleri toplaması için bir rota verebiliyorsam program yazmış olurum. Yoksa irsaliye yazdırmak gibi bir derdiniz varsa herhangibir ERP programının veya Raporter toolun rapor ve sorgu araçlarını kullanarak irsaliye tasarlamak 2 saatini almaz. Fabrikaları hiç gezdiniz mi oralarda key account diye bir kullanıcı oluyor o programcı olmayan kullanıcı çok güzel affelli fatura templati yapabiliyor zaten :) Sanırım lokanta programı yazarken birşeyi unuttunuz artık hiç bir programcı oyle şeyler için kod satırı yazmıyor bunu yapan adama implimantasyon danışmanı diyorlar. Genellikle de yazılımcı olmayan endüstri mühendisleri o işi yapıyor. Business lojic denen şey programcılık değildir. Onun için business developer denen bir adam vardır (Asıl benim mesleğim olmakta) Genellikle bu implimentasyon ve iş geliştirme insanı size rule base verir. Merak etmeyin Business developerler ve key accountlar size patronluk taslamaz onlar yapabilecek kadar zeki değildir. Programcılar zekidir. İrsaliye nedir bilmese de :)

Programcılık meselesi ile ilgili diğer herşeye katılıyorum. Oturup program yazmak gerekiyor. Şükürler olsun ki docbook ile birlikte proje libre officede bile hala kullanılıyor yoksa asla 1000 gibi yüksek bir rakkamına ulaşamazdım. :) Artık heralde orphaned olmuştur kod ama olsun :) Evet open source cok pis adama kod yazmayı öğretir ama benim tavsiyem yeni bir proje açmanız değil. Var olan projelerden bir tane seçin. Büyük olsun. Büyük projelerde insanlar daha haşindir. Kimse kimsenin koduna hemen sahip cıkmaz. Commit etmeyi öğrenirsiniz. Birilerinin kodu sizin kodunuza çaklmaya başlanır. Çakılmalardan kurtarmak için yeni şeyler öğrenirsiniz. Hem büyük projeler öyle salak saçma kodları hemen projeden atar. İlk committe şunu farkedeceksiniz 3 gün içerisinde biri sizin yazdığınız classın canına okuyacak. Ne yaptığını çözmek için oyle bön bön bakarken bir göreceksiniz adamlar classın yaratılma bağlanma süreçlerini karman corman yapmışlar. Eğer 3 ay içerisinde bunun bir patern olduğunu fark etmezseniz işi öğrenmeniz için 1 yılınız daha var demektir. Bir de en zevklisi siz sınıfı eklersiniz 2 ay kalır o sınır tam dersiniz ki ay sonunda R34 patch ile ben bu kodda yer ederim authour liste bile girerim diye düşünürsünüz bir bamısınız sizin classı proje lideri ucurmuş. Anlamazsınız bakarsınız öyle sonra anlarsınız ki sizin işin aynısını yapan biri çoktan o kodu yazmış sizinkisi saçma bir rpt. O zaman da refactoring öğrenmiş olursunuz. Sonra saçma sapan şeyler görürüsünüz hayatınızda exeption bile yazmamışsınızdır ama bir sürü test class var Test güdümlü ne demek ya dersiniz. Interface ve testlerle dolu sandığınız bir klasörde bakar durursunuz kod göreceğim diye herşeye tıklarsınız. İyi programcı şunları bence bilir: Naming, Notationing, Best Practice , Refactoring, Design Patern, Test Driven Programing, Object relationship Mapping. Zaten bilmeden de bunları proje falan açmayın yazık olur öksüz kalır.