Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Karaoğlan geri dönüyor

Konu, 'Konu Dışı' kısmında Sahin tarafından paylaşıldı.

 1. Sahin

  Sahin Daimi Üye

  Kayıt:
  28 Mayıs 2002
  Mesajlar:
  8,943
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Modern Türk çizgi romanının başlangıcı olarak kabul edilen ''Karaoğlan'' 13 bölümlük bir diziyle ekrana taşınıyor.


  Çekimlerine 5 Ağustos'ta Afyon'da başlanacak olan dizide, ''atletik, deli dolu, gözüpek ve mert bir uygur genci'' olan Karaoğlan'ı kimin canlandıracağı henüz kesinlik kazanmadı.

  İlk kez 1960'lı yıllarda Suat Yalaz'ın çizgileriyle okurun gönlünde taht kuran tarihi kahraman Karaoğlan'ın bütün yayın haklarını satın alan ANS Prodüksiyon tarafından gerçekleştirilecek dizinin yapımcılığını, Abdullah Oğuz üstlenecek. Suat Yalaz'ın tarihi çizgi romanının birebir ekrana uyarlanacağı dizinin senaryosunu Ahmet Yurdakul hazırlayacak. Dizinin yönetmenliğini ise Cem Akyoldaş yapacak.

  İlk bölümünü yapımcı Abdullah Oğuz'un yöneteceği dizide, Karaoğlan'ın sevgilisi Bayırgülü'nü Tuba Ünsal, babası Baybora'yı Serdar Gökhan, Ceren rolünü Sinemis Candemir, büyücü rolünü Özlem Tekin, Camoka rolünü Hasan Yalnız, Balaban rolünü ise Sümer Tilmaç canlandıracak. Filmde ayrıca Yılmaz Köksal, İpek Tanrıyar, Melahat Abbasoğlu ve Engin İnal'ın yanı sıra çok sayıda tiyatro sanatçısı rol da rol alacak.

  Yeni yayın döneminde Kanal D'de yayımlanacak olan dizi, Karaoğlan'ın yanı sıra, ''babası kılıç ustası Baybora, karşılıklı bir dövüş esnasında tanıştığı ve dost olduğu yaşlı savaşçı Balaban, Semerkand'da hırsızlık yaparken yakaladığı ve kendisine aşık ettiği Bayırgülü'' gibi karakterlerle, izleyiciyi Orta Asya steplerinde farklı bir dünyaya götürecek.

  TARİHİ KAHRAMAN 1926 YILINDA DOĞDU

  Modern Türk çizgi romanının başlangıcı kabul edilen Karaoğlan, ilk olarak ressam ve yazar Abdullah Ziya Kazanoğlu'nun 1926 yılında çalıştığı derginin kapağı için çizdiği resimle dalga geçen arkadaşlarına kızarak, hazırladığı resme yazdığı hikaye girişi ve tefrikalar halindeki yazılarla ortaya çıkan ''Otsukarcı ve oğlu Kaan''la başladı.

  Kazanoğlu'nun ilk romanı ''Kızıltuğ''un çizgi romana dönüştürülmesi için seçtiği Suat Yalaz, 19 ağustos 1959 da ''Cengiz Han'ın Hazineleri'' adlı öyküyü Akşam gazetesinde çizmeye başladı. ''Karaoğlan'ın gençlik dönemi'' olarak nitelenebilecek bu dönemin ardından, Abdullah Ziya Kazanoğlu ve Suat Yalaz, 9 adet Kaan macerası hazırladı. 1963 yılının Nisan ayında ''Asya Kaplanı'' macerası ile ilk''Karaoğlan'' dergisi, gazete bayilerinde satılmaya başlandı.

  Çizimlerinde Harold Foster'ın ''Prince Valiant''ından etkilenen Yalaz, Abdullah Turhan, Nezih Dündar ve zaman zamanda M. Engin Aslan ile ortaklaşa çalıştı. Eserlerinde kullandığı dile büyük özen göstererek maceraların geçtiği zamanda konuşulan dili tercih eden Yalaz, öykülerinde cinsellik ve erotizm ile sertlik ve mizahı ustalıkla kullandı.

  Altısını çizeri Suat Yalaz'ın yönettiği Karaoğlan, ''Karaoğlan'', ''Altaylardan Gelen Yiğit'', ''Baybora'nın Oğlu'', ''Camoka'nın İntikamı'', ''Şeyhin Kızı'', ''Yeşil Ejder'', ''Karaoğlan Geliyor'', ''Karaoğlan'ın Kardeşi Sargan'' isimleriyle beyazperdeye de aktarıldı
   
 2. Sahin

  Sahin Daimi Üye

  Kayıt:
  28 Mayıs 2002
  Mesajlar:
  8,943
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Bence kitabi daha iyiydi. :p Dermisim.
   
 3. Bozo

  Bozo Daimi Üye

  Kayıt:
  21 Haziran 2002
  Mesajlar:
  526
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Meslek:
  web design
  Şehir:
  Mezapotomya
  yaw bende ecvit sandıydım.zaten düşündüm lan bu adam 50 yıldır başta ne zaman gittiki geri gelsin.olayın iç yüzünü yazıyı okuduktan sonra anladım...
   
 4. Ansugo

  Ansugo Daimi Üye

  Kayıt:
  24 Temmuz 2002
  Mesajlar:
  6,090
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Bende tam senin gibi dusunmustum, konuyu da "Mummy Returns" diye espri yapayim diye acmistim. :)
   
 5. Sahin

  Sahin Daimi Üye

  Kayıt:
  28 Mayıs 2002
  Mesajlar:
  8,943
  Beğenilen Mesajlar:
  0